Zprávy ze staršovstva 9.3.2023

• Staršovstvo se dohodlo, že se bude konkretizací třetí části rozvojového plánu zabývat na své příští řádné schůzi.
  • Chrámová sbírka na pomoc zasaženým zemětřesením v Turecku a Sýrii 12.2. vynesla 8.340 Kč a archová sbírka na stejný účel 14.000 Kč. Sbor obě sbírky zdvojnásobil a odeslal 44.680 Kč.
  • M. Janeček informoval staršovstvo, že synodní rada vydala pokyn k volbě Zdeňka Šorma za faráře sboru.
  • J. Šarounová dojednala termín benefičního koncertu D. Juna pro neziskové organizace, které sbor podporuje, na 2. listopad.
  • Způsob převedení půjčky Obchůdku Jednoho Světa na dar domluví M. Cháb s J. Raisovou.
  • Vršovický sbor s radostí souhlasí s konáním společných bohoslužeb na Štěpána. Konkrétní podobu dojedná staršovstvo na podzim.
  • Staršovstvo projednalo přípravu výročního sborového shromáždění. Odsouhlasilo seznam členů s hlasovným právem a zprávu o hospodaření za minulý rok. Rozhodlo, že se správní část shromáždění bude konat ve sborovém sále v prvním patře.
  • M. Janeček podal staršovstvu zprávu o přípravě Noci kostelů.
  • Darovací smlouva na podporu studia syna zesnulého P. Kaluse byla odeslána fondu Compaternitas.
  • Instalaci výstavy ukrajinské malířky zajistí M. Janeček.
  • Staršovstvo zhodnotilo uplynulé dění ve sboru a projednalo program shromáždění a akcí na příští období. Během sborového pobytu na horách 11.–18.3. zastoupí našeho faráře sestra farářka O. Mrázková ze Žižkova.
  • Staršovstvo se zabývalo přípravou velikonočních svátků. V sobotu 1.4. se bude konat vycházka „Křížovou cestou“ – sraz v 10.00 před bývalým nádražím v Bubenči; ve středu 5.4. od 17.00 bude ve sborovém sále „Připomínka poslední večeře pro rodiny“; na Zelený čtvrtek od 18.00 bude v kostele „Čtení pašijí“ a na Velký pátek a Neděli velikonoční se sejdeme k bohoslužbám s vysluhováním Večeře Páně vždy v 9.30.
  • Velikonoční sborový dopis připraví Z. Šorm na neděli 26.3.
  • Jarní úklid kostela se bude konat v sobotu 15.4. od 9.30.
  • Staršovstvo vyhovělo žádosti o bezplatné zapůjčení kostela a sborového sálu pro bohoslužby a setkání rodáků z Bohemky 13.5.
  • Staršovstvo projednalo a odsouhlasilo evidenční dotazník sboru za rok 2022.
  • Staršovstvo odsouhlasilo zprávu o životě sboru za rok 2022, kterou připravil Z. Šorm.
  • Staršovstvo projednalo a odsouhlasilo znění letáčku pro nové členy sboru. Po doladění grafické podoby nebude jeho tisk zadáván tiskárně, ale bude k dispozici ve sborovém počítači, aby jej bylo možné aktualizovat a tisknout podle potřeby. J. Šarounová provede jeho korekturu.
  • Staršovstvo stanovilo termín povinné sbírky na tiskoviny a publikační činnost na neděli 19.3. a její výnos určilo konkrétně dát na podporu vydávání publikací (tj. na církevní grant).
  • Staršovstvo vyhovělo žádosti Jeronýmovy Jednoty o bezplatné zapůjčení sborového sálu na uspořádání výročního shromáždění seniorátní Jeronýmovy Jednoty 14.6. od 18.00 a na setkání jejího předsednictva 5.6. od 17.30.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o žádostech o svatby.
  • Staršovstvo se zabývalo svojí účastí na pastoraci podle podkladu, který připravila J. Raisová.
  • Staršovstvo nepovažovalo za vhodný návrh letního sborového pobytu ve dnech 5.–9.7.
  • M. Kopecká informovala staršovstvo o tom, že nová zakládací listina Obchůdku Jeden Svět byla zapsána u Městského soudu v Praze.
  • J. Mach požádal, zda by se na začátku října mohlo ve sborových prostorách konat víkendové soustředění sdružení Consonare. Staršovstvo souhlasilo.
  • M. Cháb požádal staršovstvo, aby se 3.5. mohla ve sborovém sále sejít hospodářská komise synodu. Staršovstvo souhlasilo.
  • Na květnové schůzi se bude staršovstvo věnovat příručce pro presbytery, kterou rozeslala synodní rada.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o jednání se Sevendesign.
  • O úhradě pohřbu ses. Kloboučkové a uložení její urny jedná J. Raisová s domovem důchodců v Terezíně.
  • Staršovstvo projednalo navýšení některých nájmů ve sborovém domě.
  • Staršovstvo doporučilo ohlásit nabídku pro brigádníky při krátkodobých pronájmech kostela.
  • Staršovstvo projednalo navýšení odměn pro správce sborových financí a správce nájemních smluv.

číslo 228, březen 2023

Kázání
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva