Zprávy ze staršovstva 8.12.2022

• Staršovstvo hodnotilo adventní dobročinný trh. Celkový výtěžek činil 34.598 Kč, zaokrouhleno 34.600 Kč (výtěžek trhu 15.110; zdvojená chrámová sbírka 13.256; vstupné na koncert 6.232). Neziskové organizace Berkat a Jako doma tedy dostanou po 17.300 Kč. Staršovstvo vyslovilo poděkování J. Raisové za přípravu a příští rok by chtělo více zapojit mládež sboru.
  • M. Kopecká připravila zakládací listiny OPS Jeden svět. Statutáři sboru je podepsali.
  • M. Janeček informoval staršovstvo o dokončení rekonstrukce presbytáře (kobky). V týdnu od 13.12. budou osazeny prosklené dveře na dvorek a dvířka do tzv. anglického dvorku. Staršovstvo souhlasilo, aby byl po dokončení prací pořízen nový zátěžový koberec stejné barvy jako v kostele.
  • Staršovstvo jednalo o podpoře setkávání ukrajinských žen „Žínka“. Forma DPP za úklid není dobrá, protože se o vyplacenou částku krátí státní příspěvek pro danou osobu. Staršovstvo souhlasilo s poskytnutím prostor ukrajinským ženám k pečení vánočního cukroví 11.12. od 13.00.
  • Staršovstvo se zabývalo důsledky sloučení pražských středisek Diakonie do jednoho celku „Diakonie Praha“ a rozhodlo, že sbor nebude navrhovat svého člena do dozorčí rady a s případnou smlouvou o spolupráci s Dobroduší počká, až se nový organizační formát usadí.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o nácviku dětské vánoční hry. Staršovstvo jednalo o možnosti jejího ozvučení. Z. Kaiserová zjistí možnosti.
  • QR kódy na chrámovou sbírku byly vyvěšeny na nástěnce a možnost přispět touto formou byla zveřejněna v ohláškách. Několik účastníků bohoslužeb ji již využilo.
  • Všechny dary, které náš sbor poskytuje v rámci solidarity ostatním sborům, již byly dořešeny. Staršovstvo souhlasilo, aby napříště dopis, kterým ho sbor nabízí, obsahoval formulaci: „Pokud vybrané sbory nedodají zpět podepsané darovací smlouvy do konce září, budeme to považovat za projev nezájmu a určené prostředky budou použity na podporu jiných projektů.“
  • Staršovstvo hodnotilo nedávné dění ve sboru a konstatovalo, že příští rok je třeba uspořádat brigádu na úklid dvorků před zimou již na začátku listopadu a ve všední den.
  • Staršovstvo probralo sborový program na další období. Na přípravu polévky pro lidi bez domova (15.12.) připraví M. Kopecká informační plakátek na nástěnku. V předvánočním týdnu již nebude náboženství pro děti. Setkání seniorů a biblická hodina se budou konat podle zájmu účastníků. J. Raisová rozeslala pozvánky na sborový silvestr.
  • M. Janeček informoval staršovstvo o tom, že bylo 8.12. dovezeno po opravě koncertní křídlo. Firma přislíbila čtveré ladění zdarma.
  • Staršovstvo jednalo o skluzu v placení nájmu firmy Sevendesign.
  • Staršovstvo pověřilo M. Chába, aby dojednal novou nájemní smlouvu s p. Habenou.
  • Staršovstvo stanovilo termín na vyklizení sborových věcí z prostorů střediska Dobroduš na 19.1.2023 v 17.00.
  • Staršovstvo pověřilo M. Chába, M. Kopeckou a Z. Kaiserovou přípravou návrhu na využívání sociálních bytů pro výroční sborové shromáždění.
  • Staršovstvo souhlasilo s uzavřením smluv o dodávce energií se stávajícími dodavateli (Pražská plynárenská a E.ON). Pro sbor se náklady zvýší z 250.000 na 690.000 Kč.
  • Staršovstvo souhlasilo s tím, aby od 1.1.2023 zajišťovala úklid sborových prostor pí. Naďa Švarcová dle dohodnutých podmínek.
  • Staršovstvo akceptovalo návrh účetní firmy na zvýšení ceny o 1.000 Kč/měsíc za vedení účetnictví pro sbor.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o plnění rozpočtu v tomto roce a přípravách rozpočtu na příští rok.
  • Staršovstvo rozhodlo, že zatím nebude pořizovat pračku a bude využívat služeb prádelny. Odvoz či odnos prádla bude J. Raisová domlouvat s členy sboru.
  • M. Cháb podal staršovstvu zprávu o jednání konventu našeho seniorátu.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o zájmu Pavla Nováka o výstavu v našem kostele. Staršovstvo souhlasilo.
  • M. Janeček zpravil staršovstvo o tom, že podal jménem sboru žádost o církevní grant na dofinancování schodku při vydání knížky Z. Šorma „Otec a bratři aneb o radosti“ pro nakladatelství Eman.
  • Nákup vánočního stromku do kostela domluví J. Raisová s mládeží.
  • J. Melicharová vyřizovala poděkování žáků a učitelů ZŠ Londýnská, kteří dělali rozhovor se Z. Šormem v rámci projektu Paměti národa.
  • Staršovstvo souhlasilo s tím, že sbor daruje 5.000 Kč na zajištění bydlení pro paní Svitlanu, která působí jako asistentka uprchlíků z Ukrajiny.
  • Staršovstvo rozhodlo o tom, že chrámová sbírka z 11.12. bude určena na Seniorátní adventní sbírku.
  • M. Janeček informoval staršovstvo o přípravách na volbu faráře na další období. Staršovstvo souhlasilo s tím, že sbor požádá seniorát o schválení celého pracovního úvazku faráře Zdeňka Šorma na dobu tří let.

číslo 225, prosinec 2022

Kázání v neděli 6. 11. 2022