Vinohradský sbor ČCE

Janské Lázně – Sola Fide 2016

Letos se nás z vinohradského sboru sešlo jen 18, včetně dětí, to nám nebránilo v tom, abychom si hory náležitě užili.

V úterý Janské Lázně zasypala čerstvá sněhová nadílka, z které jsme měli radost, žel nevydržela dost dlouho. Na Černé Hoře bylo sněhu dostatek, vlastně už nad Modrokamennou boudou, kde jsme se během týdne několikrát stavili na báječných borůvkových knedlících, koláčích nebo horkých borůvkách.

Podmínky na sjezdovkách byly dobré, díky technickému sněhu. Na běžkách jsme si užili hojnosti pravého sněhu. Byli jsme na několika výletech, na starých dobrých místech, ale také na místech nových. Všude jsme obdivovali krásnou krkonošskou přírodu – zasněžené stromy, zaváté stopy zvěře, potůčky s ledopády…

Povzbudivá slova ranních pobožností bratra Cejnara nás provázela po celý den, večerní pobožnosti měla naše milá sestra vikářka Alžběta a přítomní faráři, kteří si připravili večerní program. Ten byl letos velmi pestrý. V sobotu měla Alžběta povídání o události, které začala v lipském kostele a odstartovala pád berlínské zdi. V neděli pak navázala zajímavým vyprávěním o svém ročním studijním pobytu v Lipsku, který pro ni byl důležitou profesní i lidskou zkušeností. V pondělí nás Mikuláš Vymětal informoval o iniciativě Hate Free a vyzval nás, zda bychom se jako sbor nechtěli zapojit do takzvané Hate Free zóny – tedy veřejně proklamovat, že náš sbor je místem, kde nemá místo žádná diskriminace. Tento návrh vzbudil poměrně dlouhou diskusi (kde zazněl třeba názor, že křesťanský sbor takovým místem má být z podstaty a že to není třeba takto proklamovat). Více o Hate Free zónách je možno se dozvědět na www.hatefree.cz. V úterý si připravila pobožnost i program střešovická a dejvická farářka Lenka Ridzoňová – hovořila o zajímavé knížce Ulricha Huba „Na arše v šest“, kterou shodou okolností v tomto týdnu četly na dobrou noc naše děti. Knížka ovšem není jen pro děti – netradičním a vtipným způsobem zpracovává naše dětské i dospělé představy o Bohu, nad kterými je dobré se občas zamyslet. Ve středu měl pro nás připravenou biblickou hodinu trutnovský farář Tomáš Molnár – šlo o výklad 4. kapitoly proroctví Zachariášova. Ve čtvrtek potom hovořila Eva Vymětalová na téma Ženská spiritualita – téma opět vyvolalo poměrně dlouhou diskusi.

Večerní programy jsme pak většinou zakončili posezením u vína, kde už jsme se zabývali všemi možnými i nemožnými tématy.

Bratr Cejnar nám nakonec řekl, že jsme dobrá parta a že se nás těší zase za rok. Věřím, že my všichni vinohradští účastníci se těšíme také.

Jarmila Raisová a Jana Šarounová

foto: janske
foto: sola

číslo 164, březen 2016
předchozí   další

Obsah

Ježíš je otevřenými dveřmi, které vedou před Boží trůn
Pečuj doma
Doprovázení umírajících, jejich rodin a pozůstalých
Janské Lázně – Sola Fide 2016
Hory, doly, stráně
Film, který se mi líbil: Sedm písní pro dlouhý život
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).