Vinohradský sbor ČCE

Adventní trh

Druhou adventní neděli proběhl ve sborových prostorách již tradiční trh. Své výrobky prodávalo devět prodejců – organizací, které pracují s různými skupinami postižených nebo znevýhodněných osob, nadšených jednotlivců (prodej štěstíček), jeden stánek byl také sborový (prodej sladkostí a pití). Výtěžek z prodeje si odnesli zástupci jednotlivých organizací, celkový výtěžek byl potom určen hospici Cesta domů, jehož činnost představila ve sborových ohláškách jeho zakladatelka Martina Špinková. Chrámová sbírka věnovaná hospici a výtěžek z prodeje výrobků pro hospic vynesli 15 500 Kč. Na hladkém průběhu trhu se podílelo mnoho lidí – ať už se jednalo o nákupy, pečení koláčů a jiných dobrot, přípravu teplých nápojů, výrobu přáníček, prodej, nošení stolů či o vyřizování organizačních záležitosti a další činnosti. Doprovodnou aktivitou bylo také divadélko pro děti. Nad vším bděla hlavní organizátorka Monika Chábová společně se sborovou sestrou Jarmilou Raisovou. Všem se sluší za jejich nasazení poděkovat, ale největší odměnou nám všem je myslím nakonec radost, že má smysl vynaložit svůj čas a námahu pro dobrou věc.

Jakub Rais s Adelaidou Wernischovou se chopili mikrofonu, obešli některé prodejce a položili jim tuto otázku: Jak se jmenuje organizace, která prodává u tohoto stánku, a jaké je její zaměření?

  • My jsme občanské sdružení Tosara, sídlíme v Praze, ale pracujeme hlavně ve Slaném a Ralsku se sociálně vyloučenými dětmi, hlavně romskými. Poskytujeme jim volnočasové a vzdělávací aktivity, od pravidelných kroužků přes různé tvořivé dílny a letní tábory, nyní mámě nově i předškolní kroužky.
  • Tato organizace se jmenuje Nazaret a jde o zařízení v jižních Čechách, kde jsou dílny lidí s postižením. Vyrábějí tam keramiku, koberce, chňapky, tašky i další textilie.
  • Náš stánek patří hospicovému sdružení Cesta domů– pomáháme lidem, kteří chtějí pečovat o svoje blízké v domácí péči. Když lidem někdo umírá a nechtějí ho mít v nemocnici, ale touží se o něj starat doma, pomáháme jim, protože ta péče je těžká.
  • Fair Trade (Obchůdek pro jeden svět) je organizace, která pomáhá tak, že lidé ze třetího světa dostanou za svou práci tolik peněz, aby se mohli uživit a aby třeba mohli posílat své děti do škol.
  • My jsme společnost Raná péče ze Soběslavi a jsme zaměřeni na podporu rodin dětí s postižením, prodáváme tady různé výrobky našich příznivců (náušnice apod).
  • Tento stánek prodává zboží společnosti Ignis, což je chráněná dílna, a zároveň tu máme přáníčka, které z různých sypánek vytvořily děti a Zuzka Bruknerová. Ignis se snaží pomáhat lidem s handicapem nalézt smysluplné uplatnění a udělat přitom druhým radost.

Jakub Rais, Adelaida Wernischová

a Jana Šarounová

foto: cesta foto: trh

číslo 132, prosinec 2012
předchozí   další

Obsah

Adventní výhledy
O vizitacích, Praze a seniorátu
Konfirmace
Malé rozhovory s účastnicemi večera adventních věnců
Konfirmace II.
Adventní trh
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).