Zpráva o životě sboru za rok 2023

I když loňský rok nelze jednoduše označit za klidný, nebyl tak výrazně ovlivněn nenadálými událostmi, jako ty předešlé, kdy jsme se i ve sboru vyrovnávali s pandemií covidu nebo, se začátkem ruské agrese proti Ukrajině a s následnou uprchlickou vlnou. Dalo by se říct, že se sbor vrátil od řešení mimořádných situací k obvyklému provozu. Scházeli jsme se ke všem pravidelným shromážděním, jak o nedělích, tak v týdnu. A i když jsme se rozloučili s několika výraznými členy sboru (V. Vaňátková, P. Kubánek), mohli jsme se také radovat ze křtů několika dospělých i dětí a z příchodu několika nových členů. Pokračovaly i zavedené aktivity – vydávání sborového zpravodaje, příprava jídel pro lidi bez domova, podpora neziskových organizací Berkat a Jakodoma, společné obědy, vycházky, promítání filmů, Booklub a výstavy, Noc kostelů, zdobení adventních věnců, vánoční hra i sborový Silvestr. Život sboru v uplynulém roce ale svědčí o tom, že pravidelnost vůbec nemusí znamenat jenom zvyk a stereotyp, ale i příležitost k rozvoji a k novým začátkům a může být také známkou důležité vytrvalosti.

Staršovstvo se opakovaně scházelo, aby vypracovalo Rozvojový plán sboru, který potom předložilo k rozhovoru. Některé podněty z něho se už realizují – bohoslužby jsou inzerovány na facebooku, před vchodem do kostela je umísťován poutač na bohoslužby, výňatky z nedělních kázání se pravidelně umísťují do vývěsky, zvýšil se zájem o nové návštěvníky bohoslužeb, byl vytvořen letáček pro nové členy sboru… V rámci rozvojového plánu staršovstvo promýšlelo i hospodaření sboru a stanovilo „cílovou částku“ – vyčíslení nutných nákladů na provoz sboru, které bychom měli prostřednictvím saláru shromáždit.

Obnovili jsme přijímání z velkého kalicha při Večeři Páně tak, aby byla zároveň zachována i možnost přijímání z malých kalíšků. Do čtení a modliteb při bohoslužbách se začali zapojovat nejen presbyteři. O Velikonocích jsme rozšířili tradiční shromáždění o tzv. Sederovou večeři – připomínku poslední večeře – pro rodiny s dětmi. Nově jsme se zapojili do akcí proti rasismu sborovou nedělí, při které A. Růžičková mluvila o práci v romských osadách.

Dále se rozvíjela spolupráce s okolními sbory. Kromě již tradičních společných bohoslužeb během letních prázdnin, jsme se s vršovickým sborem domluvili i na společných bohoslužbách o Vánocích na Štěpána. Spolupracujeme také při přípravě konfirmandů. Faráři od nás, z Vršovic, Žižkova a Jarova se dohodli, že budou během přípravy pořádat výjezdní tematická víkendová soustředění pro konfirmandy ze všech sborů. První se uskutečnilo pro nové konfirmandy 3. – 5.11. v Úštěku. Podobně se rozrostla ekumenická setkání o jarní ekumenické bohoslužby v Hájku a v loňském roce jsme měli radost i z ekumenicky slaveného křtu.

Letní sborový tábor se nově konal 19. – 26. 8. v Chotěboři a účastnilo se ho 71 dětí a dospělých. Byli jsme velmi vděční, že se na něm kuchyně ujali manželé Cejnarovi.

Do práce Křesťanské služby se zapojily další sestry a výsledkem byla pozměněná koncepce tradičního adventního trhu, při kterém vystoupilo divadlo Ujeto.

Za zmínku stojí i to, že ani mé pokračující působením roli faráře není samozřejmé. V srpnu mi končilo pětileté volební období. Staršovstvo projevilo přání, abych v práci ve vinohradském sboru pokračoval, a já jsem toto pozvání rád přijal. Sborové shromáždění mě následně zvolilo na období dalších tří let.

Vzhledem k tomu, jak se prodlužuje válka na Ukrajině a společností se šíří únava, je dobrou známkou vytrvalosti, že naše podpora ukrajinských přátel nejen pokračuje, ale spíš roste. Po celý rok se u nás scházelo společenství „Žinka“ ke společnému vaření, podpůrným skupinám a jazykovým kurzům. Dvakrát jsme s nimi strávili společné odpoledne se skvělým pohoštěním. Ukrajinští hudebníci u nás mohou zkoušet a sami uspořádali benefiční koncert ve prospěch Berkatu. S Berkatem jsme organizovali několik věcných sbírek pro obránce na Ukrajině a přispěli na jejich dopravu. Rozhodli jsme se, že podpoříme obnovu střechy vybombardovaného domu na Ukrajině. Poskytli jsme kostel i sborové prostory pro setkání rodáků z Bohemky. Pravidelně přispíváme přes Diakonii Vsetín na humanitární činnost P. Húště na Ukrajině.

K životu sboru patří i péče o jeho prostory a zařízení. Položením koberce a stříškou nad vchodem byla dokončena rekonstrukce presbytáře – místnosti pro děti. Po delší opravě se na začátku roku vrátilo do kostela klavírní křídlo. V létě byl proveden nátěr střechy kostela. Na dvorek jsme zakoupili slunečník a nový stůl pro letní posezení po bohoslužbách a další akce. Konalo se také několik brigád na úklid kostela a dvorků. Ke konci roku pak staršovstvo řešilo předání funkce správce sborových financí.

Je třeba zmínit i to, co se nám příliš nevede. Jarní pobyt na horách měl tak nízkou účast, že se ho staršovstvo rozhodlo nadále nepořádat. Obtížné jsou domluvy schůzek mládeže. Někdy si na sborové akce nedovedeme vyhradit čas, a tak se stávají záležitostí jenom úzkého a přetíženého okruhu aktivních jedinců.

Děkujeme proto všem, kdo svojí aktivní účastí život sboru tvoří. Věříme, že může být zdrojem radosti pro ně i pro ostatní.

Zdeněk Šorm

číslo 238, březen 2024

Kázání 11. 2. 2024
Přímluvná modlitba