Zprávy ze staršovstva 27.2. a 3.3.2022

• Na mimořádné schůzi 27. 2. staršovstvo rozhodlo nabídnout pro utečence z Ukrajiny ubytování ve sborových prostorách. Sbor zajistí ubytování na přechodnou dobu (cca 1 měsíc) pro 8 utečenců. Matrace zapůjčí Z. Šorm, přikrývky Z. Šorm a J. Raisová, povlečení J. Raisová. Použití sprch nabídli Z. Šorm a J. Šilar. Další praktické potřeby sbor nakoupí podle aktuální situace.
  • Sbor také zaslal nájemníkům sborového domu dopis, který vyjadřuje podporu ubytování uprchlíků z jejich strany a nabídl jim v tomto případě dvouměsíční slevu na nájmu odpovídající poskytnutým prostorům.

foto: starso2
foto: starso1

obě foto Zdeněk Šorm

• Na řádném staršovstvu 3. 3. pak informoval Z. Šorm, že jsou prostory pro ubytování ve sborových klubovnách připraveny. M. Janeček připravil pro ubytované leták se základními informacemi. K dispozici je i ukrajinsko–český slovníček se základními frázemi. Po dobu nepřítomnosti J. Raisové a Z. Šorma (sborový pobyt na horách) zajistí koordinaci M. Janeček. J. Raisová domluvila další skupinu dobrovolníků ze sboru, kteří budou k dispozici.
  • Vzhledem k možné potřebě nákupů spojených s touto situací navýšilo staršovstvo limit prostředků pro statutáře sboru na 15.000,–Kč.
  • Při sbírce 27.2. na doplnění Sociálně–charitativního fondu církve pro pomoc Ukrajině se vybralo 21.285,–Kč.
  • J. Šarounová a M. Cháb připravili seznam dokumentů, které mají být ukládány do sborového úložiště na Googlu a návrh osob, které je tam budou ukládat. Staršovstvo jej přijalo a pověřilo J. Šilara, J. Šarounovou a J. Raisovou realizací.
  • Staršovstvo jednalo o přípravě výročního sborového shromáždění 27.3. Schválilo zprávu o hospodaření, návrh rozpočtu na rok 2022, seznam členů s hlasovným právem a kandidátku pro volbu staršovstva. Všechny dokumenty budou uveřejněny v Hroznu a řádně vyvěšeny v kostele. Staršovstvo také schválilo návrh programu sborového shromáždění a připravilo návrh jeho činovníků.
  • Z. Šorm informoval o přihlášení našeho sboru do Noci kostelů a zároveň požádal o podněty a pomoc při přípravě programu.
  • Staršovstvo schválilo evidenční dotazník za rok 2021, který připravila J. Raisová ve spolupráci se statutáři.
  • Staršovstvo schválilo částku 113 000,–Kč na dokončení opravy havarijního stavu balkónů.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o dobrém využití šicích strojů, které sbor zaslal do uprchlických táborů v Řecku.
  • M. Cháb zpravil staršovstvo o plnění závazků a pohledávek nájmů ve sborovém domě a staršovstvo vzalo na vědomí změnu obyvatel v bytě č.14.
  • Byla dokončena oprava zdi narušené sousední borovicí na levém dvorku.
  • M. Janeček sdělil odhad nákladů na rekonstrukci místnosti pro děti („kobky“) od br. Špačka (cca 250tis.) a tato částka byla zařazena do rozpočtu.
  • M. Cháb domlouvá opravu okna v ateliéru O. Rady a opravu povrchu stolů ve sborové místnosti.
  • Staršovstvo rozhodlo, že obrazy, které sbor zakoupí od O. Rady (kompenzace nájemného) daruje na aukci Diakonie SHRS ve prospěch komunitních škol v Bejrútu.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o bezplatném poskytnutí sborových prostor pro instruktáž dobrovolníků na pobyty pro mladé lidi a rodiny s dětmi s postižením 14.5.
  • Staršovstvo rozhodlo, že vypíše postní archovou sbírku od 6.3. pro Diakonii ve prospěch komunitní školy v Tahádí v Bejrútu.
  • Sbírka na církevní risk se uskuteční v neděli 20.3.
  • Staršovstvo přijalo nabídku pěveckého sboru „Naši pěvci“ na benefiční koncert 8.6. pro neziskové organizace, které sbor podporuje.
  • Příští řádná schůze se kvůli velikonočním svátkům bude konat o týden dříve 7.4., a to již v novém složení. Staršovstvo na ní bude volit kurátora/rku sboru.

číslo 218, březen 2022

Kázaní (Karel Műller)