Zprávy ze staršovstva 9. 2. 2023

• K rozpracování rozvojového plánu sboru se staršovstvo sejde 16. 2.
  • M. Kopecká shromáždila všechny potřebné dokumenty k podání nové zakládací listiny OPS Jeden svět na rejstříkový soud a žádost bude podána.
  • M. Cháb zformuloval stručnou informaci o historii kostela do vývěsky. Informace bude doplněna QR kódem odkazujícím na další informace ze sborových webových stránek. QR kód vytvoří J. Šilar.
  • Sbírka na Křesťanskou službu vynesla 6 710 Kč.
  • Příspěvek na kauci pro osobní asistentku z Ukrajiny nakonec nebyl čerpán.
  • Staršovstvo projednalo a odsouhlasilo návrh povolávací listiny a souvisejících dohod pro volbu Z. Šorma za faráře sboru na další tři roky.
  • Staršovstvo přijalo nabídku D. Juna na benefiční koncert pro sborem podporované neziskové organizace a vyjádřilo přání, aby se uskutečnil v první polovině října.
  • V rámci Mezinárodních dnů proti rasismu, které inicioval farář pro menšiny M. Vymětal, domluvila J. Raisová přednášku A. Růžičkové o Romech na 2. 4. po bohoslužbách a setkání se společným jídlem s iniciativou Café Žinka na 9. 3. od 17 hodin.
  • Staršovstvo rozhodlo, aby M. Cháb jednal s M. Opočenským o možnosti obnovit společné bohoslužby na druhý svátek vánoční – na Štěpána.
  • M. Janeček informoval staršovstvo o zájmu Jiřího Payna a Adelaidy Wernischové zapojit se do služeb při bohoslužbách.
  • Staršovstvo zhodnotilo minulé dění ve sboru a projednalo sborový program na další měsíc.
  • Staršovstvo vzalo na vědomí informaci o přípravě instalace čidla proti zatápění druhého suterénu a poděkovalo F. Krupičkovi, který se jí věnuje.
  • Staršovstvo rozhodlo o použití volných prostředků sboru. Tři miliony budou nadále udržovány jako rezerva pro nenadálé opravy a investice a uloženy na termínovaných vkladech u JT banky a u Fio banky. Z přebytku z minulých let sbor daruje 500 000 Kč na Jubilejní toleranční dar Jeronýmovy Jednoty, ze kterého se poskytují bezúročné půjčky sborům při opravách budov. O 500 000 Kč také sbor navýší rozpočtovanou částku na dary pro spolupracující neziskové organizace a pro případné aktuální potřeby.
  • Staršovstvo pověřilo správce sborových financí, aby dohlížel na termínované vklady, na kterých má sbor uloženy svoje prostředky, a včas upozorňoval staršovstvo na potřebu jejich obnovování.
  • Staršovstvo schválilo návrh rozpočtu pro výroční sborové shromáždění.
  • M. Cháb a J. Šilar informovali staršovstvo o revizi sborové počítačové sítě a jednání o jejích možných úpravách. Zároveň doporučili navýšení paušálu za její údržbu i sazby za hodinovou práci nad rámec paušálu. Staršovstvo návrhy schválilo.
  • Staršovstvo jednalo v souvislosti s požadavkem ÚP ohledně dávek na bydlení o problematice zařazení sborového domu jako občanské vybavenosti či bytového domu. M. Kopecká zjistí postup na KÚ.
  • Staršovstvo se dále věnovalo odhlučnění sborového sálu. J. Šilar prohlédl realizaci odhlučnění v klimentském sboru – výsledek je dobrý, cena poměrně vysoká. M. Cháb jednal s p. Rohlichem, který odhlučnění v klimentském sboru prováděl a bude dál jednat s J. Tučkem, na kterého jej p. Rohlich odkázal.
  • P. Coufal navrhl obnovení nátěru ploché střechy kostela, který hospodářská komise doporučuje.
  • J. Šilar informoval staršovstvo o tom, že sboru byla darována pračka do kotelny.
  • Staršovstvo souhlasilo s tím, aby sbor uhradil náklady na pohřeb sestry Věry Kloboučkové a její urnu uložil do sborového hrobu na Vinohradském hřbitově.
  • Staršovstvo rozhodlo, aby J. Šaroun umístil inventarizační seznam na Google disk a dojednal s J. Raisovou jeho průběžnou aktualizaci.
  • Staršovstvo projednalo navýšení platů sborových pracovníků v souvislosti s inflací.
  • Staršovstvo se věnovalo přípravě výročního volebního sborového shromáždění. Navrhlo činovníky a schválilo návrh programu. Do příští schůze připraví J. Raisová seznam členů s hlasovným právem. Zprávy pro sborové shromáždění vyjdou v březnovém Hroznu.
  • Staršovstvo jednalo o sborovém pobytu 11.–18.3. v Jánských Lázních. Souhlasí s tím, aby se jej zúčastnil farář sboru a obvyklá sborová shromáždění se v tomto týdnu nekonala. Souhlasí i s obvyklou úhradou pobytu pro sborové pracovníky.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o žádosti Petra Hanuše o členství ve sboru. Staršovstvo s ní souhlasilo.
  • Sbor nevyužije nabídku koncertů skupiny Oboroh a S. Klecandra.
  • Sbor se i letos zapojí do pořádání Noci kostelů. Koordinaci programu si vzal na starost M. Janeček ve spolupráci s J. Šarounovou.
  • Staršovstvo souhlasilo s návrhem koncepce sociálních bytů pro sborové shromáždění.
  • Staršovstvo rozhodlo, že sbor přispěje částkou 30 000 Kč do fondu Compaternitas na podporu studia syna zesnulého Pavla Kaluse.
  • Staršovstvo rozhodlo, že se sbor zapojí do sbírky Diakonie na pomoc obětem zemětřesení, které zasáhlo jihovýchodní Turecko a Sýrii – věnuje na ni chrámovou sbírku 12. 2., jejíž výtěžek sbor zdvojnásobí a zároveň od 12. do 26. 2. vyhlásí archovou sbírku (také její výtěžek sbor zdvojnásobí).
  • Z. Šorm tlumočil staršovstvu poděkování sboru v Berouně za finanční podporu.
  • Staršovstvo přijalo žádost Diakonie, aby mohla v našem kostele instalovat po 8. 3. výstavu kreseb ukrajinské malířky Kateryny Dobroyer.

číslo 227, únor 2023

Kázání
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva