Vinohradský sbor ČCE

Michael Pfann: K svobodě je dlouhé putování

(recenze knížky)

foto: pfann

Knížka s podtitulem Život Českobratrské církve evangelické v letech 1968–1989 vyšla v roce 2024 v Karolinu. Ačkoliv má českého autora, aktuálně faráře sboru ČCE ve Vrchlabí, byla přeložena Jonášem Plischkem z němčiny – původně jde totiž o disertaci sepsanou německy. Jak napovídá podtitul, tématem knihy je období relativní svobody kolem roku 1968 a následné normalizace. Tedy období, které bylo rozporuplné nejenom v dějinách naší země, ale i naší církve.

Autor čerpal z řady pramenů, které se k tomuto období vztahují, a hlavně z rozhovorů s deseti faráři pamětníky: s Alfrédem Kocábem, Jiřím Doležalem, Milanem Balabánem, Josefem Veselým, Ctiradem Novákem, Janem Čapkem, Zdeňkem Souškem, Janem Kellerem, Petrem Pokorným a Evou Pilátovou. Pro nás je zajímavé i to, že nejméně čtyři z nich měli nebo mají bližší vztah k vinohradskému sboru.

Byla tedy církev v období normalizace svobodná, nebo nesvobodná? Z celé knihy vyplývá, že odpověď není jednoznačná a černobílá. Církev se s represí vyrovnávala různými způsoby. Autor popsal tři hlavní – a) stažení, b) politická a společenská aktivita ve věcech veřejných a odpor vůči represi a c) odmítnutí společenské aktivity. Přitom ovšem zdůrazňuje, že tyto strategie se navzájem prolínaly a neexistoval nikdo, kdo by byl věrný výhradně jedné z nich. Ukazuje, že by bylo zjednodušující myslet si, že v církvi proti sobě stály jen dvě skupiny: na jedné straně ta kolaborující s režimem a na straně druhé ta „disidentská“. V osobních rozhovorech potom odhaluje pohledy i dilemata jednotlivých farářů, kteří v této době přišli o souhlas k vykonávání duchovenské služby nebo byli vězněni, i těch, kteří zůstali ve svých sborech i v církevních funkcích a hledali prostřednictvím opatrného manévrování či ústupků způsoby, jak zachovat křesťanské zvěstování a budovat církevní společenství.

Pro mě osobně bylo mimo jiné velmi zajímavé dát si do větší souvislosti střípky toho, co jsem slýchávala v dětství při rozhovorech mých rodičů s přáteli z ČCE – o Nové orientaci, „Libštátech“, církevních tajemnících, postojích synodní rady. Varováním mi pak bylo sledovat, jak pomalu a plíživě může jednotlivec i církevní vedení represi podléhat, smiřovat se s ní, a dokonce jí přizpůsobovat svou teologii. Trochu rušivě na mě působilo, že přepis rozhovorů s faráři je v knize doslovný – věty jsou často neúplné, na první čtení někdy nedávají smysl, je v nich spousta zarážek a vsuvek. Ač je to autentické, možná by pro tyto účely bylo lepší text upravit. Kniha se nečte úplně jednoduše také proto, že původně jde o odbornou práci, přesto je v některých částech až napínavá a člověk se od ní těžko odtrhne.

Publikaci je možno si po domluvě se sborovou sestrou vypůjčit ve sborové knihovničce a velmi ji doporučuji.

Jana Šarounová

číslo 241, červen 2024
předchozí   další

Obsah

Kázání na synodu
Stojíme na straně obětí
Co přineslo zasedání 36. synodu
Zprávy ze staršovstva
Ekumenická bohoslužba
Booklub v květnu a tak dále
Noc kostelů 7. června
Rozhovor s Pavlem Coufalem (16)
Náboženství v Rusku (6/6)
Dojmy ze Země vycházejícího slunce (5)
K svobodě je dlouhé putování
Na tento den
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).