Vinohradský sbor ČCE

Nemocnice v Ugandě

O Adopci na dálku® jsme v našem časopisu již několikrát psali. V minulém roce se sešlo více financí, než je potřeba na podporu „našich“ dvou dětí. Na schůzce křesťanské služby bylo proto rozhodnuto poslat 5 000 Kč na provoz Česko-ugandské nemocnice. Rozhovor s Kateřinou Karáskovou, finanční ředitelkou a koordinátorkou projektu, převzatý z webových stran organizace, nám tento projekt přiblíží.

V říjnu 2006 jsi odjela do Ugandy s cílem připravit a zahájit provoz Česko-ugandské nemocnice v Buikwe. Jak se práce daří, jaké jsou výsledky?

Česko-ugandská nemocnice v Buikwe se rozjela neočekávaně rychle. Ještě než jsme se stačili vzpamatovat ze slavnostního požehnání provozu nemocnice, které proběhlo 19. února letošního roku, čekárna už byla přeplněna nedočkavými pacienty. Jejich počet den ode dne roste. Běžně jich přijde každý den okolo osmdesáti, po víkendu pak i přes sto. Není to vůbec tím, že by v Buiwke probíhala nějaká epidemie, ale proto, že v Ugandě velmi dobře fungují místní tamtamy. Zpráva o nové nemocnici se neuvěřitelně rychle rozkřikla a všichni ji hned chtějí vyzkoušet. Přicházejí dokonce i ostrovani z velmi těžce dostupných míst na Viktoriině jezeře. Vždyť konečně mají nemocnici alespoň o trošku blíž.

A jak to v nemocnici funguje? Jak probíhá příjem pacientů?

Pacient dostane na recepci kartičku s číslem, kterou si schová i pro příští návštěvy. Poté zaplatí na pokladně malý poplatek, pro děti do 5 let je to asi 12 Kč, děti nad 5 let 24 Kč a dospělí 50 Kč. V poplatku je zahrnuta prohlídka u lékaře, potřebná laboratorní vyšetření i léky. Slovenští lékaři z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce. sv. Alžbety v Bratislave, s kterou navázala ADCH Praha spolupráci, společně s ugandskými sestrami či spíše bratry (mužů máme kupodivu mnohem více), se musí opravdu hodně ohánět. Lékaři jsou prozatím tři - pediatrička a primářka Adriana, chirurg Jan a anestezioložka Renata. Všichni tři nastoupí ráno v osm na vizitu zkontrolovat pacienty. Poté je čeká celý den ordinování v ambulancích. Tím však jejich práce ještě nekončí. Téměř každou noc je totiž budí některá ze sester (či zdravotníků) k více či méně urgentním případům na oddělení.

Jaké další oddělení nemocnice kromě ambulance má?

Operační sál je také již připraven k provozu. Po Velikonocích plánujeme začít s menšími operacemi, a tak se chirurg a anestezioložka přesunou dvakrát týdně ještě na operační sál. Velmi dobře funguje také naše laboratoř, obsluhovná třemi ugandskými pracovníky. Její význam pro nemocnici je obrovský, vždyť téměř každý pacient má malárii, která se zjišťuje právě laboratorním rozborem krve.

Jaké nemoci se léčí?

Většinu pacientů tvoří děti. Bezkonkurenčně nejvíce jich přichází s akutní malárií, která je také nejvážnější (často i smrtelnou) nemocí jak u dětí, tak někdy i u dospělých. Zvláště pokud se její léčba nechá až na poslední chvíli, jak se bohužel často na vesnicích stává. Mezi další nemoci, které se během našeho prvního měsíce často objevovaly, patřil hlavně zápal plic, břišní paraziti, které způsobuje závadná voda či kontaminovaná potrava, a v neposlední řadě AIDS. Mnoho dětí trápí také podvýživa. Neobvyklé není ani uštknutí jedovatým hadem. Objevil se i případ spavé nemoci přenášené mouchou Tse-tse.

Nemocnice má být hlavně zaměřena na porodnickou péči. Jak probíhají porody?

V porodnici, která je v současné době hlavně v režii pěti velmi schopných místních porodních asistentek, se narodilo 20 zdravých miminek, 12 kluků a 8 holčiček. Malí černoušci, kteří jsou těsně po narození úplně bílí, jsou povinně očkováni. Očkovací programy probíhají i v méně dostupných vesnicích okolo Buikwe, kam naši zaměstnanci pravidelně vyjíždějí. Naše nemocnice bude od dubna posílena o další ugandské sestry a zdravotní asistentky. Především však doufáme, že náš tým brzy doplní i český gynekolog, který bude řešit komplikované porody.

Česko-ugandskou nemocnici v Buikwe lze podpořit i dárcovskou SMS v ceně 30 Kč ve tvaru DMS UGANDA na číslo 87777. Výtěžek sbírky bude využit na provoz a vybavení nemocnice přístroji jako rentgen, EKG a další.

Převzato z www.adopcenadalku.cz s laskavým svolením provozovatele těchto webových stránek

číslo 76, červen 2007
předchozí   další

Obsah

Kázání
Nemocnice v Ugandě
Střípky ze synodu
Sedmička na konci
O Bohu Starého zákona
Z historie vinohradského sboru XXXVII.
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).