Výběr z Hroznů  obsah   předchozí

Zdroje veselé mysli VI

Jana Vrzalová: Zasnoubena se smrtí

Kniha je věnována Ireně („paní Ince“) Bernáškové, dceři českého malíře a grafika Vojtěcha Preissiga. V době okupace pracovala v odboji, se svým otcem a dalšími vlastenci vydávala časopis V BOJ a převáděla ohrožené lidi z území přísně střeženého protektorátu na Slovensko. V září 1940 byla zatčena, přes kruté výslechy na gestapu neprozradila žádného ze svých 300 spolupracovníků.

O dva roky později byla v Plötzensee u Berlína popravena gilotinou jako první Češka, která byla odsouzena k trestu smrti lidovým soudním dvorem v Berlíně. Mohlo by se zdát, že životopisný příběh této hrdinky druhého odboje bude smutným čtením, ale opak je pravdou – ukazuje nám, jak Inka a její sestry byly formovány pobytem rodiny během první světové války v americkém Bostonu a po návratu v roce 1921 i prostředím české kulturní a umělecké elity.

MOTTO

"Chceš-li, a ty chceš,
za to se modlíš,
aby zem byla tvá,
po které chodíš."

Renata Červenková a Pavel Kolář: Labyrint pohybu

V knižním rozhovoru vydaném nakladatelstvím Vyšehrad v roce 2018 se autoři zamýšlí nad tím, jak je pro naše zdraví důležitý pohyb, duševní vyrovnanost a spokojenost ve vztazích.

V rozhovoru se dovídáme o pracovní i životní cestě profesora Koláře k jeho životnímu poslání vracet lidem radost z pohybu bez bolesti. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny.“

Hunter S.Fulghum: Tohle doma nezkoušejte

Syn u nás velmi známého Roberta Fulghuma nám ve svém „návodníku“ podrobně popisuje, jak se připravit a provést 33 velmi bizarních akcí, na které by málokdo vůbec pomyslel, ale co kdyby…

Bára Uličná

Vyšlo v Hroznu č. 215, ročník 2021. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech