Zprávy z otevřeného staršovstva 10.1.2019

• Staršovstvo se nejprve věnovalo v rozhovoru se členy sboru třem tématům: 1/ Filip Krupička vyzval staršovstvo, aby přemýšlelo o možnostech, jak získat lidi na okraji sboru nebo i mimo něj pro sborový život. 2/ Diskutovalo se o možném snížení počtu členů staršovstva. 3/ Účastníci mluvili o návrhu soustavné podpory několika neziskových organizací, které by si sbor vybral a mohl tak s nimi aktivně budovat dlouhodobější vztah.
  • M. Janeček zjišťoval možnosti nahrávání bohoslužeb a umístění jejich zvukového záznamu na webové stránky, případně jejich on line přenos pro ty, kdo se nemohou bohoslužeb účastnit. Řešení je možné. M. Janeček připraví pro staršovstvo konkrétní návrhy.
  • Staršovstvo rozhodlo, že se během jarních prázdnin (11.–16.2.) nebudou konat shromáždění pro děti, konfirmandy a mládež.
  • V lednu se začnou natírat schody na kruchtu.
  • Hospodářská komise se dohodne na termínu brigády na vyklizení větví z levého dvora a vyčištění pamětní desky M.J. Husa při vstupu do kostela.
  • P. Coufal zkonzultuje řešení vchodu do obchůdku Jednoho světa (jednoduché dveře) s jeho vedoucí a předloží je pak na únorové staršovstvo.
  • P. Coufal zjistí nabídky dalších firem na možné bezbariérové zpřístupnění sborových prostor v prvním patře.
  • Staršovstvo jednalo o návrzích pro letošní rozpočet a o výsledcích hospodaření za minulý rok. Hospodářská komise zatím shromáždila tyto návrhy na investice: pořízení prostorových mikrofonů a výměna reproduktorů v kostele, rekonstrukce stropního osvětlení v kostele, nákup nového stolního fotbálku, řešení audio přenosu bohoslužeb, úprava bývalé kanceláře faráře na klubovnu pro děti a mládež, řešení osvětlení pod kruchtami. Členům sboru bude ještě v ohláškách dána možnost, aby podali další návrhy.
  • Protože o nabízené židle a lustry neprojevil nikdo ze sboru zájem, odprodá je sbor firmě, která se zabývá jejich rekonstrukcí. Oválný stůl s čalouněnými židlemi bude ještě ve sboru nabídnut bez stanovení minimální ceny.
  • Staršovstvo souhlasí s tím, aby sbor uhradil všechny náklady spojené s koncertem R. Rodrigueze a spolupracující sbory mu pak poměrné části převedly jako dar.
  • Staršovstvo stanovilo pravidla proplácení cestného pro hostující kazatele a další pozvané hosty.
  • Staršovstvo doporučilo uzavřít dohody o provedení práce pro ty, kdo zajišťují otvírání kostela a úklid při koncertech za stejných podmínek jako v roce 2018.
  • Hospodářská komise doporučila, aby sbor rozeslal potvrzení o darech všem členům a přátelům sboru. M. Cháb připraví dopis s informacemi o hospodaření sboru.
  • J. Raisová požádala o zakoupení dalších sluchátek či jiného zařízení pro přenos zvuku v kostele pro starší členy sboru. Staršovstvo souhlasí.
  • Staršovstvo rozhodlo, že sbor daruje Středisku Diakonie v Nosislavi dva obrazy, které odkoupil od O. Rady. Stanovení ceny pro dobročinnou aukci ponechává na středisku Diakonie.
  • Korejský sbor v Praze – The Chapel Prague, který se doposud scházel v prostorách sboru Církve bratrské na Smíchově a nyní je musí opustit, požádal náš sbor o možnost pronájmu modlitebny pro svá pravidelná shromáždění. Staršovstvo o žádosti rozhodne za čtrnáct dní po zjištění bližších informací.
  • Staršovstvo stanovilo termín výročního sborového shromáždění na neděli 24. března.
  • J. Raisová přednesla zprávu o činnosti Křesťanské služby za rok 2018.
  • Na základě prosby Nadačního fondu Compaternitas staršovstvo rozhodlo o finanční podpoře dětí po zesnulém faráři Aleši Mosteckém.
  • Na podnět synodní rady se staršovstvo zabývalo uložením a dokumentací hmotných historických památek.
  • Staršovstvo projevilo zájem o zapůjčení dvojjazyčné výstavy „Reformace v českých zemích“, kterou připravilo Německé fórum pro Východní Evropu ve spolupráci s naší církví.
  • J. Šarounová sdělí J.Strádalovi připomínky a podmínky, za jakých staršovstvo souhlasí s opětovných pořádáním akce „Modlitba za domov“ a jejím televizním přenosem i v tomto roce.
  • Staršovstvo stanovilo podmínky pro pořádání benefičního koncertu D. Juna a M. Erikssona.
  • J. Raisová zajistí novou vazbu bible na stole Páně.

číslo 189, leden 2019

Rady a domluvy