Je všechno v Bibli pravda? Část základního kurzu víry Vezměme Bibli do ruky: je to celá knihovna, 66 různých knih. Víte, jak jsou staré? Hodně. Asi před 3 000 lety vznikly některé rýmované texty a písně. Byly nejdřív předávány ústně jako součást kultu (např. Debořina píseň z knihy Soudců). Nejmladší novozákonní knihy jsou z konce 1. a začátku 2. století po Kristu (např. Zjevení Janovo). Mezi vznikem některých biblických knih je tedy rozdíl až tisíc let. A nejméně dva tisíce let činí odstup od naší doby. Co musíme předpokládat u tak starých zápisů?
Některé texty v bibli jsou mýty, nikdy se nestaly, ale jsou výpovědí o člověku jako takovém (příběh Adama a Evy). Také evangelia jsou vědomě tendenční. Jejich záměrem je dosvědčit Ježíše Krista tak, aby pro víru v něj byl získán i čtenář. Apokalyptické spisy zase chtějí povzbudit lidi v utrpení a pronásledování tím, že je ukázán výhled k budoucímu dokonání. A to je v Božích rukou. Bible používá historické zprávy i starověké mýty, aby nám s jejich pomocí ukázala, jaký je Bůh, čemu smíme věřit a v co doufat. Křesťané nevěří v Bibli ani v její doslovný výklad. Věří Bohu, o kterém Bible svědčí. Spolehlivost Bible se potvrzuje opakovanou zkušeností věřících lidí. Nejde totiž o to, co se kdysi stalo, ale o to, co platí pořád – i pro nás a pro mě.
Ester Čašková |
číslo 145, březen 2014 Obsah Poslední budou první a první budou posledníJe všechno v Bibli pravda? Janské Lázně 2014 Pár citátů Chceš-li rozesmát Pána Boha Zákaz vstupu! Sborové akce Archiv Výběr z Hroznůročník 2024 Ke stažení Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 (122 kB) Bohemská kuchařka (899 kB) Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině ( 387 kB) |