Zprávy ze staršovstva 11.5.2023

• Staršovstvo probíralo podněty, které vzešly z rozhovoru ke čtvrté části Rozvojového plánu. Některé (Tvořit společenství, kde je lidem dobře. Stavět na práci s dětmi.) jsou spíš obecné koncepční apely. J. Šilar zkusí avizovat dopředu témata bohoslužeb na Facebooku podle SMS pro služby. Staršovstvo považuje za smysluplnější dávat výňatky z kázání do vývěsky u vchodu, kterou si lidé často čtou. Usilovat o poutavější hudební nabídku při bohoslužbách staršovstvo nepovažuje za přiměřené. J. Raisová bude vyvěšovat pozvánky na bohoslužby a sborové akce i na nástěnku ve sborovém sále. Z. Šorm v létě navrhne a případně vyrobí poutač, který by zval na bohoslužby před vchodem do domu. P. Coufal připomněl, že dříve byly na fasádě u vchodu smaltované cedule ohlašující bohoslužby. J. Šilar projde s J. Raisovou kartotéku, aby staršovstvo mělo přehled o členech sboru. Staršovstvo diskutovalo o tom, jak nenásilně oslovovat nově příchozí.
  • Staršovstvo se seznámilo s příručkou pro presbytery. Příručka bude umístěna na sdílený disk.
  • Staršovstvo konstatovalo prozatím nízký výběr do sbírky Jeronýmovy Jednoty a bude se ji snažit v ohláškách podpořit.
  • Z. Šorm na základě materiálu M. Janečka informoval staršovstvo o přípravách Noci kostelů. Program je hotový. Plakáty a banner připravili J. Raisová a Z. Šorm. Přípravná schůzka se sejde ještě v neděli 28.5. po bohoslužbách.
  • Staršovstvo promýšlelo konkrétní způsob vysluhování z jednoho kalicha i kalíšků, o kterém rozhodlo na minulé schůzi. Aby při vysluhování ve dvou kolech (jedno s kalichy a jedno s kalíšky) nedocházelo k rozdělení rodin a celého sboru, rozhodlo staršovstvo o vysluhování oběma způsoby společně. Při podávání vína půjde nejprve vysluhující s kalíšky a za ním vysluhující s kalichy. Kdo z účastníků bude chtít přijímat z kalíšku, vezme si jej od prvního vysluhujícího, a tak bude druhý vysluhující vědět, komu má podat kalich. Ti, kdo budou přijímat z kalíšků, si po přijímání kalíšek ponechají až do skončení kola a při odcházení jej odloží na připravené tácy na stolečcích vedle stolu Páně.
  • Sbor bezplatně poskytne kostel na benefiční koncert Café ŽINKA 12.6 od 18.00.
  • Synodní rada potvrdila volbu Z. Šorma za faráře sboru na další tři roky.
  • Staršovstvo vyslovilo poděkování účastníkům brigády na úklid kostela.
  • Seniorátní výbor poděkoval sestrám, které zajistily občerstvení na setkání kurátorů seniorátu.
  • Staršovstvo jednalo o sborovém programu na další období. Kromě jiného souhlasilo, vzhledem ke zvýšenému počtu svatebních příprav, s ukončením biblických hodin na konci května a dohodlo se, že červnový Booklub 22.6 od 18.00 spojí s předprázdninovým setkáním členů sboru.
  • Hospodářská komise připraví do června návrh pojištění budov na další období.
  • Staršovstvo souhlasí s tím, aby sbor odeslal co nejdříve dar 500 000 Kč, o kterém rozhodlo sborové shromáždění, na účet JTD.
  • Staršovstvo souhlasí s tím, aby sbor převedl 500 000 Kč z běžného účtu u FIO banky na šestiměsíční termínovaný účet u téže banky.
  • Z. Šorm seznámil staršovstvo se žadateli o požehnání sňatku.
  • J. Raisová podala staršovstvu zprávu o členech sboru, které by bylo dobré navštívit. Tuto zprávu také umístila na sdíleném disku.
  • Staršovstvo souhlasilo s poskytnutím příspěvku na pořádání sborového tábora ve výši 20 000 Kč.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo, že jej sociální pracovník střediska Dobroduš požádal o projednání možnosti konání biblických hodin pro klienty střediska.
  • Staršovstvo nevyhovělo žádosti nakladatelství Eman o finanční podporu vydání Deníku z války fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy.
  • Staršovstvo požádalo P. Coufala, aby projednal možnost zapůjčení skautské klubovny pro schůzi staršovstva 9.11. kvůli kolizi s pronájmem kostela a sálu Cestě domů na setkání s pozůstalými.
  • Staršovstvo souhlasilo s bezplatným poskytnutím kostela 13.6. pro Ludmilu Kubrak (Café ŽINKA) na její koncert pro studenty.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o tom, že s M. Opočenským a O. Mrázkovou opět dojednal konání společných bohoslužeb na léto: 2.7. Vinohrady: O. Mrázková; 6.8. Žižkov I. – M. Opočenský; 27.8. Vršovice: Z. Šorm.
  • P. Coufal upozornil na nutnost kontroly zavírání střešních oken v presbytáři (místnosti pro děti).
  • Z. Šorm seznámil staršovstvo s tím, že synodní rada vydala „Zásady komunikace“, které jsou dostupné na webových stránkách církve. Případné podněty a připomínky k nim uvítá seniorátní výbor.

Způsob přijímání z kalicha a kalíšků

Na základě podnětů od členů sboru rozhodlo staršovstvo, že opět umožní při Večeři Páně přijímání z velkého kalicha, protože si uvědomuje jeho symbolický význam. Zároveň chce zachovat jako rovnocennou možnost přijímání z malých kalíšků, které bylo zavedeno při covidu z hygienických důvodů. Prosí zastánce obou pohledů o vzájemné pochopení a respekt a ponechává na každém členovi sboru, aby se svobodně a odpovědně rozhodl, jakým způsobem chce přijímat.

Staršovstvo promýšlelo konkrétní způsob vysluhování z jednoho kalicha i kalíšků. Aby při vysluhování ve dvou oddělených kolech (jedno s kalichy a jedno s kalíšky) nedocházelo k rozdělení rodin a celého sboru, rozhodlo staršovstvo o vysluhování oběma způsoby společně. Při podávání vína půjde nejprve vysluhující s kalíšky a za ním vysluhující s kalichy. Kdo z účastníků bude chtít přijímat z kalíšku, vezme si jej od prvního vysluhujícího, a tak bude druhý vysluhující vědět, komu má podat kalich. Ti, kdo budou přijímat z kalíšků, si po přijímání kalíšek ponechají až do skončení kola a při odcházení jej odloží na připravené tácy na stolečcích vedle stolu Páně.

číslo 230, květen 2023

Kázání