Výběr z Hroznů  obsah   předchozí  další

Hrdinky

Recenze knihy

„S Pánem Bohem, Mařenko, a spolehněte se na nás. Budeme svorni, zvítězíme a pak si vás odvezeme domů. Do té doby ať nám váš duch pomáhá ve společné práci pro mír, slušnost a svobodu!“ loučil se s ní na pohřbu člen české exilové vlády Jan Masaryk. Škoda, že svůj slib nedodržel. Po válce se na Marii zapomnělo a její prach, rozptýlený v hromadném hrobě kdesi v daleké Anglii, se do Čech nikdy nevrátil. A zachráněné židovské děti? Ty zná celý svět jako Wintonovy děti. Mariin a Doreenin pomocník Nicholas se totiž o své svěřence v Británii skutečně postaral a rozmístil je do rodin, v nichž válku přežili. Protože však byly v době odjezdu z Prahy děti moc malé, netušily, komu vděčí za svou záchranu. Když to zjistily, byl už z organizátorů transportu naživu pouze Nicholas Winton. Přestože obětavá práce Marie Schmolkové upadla v zapomnění, něco nesmírně důležitého po ní přece jen zůstalo. Nespočet zachráněných lidských životů, mezi nimiž bylo na sedm set těch dětských, které by bez mimořádného nasazení laskavé pražské vdovy, jež se sama vlastních dětí nedočkala, přišly vniveč. A to je cennější, než jestli se takovým přeživším říká děti Wintonovy nebo děti Marie Schmolkové. (Ukázka z knihy, str. 123: Marie Schmolková, humanitární pracovnice a zachránkyně židovských dětí, 1893–1940)

foto: hrdinky

První z hrdinek se narodila (asi) v roce 860, poslední v roce 1956. Šedesát příběhů významných českých žen, osm historických období a řadu souvislostí představuje unikátní knížka Hrdinky, kterou na sklonku loňského roku vydalo nakladatelství Euromedia Group. Námět knihy připravila Renáta Fučíková, která také napsala texty předělových kapitol, uvádějících jednotlivá období, do nichž jsou příběhy hrdinek zasazené: doba nejstarší, hradů, paláců, páry, změn, jazzu, útlaku a nedávná.

Spisovatelky, vědkyně, političky, lékařky, sportovkyně, vladařky, mučednice, módní návrhářky, umělkyně, architektky, myslitelky, humanitární pracovnice – ty všechny a mnohé další ženy, které „zatřásly světem“, v knize najdete. Často jsou hrdinkami i ženy zdánlivě obyčejné, které se díky okolnostem ocitly v náročných životních situacích a dokázaly je zvládnout. Přemýšlím, co těch šedesát osudů spojuje: asi odvaha a kuráž, smysl pro spravedlnost, zájem o dění za pomyslnými dveřmi vlastního domova a rodiny, touha posunout věci dál, překonat to, co se zdá nepřekonatelné.

Každému příběhu je věnována dvoustrana, která hrdinku představuje prostřednictvím textu a obrázku. Autorkou medailonků je spisovatelka Kateřina Tučková, s níž spolupracovaly Lenka Křížová a Anna Musilová. Renáta Fučíková, autorka námětu knihy, je známá především jako výtvarnice a pedagožka, vedoucí ateliéru didaktické ilustrace na „Sutnarce“, Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni – a právě její studenti jsou autory ilustrací jednotlivých osobností, díky nim vznikla kniha nejen informačně zajímavá a cenná, ale také výtvarně originální a fantasticky pestrá.

Knížku nepřečtete naráz, stojí za to si kapitoly dávkovat. Já jsem s příběhy strávila téměř dva měsíce, staly se po Novém roce mým ranním rituálem, jeden/dva na den, k některým jsem se vracela, prohlížela ilustrace. Hrdinky jsou titul do domácí knihovny, jeden z těch, ke kterému se člověk čas od času rád vrátí. A každopádně je to knížka nabitá informacemi, výtvarně krásná a plná inspirace, nenechte si ji ujít!

Ruth Šormová

Vyšlo v Hroznu č. 209, ročník 2021. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech