Zprávy ze staršovstva 9. 5. 2024

• Probíhá sbírka na Jeronýmovu Jednotu. Zatím bylo vybráno 2100 Kč.
  • Další schůzka na přípravu tábora se koná v neděli 12. 5. po bohoslužbách.
  • J. Raisová podala zprávu o přípravě Noci kostelů 7. 6. Kostel bude otevřen od 18.00 do 22.30. Uskuteční se dva koncerty (p. Kubrak s p. Fedorenkem a R. Kvapil) a výstava biblických postav manželů Radových. M. Janeček vyzvedne v příštím týdnu propagační materiály.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o tom, že v rámci kurzu výpomocných kazatelů povede bohoslužby 2. 6. Petra Sofie Haken z dobříšského sboru.
  • Úklid sborového domu bude od 1. 6. zajišťovat Bogdana Korzhevská. M. Janeček s ní dojedná dohodu o provedení práce.
  • Od farního sboru ve Strmilově přišlo poděkování za dar.
  • Staršovstvo zhodnotilo minulé dění ve sboru a projednalo sborový program na další období.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o přípravách projektu na úpravu dvorku. Vzhledem k tomu, že termín realizace zatím není jasný, doporučuje hospodářská komise zakoupení 10 plastových židlí.
  • Pokud nedojde k závažným změnám návrhu nájemní smlouvy, souhlasí staršovstvo s pronájmem prostor po Sevendesignu p. Haralíkovi – Innti s.r.o. (Stavební spořitelna ČSOB).
  • Kvůli opravě fasády sborového domu staršovstvo schválilo upravený rozpočet, který předloží mimořádnému sborovému shromáždění 12. 5. Staršovstvo také pověřilo J. Šilara a M. Chába jednáním o technickém dozoru opravy a M. Kopeckou a M. Chába dohledem nad přípravou smlouvy o dílo.
  • Hospodářská komise připraví pro rozpočet na příští rok náklady na opravu střechy a izolace včetně natření věžičky.
  • Staršovstvo jednalo o žádosti ukrajinské církve o pronájem kostela na bohoslužby 6. 7. a na pravidelný pronájem o nedělích odpoledne. Vzhledem k nevyjasněným právním vztahům doporučilo řešit jednorázový pronájem obvyklým způsobem a každotýdenní pronájmy prozatím odmítnout.
  • Staršovstvo souhlasilo s proplacením licence na převádění hlasu na text pro redaktorku Hroznu k přípravě rozhovorů.
  • Staršovstvo souhlasilo s darem pro p. Laštovičku, jehož syn utrpěl velmi těžké zranění při autohavárii. Rozhodlo se věnovat výnos jedné chrámové sbírky a případně ji doplnit ze sborových prostředků do 10.000 Kč.
  • Staršovstvo souhlasilo s výměnou plynového kotle v prostorách dosud užívaných Sevendesignem nákladem do 90.000 Kč.
  • Staršovstvo jednalo o navýšení nájmu v některých bytech sborového domu.
  • Staršovstvo se věnovalo přípravě mimořádného sborového shromáždění 12. 5. Navrhlo jeho činovníky a předsedu. Jeho jediným bodem bude úprava rozpočtu vzhledem k opravě fasády sborového domu.
  • Staršovstvo souhlasilo, aby při každém vysluhování Večeře Páně byly na táckách k dispozici skleněné kalíšky s moštem, tak aby mohli přijímat jednak ti, kdo z jakéhokoli důvodu nemohou pít alkohol, jednak děti. M. Janeček zakoupí potřebné kalíšky.
  • J. Šarounová informovala staršovstvo o tématech jednání synodu ČCE, který se sejde 23. – 25. 5. v komunitním centru Matky Terezy na Chodově (např. nové liturgické formuláře pro konfirmaci, problematika vztahu k LGBT, transformace Jeronýmovy Jednoty, reforma seniorátů ČCE, otázka mezd a bydlení kazatelů).
  • Biblické hodiny a setkání starších věkem se budou v tomto školním roce konat do konce května, náboženství a konfirmační cvičení do konce června. Staršovstvo navrhlo, aby se sborové setkání na konec školního roku spojilo s Booklubem 27. 6. Termín ještě projedná s jeho účastníky.
  • Z. Šorm připraví pro červnovou schůzi staršovstva přehled dovolených sborových zaměstnanců včetně zajištěných zástupů.
  • Z. Šorm nabídl presbyterům přeposílání zpráv o pomoci P. Húště na Ukrajině, kterou sbor podporuje přes Diakonii Vsetín.
  • Z. Šorm seznámil staršovstvo s problematikou žádostí o svatby. Obracejí se s nimi na faráře jak jednotlivci, tak svatební agentury. Důvodem bývá, že obecní úřady nemají volný termín, nejsou s to konat svatbu na vybraném místě nebo si snoubenci přejí méně formální obřad. Farář považuje za přiměřený důvod, pokud má víra nebo vztah k Bohu pro snoubence nějaký význam a přejí si svatbu jako bohoslužbu. Suplovat státní úředníky mu podle něho nepřísluší. Proto většinu žádostí odmítá.
  • J. Šarounová informovala staršovstvo, že ve věci dědictví po p. Martínkovi potvrdil soud nároky jeho rodinných příslušníků.
  • J. Melicharová podala staršovstvu zprávu o úpravách hrobu p. Baranova. Vyřizuje povolení ke vjezdu na hřbitov, aby mohla navézt potřebné kamínky.
  • Staršovstvo vyhovělo žádosti P. Coufala o neplacené volno (24. 6. – 14. 7.) na vedení skautského tábora. Jeden z těchto týdnů uděluje P. Coufalovi jako placenou dovolenou.

číslo 240, květen 2024

Kázání
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva