|     | |
| Společenstvo nikoli prstenu, ale hřebů  foto Wikipedie 14.–15. listopadu 1940 byla bombovým náletem německých letadel zničena katedrála v anglickém městě Coventry. Na ruinu zbylé zdi dal tehdejší probošt Richard Howard napsat: OTČE, ODPUSŤ. Tato slova tvoří základ modlitby smíření z Coventry, která vyjadřuje úkol křesťanů ve světě. Modlitba byla sepsána roku 1959 a od té doby se ji modlí křesťané na mnoha místech po celém světě. Například v Coventry se tak děje pod širým nebem v prostoru bývalé katedrály každý pátek ve 12 hodin. Na oltáři stojí kříž vytvořený z velkých tesařských hřebíků, kterými byly v původní katedrále sbity trámy a držely její střechu. „Snažíme se vyhnout se jakékoli myšlence na odplatu“, řekl probošt Howard. Další kříž z hřebíků nalezených v troskách byl darován do Pamětního kostela císaře Viléma v Berlíně. Berlínský kostel byl totiž zničen náletem RAF v roce 1943. Novou budovu katedrály v Coventry, postavenou hned vedle trosek původní stavby, navrhl Basil Spence. Tento architekt (později za tento návrh povýšený na rytíře) trval na tom, aby pozůstatky staré katedrály byly ponechány v původním stavu jako připomínka válečných útrap a nová katedrála byla postavena vedle těchto ruin. Ze zbytků ničivého náletu tak byl vytvořen symbol, který vyjadřuje ducha odpuštění a nového začátku. Kříž z hřebů z Coventry dnes stojí jako znamení smíření také na mnoha dalších místech. Pod tímto křížem se lidé hlásí k úkolu překonávat protiklady a hledat nové cesty pro společnou budoucnost. Hlavními tématy v Coventry jsou bombardování, uprchlíci, sexuální násilí v důsledku války, miny, dětští vojáci a dopad války na životní prostředí.  foto Wikipedie 
	Mám v Německu přátele ve dvou městech, která se ke „společenství kříže z hřebů“ (Nagelkreuzgemeinschaft) přihlásila, v Norimberku a v Mönchengladbachu.  S tímto zvláštním křížem se však můžete setkat i  v dalších 42 německých městech a k tomuto společenství se hlásí  křesťanské sbory v Lublinu v Polsku, St. Petersburgu,  Moskvě a  Kaliningradu v Rusku, v obci Modra na Slovensku, v Sibiu v Rumunsku,v Tiflis v Řecku, v Minsku v Bělorusku, v Mostaru v Bosně–Hercegovině. Zatím nevím o žádném místě v České republice. Německé křesťany tento kříž  vybízí  stále znovu k tomu, aby v duchu pravdy a smíření zacházeli se svou minulostí, ale i s přítomností, která je plná napětí. V „duchu Coventry“ se proto angažují pro tyto cíle: 
 Litanie smíření, která se čte každý pátek v Coventry a každou středu navečer také v Mönchengladbachu– Rheytdu, zní takto: Nepřipadá vám to velmi aktuální? 
 Ester Čašková 
 | 
    
      číslo 141, listopad 2013 ObsahNemusíme se bát, že na nás Stvořitel zapomněl Ne pomáhat, ale setkávat se Vzpomínky na vinohradské faráře IV. Společenstvo nikoli prstenu, ale hřebů Zamyšlení nad stárnutím II. Jan Sokol, Křesťan a politika aneb koho volit? Nová koncertní sezóna začala Sborové akce ArchivVýběr z Hroznů ročník 2025 Ke stažení 
	
  Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010
	
	 
	
	Bohemská kuchařka
	
	 
	Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině
	
	( |