Výběr z Hroznů  obsah   předchozí  další

Zdroje veselé mysli II.

Děti stejně jako dospělí potřebují nalézat drobné radosti pro veselou mysl. Tady je několik dalších tipů.

Doplnění tipů od Samuela Svobody

Karel Hlaváček – Pozdě k ránu. Sbírka básní od jednoho z významných představitelů české dekadence a symbolismu.

Kazuo Ishiguro – Pohřbený obr. Román zasazený do středověké Británie, která je po odchodu krále Artuše neklidná a nebezpečná. Příběh o lásce dvou starých manželů a o významu vzpomínek. Pomalejší kniha, ale stojí za to.

Jules Verne – Matyáš Sandorf, nový hrabě Monte Christo. Dobrodružný román o pomstě zrazeného revolucionáře. Ideální pro starší školáky.

Dalším, kdo se podělil o své tipy a oblíbené knihy, je Jana Melicharová

Antonín Bajaja: Zvlčení. Příběh ze současného Valašska, ale bytostně nadčasový, mísící mýtus a realitu, proplétá nitky spojitostí mezi pokolením lidské a vlčí smečky a jejich souznění se silami přírody. Krásný jazyk, navíc citlivě ozvláštněný nářečními prvky.

Radka Denemarková: Kobold. Dvojromán (z každé strany knihy tentýž příběh popisovaný dvěma různými vypravěči) vystavěný na komplikovaných osudech jedné pražské měšťanské rodiny představuje různé podoby lásky a nenávisti, násilí a odcizení a neuchopitelnosti lidských vztahů. Kobold podléhající chorobné víře v božské účinky vody jako paralela zaslepenosti velmi podobné zhoubným ideologiím minulého století, která vede k surové despocii. I Kobold však byl kdysi malým dítětem…

Mezi oblíbené Janiny knížky patří

Tomi Morrison: Ráj
Emily Bronte: Na větrné hůrce
William Faulkner: Hněv a vřava
D.J.Salinger: Kdo chytá v žitě
Arundhatí Roy: Bůh maličkostí
Jáchym Topol: Citlivý člověk
John Williams: Stoner
John Irving: Modlitba za Owena Meanyho
Khaled Hoseini: Tisíce planoucích sluncí

Z rodinné knihovny autorky článku

Knížky, které sice nejsou moc pro povzbuzení mysli, ale zajímavé pro aktuální dění jsou zcela jistě: CHRISTOPHER ANDREW, VASILIJ MITROCHIN: Neznámé špionážní operace KGB Mitrochinův archiv. Důstojník KGB Vasilij Mitrochin dvanáct let vynášel opisy tajných materiálů z archivu rozvědky KGB a britské tajné službě SIS se podařilo v roce 1992 z Ruska propašovat nejen Mitrochina, ale i jeho tajný archiv, který zaplnil několik beden. Tuto knížku vydaly společně nakladatelství Rozmluvy a Leda v roce 2008 jako třetí vydání v překladu Ondřeje Nováka (poprvé v tomto překladu vyšla v Academii v roce 2001).

VLADIMÍR ŠEVELA: Český krtek v CIA. Cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu.

MICHAELA BAR ZOHAR, NISIM MIŠAL: Mosad. Nejslavnější operace izraelské tajné služby. Barvitá a kontraverzní historie Institutu pro výzvědné a zvláštní operace, odhalení řady fantastických epizod z její historie, podrobnosti jednotlivých operací i odhalení osobností, které za nimi stály. Odvážné zásahy, velkorysé plány, složité mise, ale i atentáty, únosy a sabotáže, popis významných úspěchů, ale i velká selhání Mosadu, mapování dějin izraelské tajné služby.

Pokud čtenář přečte tyto knihy, možná by rád následoval hrdiny knihy ALEŠE PALÁNA a JANA ŠIBÍKA: Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři. Kniha obsahuje osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci. Přináší pohled do světa divokých zvířat, krutých zim i přízraků, ale i ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše, do dlouhodobé samoty a odloučenosti. Knihu vydal Prostor v roce 2018.

Pokud byste měli zajímavé tipy a doporučení pro občerstvení mysli, můžete je poslat na adresu barbora.ulicna@centrum.cz. Rádi je v dalších Hroznech uveřejníme. Děkuji

Barbora Uličná

Vyšlo v Hroznu č. 210, ročník 2021. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech