Vinohradský sbor ČCE

Radost i smutek

Sola Fide a Blaženka Kotrbáčková

Existuje malá krásná země v Evropě, jejíž líbezná příroda oplývá nádhernými lesy, vodami a stráněmi. A horami. Horami vysokými i nižšími, hřebeny i kopci. V jednom koutku této země, pod Černou horou, stojí moderně upravený dům. Má krásné jméno Sola Fide (latinsky “pouhou vírou”). Sem se koncem února sjeli na prázdniny a na dovolenou lidé z vinohradského evangelického sboru. Pan vedoucí nás všechny pěkně ubytoval a zanedlouho zněl dům veselým štěbetáním dětí i moudrými hlasy dospělých. Rychle se vybalit a hurá ven. Sněhu bylo přes metr, děti se na něm pěkně vyřádily a s nimi i dospělí: na lyžích, na sáňkách a lopatách, ale třeba také z kopce dolů po břiše. Stavěla se iglú, objevilo se pár sněhuláčků – panáčků. Krásná podívaná to byla na svahy plné malých i velkých lyžařů!

Tentokrát tam chyběla čtyřletá Věruška i malá Martička. Zato se objevily jiné děti, Diana se svou sestřičkou, Daníček a Pavlíček, malý moudrý Samuel a Daniel s Dášenkou. To děvčátko má děti rádo, ale je plaché, neodváží se mezi ně. Pozdě odpoledne ale přepadla jejich pokoj horda malých i větších děcek. Hučelo to tam jako v úle. Po večeři se všechny děti sesedly se sestrou katechetkou na chodbě na koberci a zpívalo se ostošest. Dospělí se s bratrem farářem scházeli v jídelně k modlitbám, písním i vyprávění. Zvlášť velebná chvíle nastala, když jsme se jednou zašli podívat do kostela, prostého stánku Páně s pěkně znějícími varhanami. Do ticha náhle zazněl stříbrný soprán Irenky, která si tam zpívala.

O stav pokojů se staraly pečlivé pracovnice domu, stav našich žaludků hýčkaly báječné výrobky skvělých kuchařů a kuchařinek. I počasí přálo; občas chumelilo nebo bylo zamračeno, ale také svítilo sluníčko a sníh se třpytil jako diamanty. Inu, zemský ráj to napohled.

V Janských Lázních nás 2. března zastihla zpráva o skonu sestry Blaženky Kotrbáčkové. Do Sola Fide jezdívala ráda. Blaženka, jméno jako každé jiné. Jak milou a usměvavou, věrnou a opravdovou jsme ji však znali!

Byla dlouholetou členkou vinohradského sboru. Svou rodinu měla ráda a poslední roky jí prosvětlovala život bratislavská pravnoučátka. Rodačka z Vysočiny, nejdelší část života strávila však v Praze. V mládeži tehdy poznala svého manžela, krejčího, s nímž pak prožila dlouhé roky. Měli dva syny, Jana a Václava. V roce 1999 se rozhodla odejít do Domova odpočinku ve stáří v Krabčicích. Velmi se jí tam líbilo. To, co jiní považují za pochmurný konec života, ona hodnotila slovy “nikdy jsem takhle krásně nebydlela”. V Krabčicích chodívala na dlouhé procházky, při nichž obdivovala pěkně upravené zahrádky. V patrnosti vedla všechny rozkvetlé kytičky, když objevila novou, upřímně se z ní radovala. Chyběla nám zde v Praze, takže jsme ji často navštěvovali.

Svou vlídností a pracovitostí si v Krabčicích brzy získala náklonnost zaměstnanců i obyvatel. Kdo by si nevzpomněl na stovky bílých andělíčků, které uháčkovala pro vánoční prodejní výstavy. Později, když už ji zlobil zrak, pletla po paměti, téměř se zavřenýma očima, “šášluky”. Před těmito Vánocemi však začala postonávat, několikrát podstoupila nemocniční léčbu. Vše přijímala odevzdaně a trpělivě. Z poslední hospitalizace v Litoměřicích se už nevrátila. Pán ji povolal v úterý 2. března 2004 k sobě. Odešla stejně tiše, jak žila, smířena se všemi, s nimiž trávila poslední roky.

Rozloučili jsme se s ní v Krabčicích 11. března. Slavnostní rozloučení vedl bratr farář Bob Haleki Ogola, k němuž přilnula jako ke svému synu.

Dagmar Kyselová

číslo 41, duben 2004
předchozí   další

Obsah

Nová evangelizace
Historie vinohradského sboru XV
Jak to bylo letos v Janských Lázních
Když se život nemazlí
Radost i smutek
Adopce na dálku
Den před prvním jarním dnem
Ze staršovstva
Program sborových akcí
Poděkování
Letní tábory

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).