Výběr z Hroznů  obsah   předchozí  další

Odrůdy révy vinné

Povídání o vinné révě a víně, 2. část

Šlechtění révy probíhá ve dvou liniích — na stolní a moštové odrůdy. Stolní odrůdy révy jsou určeny pro přímou konzumaci, snahou šlechtitelů je mít velký hrozen s velkými, hodně sladkými bobulemi. Moštové odrůdy slouží k výrobě vína, šlechtitelé se snaží o vysoký obsah aromatických látek v bobulích a mimo jiné také o odolnost révy vůči plísňovým chorobám a různým cizopasníkům. Vzhled hroznu není příliš důležitý, žádoucí jsou menší bobule.

Podle barvy rozeznáváme tři typy hroznů: bílé, červené a modré. Z prvních dvou se vyrábějí bílá vína; červená a růžová vína se vyrábějí pouze z hroznů modrých.

V České republice je 35 registrovaných odrůd révy vinné, ze kterých je možné vyrábět víno. Tradiční odrůdy pro výrobu bílých vín jsou Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský a vlašský, Tramín červený, Veltlínské zelené, Sylvánské zelené, Műller-Thurgau a Sauvignon. K novějším patří Chardonnay, Muškát moravský, Pálava, Aurelius či Děvín. O některých z nich si povíme blíže:

Chardonnay — nejrozšířenější bílá odrůda na světě vznikla zřejmě samovolným zkřížením Rulandského s odrůdou Heunisch, kterou do Evropy přinesli Hunové. Dává nádherná aromatická vína s vysokým extraktem, hodí se většinou k archivování. V Čechách a na Moravě se pěstuje od nepaměti spolu s Rulandským bílým, dlouho bylo považováno za jeho poddruh, rozpoznáno bylo až ve 20.století.

Ryzlink rýnský — prastará odrůda z okolí řeky Rýna. Jedná se o odrůdu pozdní — příliš brzy sklizené hrozny mají vysoký obsah kyselin a málo aromatických látek, vína z nich vyrobená jsou tedy tvrdá a kyselá. Pozdní sklizně z konce října, listopadu a někdy i prosince dávají vína vynikající jakosti s výraznou vůní a chutí připomínají lipový květ.

Tramín červený — i přes červenou barvu v názvu (hrozen je červený) slouží pro výrobu bílých vín. Podle některých pramenů byl pěstován již ve starověkém Římě. Z dobře vyzrálých hroznů dává vysoce aromatická vína s intenzívní vůní růží a kořenitou chutí.

Aurelius — byl vyšlechtěn v 60. letech z Ryzlinku rýnského a Neuburského, v hroznech se velmi dobře koncentruje cukr, takže i v horších letech dává surovinu pro výrobu vín v kategorii pozdní sběr či výběr z hroznů. Takto vyrobená vína jsou vysoce kvalitní, připomínají Ryzlink rýnský, bývají však plnější a aromatičtější.

Pálava — byla vyšlechtěna z Tramínu červeného a Műller-Thurgau v 50. letech minulého století ing.Veverkou, který vyšlechtil též Aurelius. Víno je vysoce aromatické, podobné Tramínu červenému, s jemnějšími vanilkovými tóny a jemnou kyselinkou.

Příště se budeme věnovat modrým odrůdám a červenému vínu.

Jiří Fučikovský

Vyšlo v Hroznu č. 47, ročník 2004. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech