Texty M. Jana Husa

S výhledem na výročí Mistra Jana Husa v r. 1415 chceme v každém čísle Hroznu uveřejňovat krátké Husovy texty. Budou to výňatky z Husových kázání na evangelia podle běhu církevního roku. Vybírat budeme z Husovy postily, vydané V. Flajšhansem v Praze 1903. Nejsou to kázání pronesená v Betlémské kapli. Postilu napsal Hus v dobrovolném vyhnanství r. 1413 pro potřebu svých stoupenců, kazatelů na různých místech. Základem každého kázání je tzv. perikopa, oddíl připadající na příslušnou neděli.

Z kázání na první neděli adventní

Matouš 21, 1–9
Když se přiblížili k Jeruzalému a přišli do Betfage na Olivové hoře, poslal Ježíš dva učedníky a řekl jim: „Jděte do vesnice, která je před vámi, a hned naleznete přivázanou oslici a u ní oslátko. Odvažte je a přiveďte ke mně. A kdyby vám někdo něco říkal, odpovězte: 'Pán je potřebuje.' A ten člověk je hned pošle.“ To se stalo, aby se splnilo, co je řečeno ústy proroka: 'Povězte dceři siónské: Hle, král tvůj přichází k tobě, tichý a sedící na oslici, na oslátku té, která je podrobena jhu.' Učedníci šli a učinili, co jim Ježíš přikázal. Přivedli oslici i oslátko, položili na ně pláště a on se na ně posadil. A mohutný zástup prostíral na cestu své pláště, jiní odsekával ratolesti stromů a stlali je na cestu. Zástupy, které šly před ním i za ním, volaly: "Hosana Synu Davidovu! Požehnaný, který přichází ve jménu Hospodinově!

(…) Protože čte se evangelium to dnes o navštívení duchovním, jímž navštívil věrné skrze své svaté utrpení; ne aby jim bohatství pobral, ani aby je hrdloval, ale aby jim, od smrti je vykoupě, věčné království dal. Protož prorokuje svatý Zachariáš dí k církvi svaté: Hle král tvůj přišel k tobě spravedlivý a spasitel, on chudý sedě na oslici a na oslátku. V té řeči prorok těší církev svatou, řka: Hle král tvůj, král milostivý ku pomstě, mocný k obraně, moudrý k správě, bohatý k odplatě. Dí „tvůj“, že tě stvořil, tvůj že tě živí, tvůj že tebe od ďábla brání, tvůj že tě vykoupil smrtí, tvůj že tě do smrti miloval, tvůj že dá věčné království, jestliže na konec budeš vděčen. Protož dí: Hle, král tvůj přišel, neb přijel tobě spravedlivý, jenž dá každému podle jeho zasloužení, spasitel, neb přišel, aby spasil, jakož sám dí: „Tak Bůh miloval svět, že Syna svého jednorozeného dal, aby každý, kdož věří v něho, nezahynul, ale měl život věčný; neb neposlal Bůh Syna svého na svět, aby soudil svět, ale aby svět byl spasen skrze něho“. Hle, tu máš jeho svědectví, že poslán jest od Otce na svět tento, aby nesoudil světa, ale aby spasil svět. (…)

Vybral a upravil Pavel Filipi

číslo 151, listopad 2014

Boží moc a uzdravování