Vinohradský sbor ČCE

Dovolená v Jiřetíně

foto: jiretin

V předposledním červencovém týdnu jsme strávili společnou dovolenou s rodinami s malými dětmi z našeho sboru v Jiřetíně pod Jedlovou v srdci Lužických hor. Ubytováni jsme byli v Penzionu dcer Božské lásky, který spravují tři řádové sestry v budově kláštera v centru obce. Místo vybírali Vyvlečkovi, kteří sem pravidelně jezdí již několik let a dobře se znají se sestrami i místním katolickým knězem. Díky tomu jsme se mohli podívat na komentovanou prohlídku místního kostela a nahlédnout do života místní farnosti. Obec je malá, původní obyvatelstvo bylo po válce vysídleno a v dobách komunistického režimu zde bylo v druhém bývalém klášteře vězení pro řádové sestry. Po zrušení vězení místní předseda okresního výboru na jeho místě zřídil domov důchodců, kde umožnil sestrám zde dříve vězněným žít opět řádovým životem.

Díky Mirkovi Čaškovi, který se ujal organizace výletů, jsme téměř každý den vyrazili na výlet mimo Jiřetín. Navštívili jsme Křížovou horu, která se zdvihá hned za Jiřetínem, horu Jedlovou s rozhlednou, zříceninu hradu Tolštejn, Národní park Českosaské Švýcarsko a Panskou skálu, zvláštní čedičový útvar u Kamenického Šenova. Vzhledem k tomu, že mezi námi byly i děti ještě kočárkové, volily se vždy i varianty tras lépe sjízdné, přesto však některé cesty našich výletů byly prověrkou fyzické zdatnosti rodičů.

Ke Křížové hoře u Jiřetína se váže následující pověst. V Jiřetíně žili čtyři bratři evangelíci a v době protireformace se rozhodli odejít do exilu. První noc za hranicí se jim zdál sen, ve kterém je navštívil Pán Ježíš a nabádal je k návratu do vlasti. Ráno se pak spolu domluvili na kompromisu, že se domů vrátí jen nejmladší z bratrů, který byl vážně nemocný. Vrátil se tedy, obrátil se na katolickou víru a byl zázračně uzdraven. Na památku svého uzdravení založil poutní místo na Křížové hoře.

Dva dny jsme strávili naprosto odpočinkově, jeden v blízkém sportovním areálu hraním minigolfu a na dětském hřišti a jeden koupáním v nedaleké přehradě. Každý den po večeři čekal na děti i rodiče biblický večerníček, který připravovali manželé Čaškovi. Probírali jsme Josefův příběh, děti byly zapojeny do jeho dramatizace a na jeho konci je čekala krátká hra nebo kreslení.

foto: jiretin1

Závěrem bych ráda poděkovala všem účastníkům za příjemně společně prožitý pobyt a manželům Čaškovým a Vyvlečkovým za celou organizaci.

Eliška Orlická

číslo 149, září 2014
předchozí   další

Obsah

Boží slovo se nevrací prázdné
Otevřenost může církev spíše posílit
Dovolená v Jiřetíně
Zemřel bratr Vilém Grygar
Jan Hus dosud aktuální
Ptenský Dvorek – tábor 2014
Zveme vás na setkávání ve sboru
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).