Výběr z Hroznů  obsah   předchozí  další

Zdroje veselé mysli V.

Tom Gauld: PEČEME S KAFKOU

Všechny milovníky komiksů–humoru-literatury zve kreslíř ve svých komiksových stripech do světa nejen literárního ale i pop–kulturního. Přibližuje nám tyto oblasti s pověstným britským humorem, a to opravdu břitkými šlehy, které nešetří ani vážené klasiky a uctívané celebrity pop–kulturní scény.

Klára Smolíková, ilustrace Lukáš Fibrich: S KOMENSKÝM DO KOMIKSU

Knížka je příběhem dívky Filipy, která si jako oslavu svých narozenin přála zahrát se svými spolužáky únikovou hru s názvem Cesta z labyrintu. Kniha se odehrává v jediný den, kdy s napětím sledujeme, zda se dětem podaří odhalit největší hádanku celé hry–záhadného muže v černém? Podaří se jim uniknout z jeho labyrintu? Kniha získala ocenění Zlatá stuha za literární zpracování v kategorii literatura faktu pro děti a mládež.

Šárka Valášková: STŘÍPKY MÉ DUŠE

Sbírka básní vypovídá o vnitřním světě autorky, poeticky zachycuje myšlenky a pocity ve vztahu k rodině, přátelům. Hlavním tématem je obohacující protiklad mužského a ženského principu. Dokonalým doplněním knížky je čtyřicet obrazů Václava Josefa Andrleho, které umocňují atmosféru této romantické poezie.

Nakonec dva „růžové“ příběhy z knihkupectví

Annie Darlingová: KNIHKUPECTVÍ U OSAMĚLÝCH SRDCÍ

Autorka svou prvotinu umístila do Londýna, hrdinka dostane obchůdek jako dědictví a pokusí se jej přeměnit v oázu čtenářů, tedy spíše čtenářek, romantické literatury. Hrdinou je protivný vnuk bývalé majitelky a dál se vše děje dle pravidel každé správné operety…

Eric de Kermel: KNIHKUPECTVÍ NA BYLINKOVÉM NÁMĚSTÍ

Spisovatel zavedl pařížský pár Natálii a Nátana do jihofrancouzského městečka Uzés, kde si, poté co se jejich děti vydali do světa, plní sen o vlastním krámku a podobně jako bylinkáři předpisují svým zákazníkům léčivé knihy na jejich trápení i přání.

Obě knížky jsou poděkováním knihkupcům i jejich čtenářům, pro čtenářky jsou laskavým pohlazením a pro čtenáře tréninkem na sledování romantických komedií.

Bára Uličná

Vyšlo v Hroznu č. 214, ročník 2021. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech