Výběr z Hroznů  obsah   další

Zdroje veselé mysli

Děti stejně jako dospělí potřebují nalézat drobné radosti pro veselou mysl. Tady je několik tipů ke čtení i hraní nejen ode mě, ale i z okruhu mé rodiny a přátel, dospělých i dětí.

Moje tipy

Linda Jaroschová a Anselm Grün: Královna a divoška. Pomocí 14 ženských archetypů propojených s postavami biblických žen nám autoři během rozhovorů ukazují, jak může potřeba být sama sebou v souladu s naší vírou.

Martin Hilský: Shakespeare a jeviště svět, Shakespearova Anglie Portrét doby. První je podrobným průvodcem dramatikovým dílem, druhá nám detailně popisuje renesanční Anglii, ve které Shakespeare své dílo tvořil.

Jiří Peňás: Výpravy pro blízké i vzdálenější, Výpravy pro starší a pokročilé. Historicko–kulturní místopisné putování po naší vlasti s malými výklady dějin umění.

Pavla Smetanová: Příběhy z korfských uliček. Svěží a laskavý popis života na ostrově Korfu.

Pavel Hošek: Sloužím Tajnému ohni Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena. Pro čtenáře zajímajícího se o kořeny, ze kterých vyrostl fascinující svět Středozemě.

ZÁHADA HLAVOLAMU: Venkovní, procházková rodinná hra ve Starém Městě pražském, vytvořená na oslavu 80. výročí Záhady hlavolamu. Má 25 zastavení, nutný čas: nejméně 4 hodiny. Hru lze rozdělit na více částí, nejpůsobivější denní dobou je podvečer (je tajemnější a navodí skvělou atmosféru). Bližší info na www.rychlesipy.org

Zábavná procházka pro děti na čerstvém vzduchu z dílny knihovníků v Korunní. Všechny důležité informace získáte v pracovním listě, o který si můžete napsat na e–mail korunni@mlp.cz. Časová náročnost jsou tak dvě hodinky procházkovým tempem.

Tipy od mé maminky Blanky Novotné

Ludmila Vaňková: Cval rytířských koní; Dvojí trůn; Orel a had; Od moře k moři; Druhá císařovna; Dotkni se nebe. Podrobný popis vlády Karla IV. pro milovníky historických románů, velmi poutavé.

Marie Kubátová: Lékarnická trilogie. Zábavné vyprávění z podkrkonošské lékárny, autorka povoláním lékárnice je dcerou Amálie Kutinové (Gabra a Málinka).

Jenny Colganová: Rosiin sladký krámek snů. Romantický román pro zmlsané čtenářky.

Leonie Swannová: Glennkill ovce vyšetřují; Garou aneb ovce znovu vyšetřují. Roztomilé a zábavné ovce vyšetřují kriminální zločiny.

Nedávno přečtené knihy mého muže Petra

Stephan Orth: Couchsurfing v Iránu. Náhled do dvojí tváře Iránu z pohledu německého novináře, který Irán procestoval formou couchsurfingu.

Ariana Neumann: Pod svícnem tma. Čtení z pera autorky, která se, ač rodilá Venezuelanka, po smrti svého otce pustí do hledání kořenů úspěšné pražské židovské rodiny Neumannů.

C. A. Fletcher: Chlapec a jeho pes na konci světa. Podtitul je „Dobrodružná sága o odvaze, lásce a naději“. Sice postkatastrofický příběh, ale s nadějí a překvapivou pointou.

Shaun Bythell: Deník knihkupce. Popis práce autora, který je majitelem knihkupectví a zároveň antikvariátu na jihu Skotska.

Forrest Carter: Škola malého stromu. Vyprávění o zážitcích malého kluka, který po smrti svých rodičů vyrůstal v horách u indiánského dědečka a babičky.

Oblíbené knížky dcery Anežky

Chris Riddell: Ada a myší strašidla. Kniha plná podrobných popisů, není moc dobrodružná, ale zvládne člověka zatáhnout do děje.

Eva Papoušková: Cílovníci. Zajímavá kniha s poutavým dobrodružstvím.

Mechthild Gläserová: Emma, faun a zapomenutá kniha. Čtivo spíše pro dívky, plné podrobných detailů, zábavné a napínavé.

Tania del Rio: Warren XIII. A Vševidoucí oko. Dobrodružné a napínavé, tajemné a záhadné.

David Walliams: Ďábelská zubařka. Zábavné, ale přitom napínavé.

Richard Wolfrik Galland: Hádanky a hlavolamy Leonarda da Vinci. Skryté a zábavné procvičování logiky pomocí hádanek a obrazových hlavolamů.

Leonardo da Vinci: Vynálezy a 5 modelů. Na modelech se dá skvěle pochopit postup, kterým byla věc vynalezena.

Ivan Brett: Hry proti nudě. 101 her, se kterými bude všední den o něco veselejší. Skvělé na prázdniny nebo cesty, zábava pro každou příležitost.

Dcera Blanka

Peter Mayle: 3x Provence. Úsměvné vyprávění Angličana, který našel nový domov v Provence – slunce, dobré jídlo a francouzští řemeslníci.

Tommy Barnes: Pivo na Loiře. Variace na podobné téma. Co se stane, když podlehnete snu o útěku do slunné Francie, většinu úspor utratíte za starý venkovský dům, neplánovaně založíte rodinu a rozhodnete se vše vyřešit vařením piva. Drsnější slovník, autora však omlouvá, že vše napsal na základě vlastních zážitků.

Hrad. Deskovka pro milovníky klasického Carcassone, když jsou doma jen 2 hráči. Stavba uvnitř vymezeného prostoru hradeb, souboj o body získané díky dobrému umístění různých staveb a postav v nich.

Knížata z Catanu. Deskovka. Karetní variace Osadníků, speciálně pro dva hráče. V české verzi rovnou s několika rozšířenými, nabízí „škodící“ i budovatelské verze. Velmi podařený návod. Na principu stavění balíčku, pěkné herní mechanismy i s prvkem náhody.

Doporučení od vnučky Emy Smejkalové (3 1/2 roku) v zastoupení maminky Blanky

Sven Nordquist: Jak se Fiškus ztratil a Dort k narozeninám. Milý a trhlý příběh starého mládence a jeho kocourka doprovázejí stejně pěkné a švihlé ilustrace. V téhle době čtení vhodné i pro dospělé.

Andrea Poporová: Jaro je tu! Příběh tří sourozenců, vyprávění o tom, co zažívají, vidí a vyrábějí na jaře. Pěkné obrázky, české reálie a spousta nápadů. Součást cyklu, existují knížky k dalším ročním obdobím.

Marianne Dubuc: Račte dál!, Pošťák myšák doručuje a Pošťák myšák na prázdninách. Milé, velkoformátové knížky, převážně s obrázky. Na pohled jednoduché a jemné, s milým příběhem, při každém přečtení objevíte něco nového.

Příšerky ze skříně. Paměťová kooperativní hra – moc pěkné ilustrace a nápad. Denní dobu hraní zvolte podle toho, jak se děti bojí

Ovocný sad. Desková kooperativní hra pro nejmenší. Není třeba umět počítat, procvičuji se barvy. Krásné dřevěné provedení.

Rodina Svobodova

Eva: Mám ráda knihy od Aleny Mornštajnové. Protože jsem byla v létě v Častolovicích, dostala jsem tam knížku vzpomínek bývalé zámecké paní Cecilie Sternbergové CESTA. Je to velmi čtivá kniha, paní Sternbergová v ní otevřeně popisuje život šlechty za první republiky, a to u nás i v celé Evropě. V poválečném období museli utéct do Ameriky a tam začali nový život. Mám moc ráda autory: Peter May, Kateřina Tučková, Jiří Hájíček. Teď se těším na knížku Šikmý kostel od Karin Lednické, a na Hrdinky – příběhy významných českých žen, které jsem si teď koupila.

Samuel: Píseň Krve – Anthony Ryan více dílů fantasy, Černá křídla Cthulhu – více dílů povídek lovecraftovského hororu, Spisy – Měsíční močál od H. P. Lovecraft.

Šimon: Noci běsů – Šardická Kateřina moc hezká nová česká fantasy, Christelle Dabos třídílná fantasy sága o světě plovoucích ostrovů. Výborná současná sci–fi série od LIOU CCH–SIN – Problém tří těles a další dva díly – odehrává se ve vesmíru. Pavel Bareš – Projekt Kronos výborné české sci–fi.

Jonáš je velký čtenář. Lindgrenová Astrid Bratři lví srdce – líbilo se mu, že jsou tam dobré vzpomínky z dětství. Duna – Frank Herbert, nejlepší sci–fi na světě. NYXIA od Scotta Reitgena – sci–fi. VANGO a Tobias Lolness od Timotheé de Fombelle – fantasy.

Benjamin má rád: Saun Tan – Nový svět – krásné ilustrace. Kluk odnikud – Katherine Marshová – příběh o chlapci utečenci ze Sýrie, učí se žít v Británii. A také krásně ilustrované knihy od Pavla Čecha.

Pokud byste měli zajímavé tipy a doporučení pro občerstvení mysli, můžete je poslat na adresu . Rádi je v dalších Hroznech uveřejníme. Děkuji!

Barbora Uličná

Vyšlo v Hroznu č. 209, ročník 2021. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech