Zprávy z konventu

2. zasedání 56. konventu Pražského seniorátu proběhlo 13.11.2021 v nuselském sboru, po loňské pauze tentokrát prezenčně. Shromáždění připravovalo a vedlo předsednictvo v čele s Matějem Chábem.

Po úvodní pobožnosti a procedurálních záležitostech jsme vyslechli vzpomínku na zesnulé pracovníky sborů seniorátu za období od posledního řádného zasedání konventu, které se konalo „před covidem“ – z Vinohrad to byli Marta Kadlecová, Olga Langerová, Miroslav Filipi a Aleš Laichter. Vzpomněli jsme na ně osobně i na jejich práci pro církev.

Na řadě bylo letos několik voleb, nejdůležitější z nich byla asi volba nového seniora. Před volbou proběhl počátkem roku průzkum ve staršovstvech sborů Pražského seniorátu. V tomto nezávazném a předběžném průzkumu navrhlo Davida Balcara 10 staršovstev, Matěje Opočenského 9, Ondřeje Koláře a Tomáše Trusinu vždy 6 staršovstev, další navržení měli hlasů méně. Pouze Matěj Opočenský, farář z Vršovic, kandidaturu přijal. Matěj Opočenský před volbou krátce promluvil, z jeho řeči jsem zachytila několik myšlenek:

"Ohledně zvolení jsem svobodný, bude to dobře tak jako tak. Za to, co v životě jsem, vděčím církvi a diakonii, farářování mě těší, církvi mám co vracet. Práce v SV mě baví, rád pracuji v týmu, který v dosavadním SV fungoval velmi dobře. Myslím, že jsme jako SV schopni pomo- ci sborům na periferii, vypracovat nějaký plán pro seniorát, najít, co by mohlo pomoci slabším, poskytovat sborům servis. Praha má také zodpovědnost i za jiné senioráty, z nichž do ní odchází řada lidí studovat, pracovat apod. Měli bychom jim vracet solidaritou."

foto: konvent

Matěj Opočenský byl následně zvolen 71 hlasy novým seniorem Pražského seniorátu. Dosavadní senior Roman Mazur ve své zprávě zhodnotil dvanáctileté působení v této funkci ze svého pohledu a dostalo se mu upřímného poděkování ze strany předsednictva, seniorátního výboru i poslanců konventu.

Tomáš Fendrych ze střešovického sboru byl znovuzvolen 2. náměstkem seniorátního kurátora. Nově byli zvoleni náhradníci seniorátního výboru za laiky Petr Štulc (Jarov) a Tomáš Vokatý (Vršovice), protože dosavadní náhradnice již kandidovat nechtěly (2. náhradnice Eva Potměšilová) nebo nemohou (1. náhradnice Jana Šarounová vzhledem ke zvolení do synodní rady). Za náhradníky revizorů z řad laiků byli na další období opět zvoleni z našeho sboru Eva Svobodová a Jakub Šilar.

Konvent povolal náhradníky na místa v seniorátním předsednictvu Jeronýmovy jednoty a do ústředního shromáždění Jeronýmovy jednoty. Z našeho sboru tím postoupil do seniorátního předsednictva bratr Jakub Šilar.

Střípky dalšího dění: Martin Řeháček ze Strašnic doplnil zprávu Diakonie výhledem na další období–připravuje se spojení Diakonie Praha se Střediskem křesťanské pomoci. Středisko Praha také staví nový domov pro lidi s těžkými formami autismu – Martin Řeháček vyzývá k podpoře, třeba formou sbírky. Adventní seniorátní sbírka bude věnována na podporu libčickému sboru, který nákladně rekonstruoval faru. Ochranovskému sboru, který rekonstruoval kapli v Malešicích a má více závazků, bude věnováno 50 000 Kč ze seniorátního solidárního fondu. Konvent poděkoval pracovníkům Diakonie za nasazení v době epidemie Covidu–19. Konvent na návrh Tomáše Trusiny vyzval synodní radu, aby jménem ČCE apelovala na řešení humanitární krize běženců na hranicích Běloruska a zemí Evropské unie, popřípadě veřejně podpořila petici, která volá po konkrétních krocích v řešení této krize. Konvent schválil seniorátní hospodaření za rok 2020 a rozpočet na 2022, dále rozpis seniorátních i celocírkevních repartic na rok 2022. Velká diskuse proběhla o návrhu Matěje Opočenského na nárůst poměrné části odvodů do Personálního fondu, který by odvody více zatížil bohatší sbory naší církve a poněkud ulevil sborům slabším. (Konvent způsob výpočtu upravovat nemůže – návrh je adresován synodu k projednání). V diskusi zaznělo mimo jiné to, že je důležité, aby tento návrh šel z majetnějšího seniorátu, na druhé straně je nezbytné mluvit i o rozumné restrukturalizaci sborů. Další pohled na danou problematiku, který v diskusi zazněl, upozorňoval na rozdíl mezi solidaritou a přerozdělováním „daňového“ typu„, kde navržený způsob restrukturalizace zdrojů (snížení “paušální„ části pro výpočet odvodů a navýšení “poměrné" části) byl považován spíše za ono přerozdělování daňového typu. Návrh byl těsnou většinou přijat. Konvent podal synodu návrh na zrušení sboru ve Zruči nad Sázavou a také návrh na založení nového sboru v Roztokách u Prahy (prozatím kazatelská stanice), kde bude působit na část úvazku Anna Pokorná (byla na praxi v našem sboru). Díky tomu, že se v Roztokách schází živé společenství a sborového programu se účastní také lidé z mimocírkevního prostředí, konvent podal na synod návrh na prohlášení kazatelského místa v Roztokách za misijní (to znamená, že v případě, že by tento návrh synod schválil, nebudou muset roztočtí odvádět příspěvky do personálního fondu po dobu několika let).

Jana Šarounová a Matěj Cháb

číslo 214, listopad 2021