Co přineslo druhé zasedání 36. synodu

Druhé zasedání 36. synodu naší církve se sešlo (stejně jako vloni) v komunitním centru matky Terezy. Trvalo od brzkého čtvrtečního dopoledne do sobotního pozdního odpoledne. Z našeho sboru jsme tam byli ve čtyřech – Olga Navrátilová jako poslankyně za Evangelickou teologickou fakultu UK, Jana Šarounová, jako členka synodní rady, Jakub Šilar, jako jeden z celocírkevních revizorů (na synodu byl Jakub zvolen na místo revizora na další období), a moje maličkost, coby jeden z poslanců Pražského seniorátu. Jednání bylo tentokrát dost nabité, a kdybyste se o něm chtěli dozvědět více podrobností, tak se podívejte na stránky https://synod.e–cirkev.cz, na kterých najdete reportáž z každého jednacího dne.

Asi nejvíce času jsme při jednání věnovali žehnání stejnopohlavním svazkům. Synod přijal synod nové usnesení, které je oproti tomu loňskému upřesněné ještě o to, že s požehnáním vyjadřuje souhlas také staršovstvo. Protože od ledna začne platit zákon, podle kterého budou stejnopohlavní páry moci uzavírat partnerství stejným způsobem, jako je uzavíráno manželství, tudíž také před farářem, tak uložil synod sborům a konventům, aby se k této věci vyjádřily. Zda lidé stejného pohlaví budou moci uzavírat partnerství také před našimi faráři namísto na úřadě bude synod projednávat na příštím zasedání v roce 2025. Takto napsáno to vypadá jednoduše, ale k závěru jsme dopěli až po dlouhé rozpravě, která končila v pátek před jedenáctou večer, a když jsme zpívali píseň „Už mi oči tíží sen“, tak byla pro hodně z nás velmi aktuální …

Hospodářské věci nepřinesly žádné překvapení – repartice se nezvyšují (spíše se nezvyšují moc), odvody do personálního fondu se zvyšují (dost) – my se budeme blížit už k půl milionu. Jediná věc byla novinkou, a to návrh na změnu charakteru Jeronýmovy jednoty – synod schválil tři varianty možného směru transformace (od mírné transformace až po změnu na nemovitostní fond) a poslal tyto varianty k vyjádření sborům a konventům, takže o tom budeme ještě mluvit na staršovstvu.

Sobotu jsme začali projednáváním reformy seniorátů a synod rozhodl, že přijme variantu, ve které je ze 14 seniorátů vytvořeno 9 (Ochranovské sbory začnou být příslušné nikoliv konfesně, ale regionálně, takže zanikne Ochranovský seniorát) Jihočeský seniorát se sloučí s Horáckým, Chrudimským a s Poličským, Liberecký s Královéhradeckým a náš Pražský seniorát se sloučí s Ústeckým. Takže nás od roku 2027 čekají změny – nebude to hned, ale není to tak daleko.

Poslední dvě větší témata se týkala mezd farářů. To první se týkalo zjednodušení systému odměňování, a při tom jsme mluvili také o výši farářských mezd (jen pro představu synod už dříve rozhodl, že do roku 2028 bude průměrná mzda faráře ve výši 1,2 mediánu mzdy v ČR – letos jsou mzdy cca na mediánu). Kromě zjednodušení mezd synod jednal o nájemném farářů a v podstatě usnesl způsob, který máme sjednaný tady na Vinohradech – farář bude platit částku ve výši obvyklého nájmu (což není úplně ten tržní, je nižší) a sbor bude celý nájem posílat ÚCK. Ta ho vyplatí ve mzdě formou příplatku na bydlení. Je to začátek přechodu od poskytování bydlení zdarma a nízkých mezd ke stavu, kdy faráři budou mít dobré mzdy a z nich budou platit nájemné.

Ke konci sobotního jednání přijal synod dvě usnesení k aktuálnímu dění ve světě. První bylo inspirováno návrhem usnesení našeho konventu a týkalo se podpory synodní rady ve věci jednání se světovou radou církví o Ruské pravoslavné církvi a druhé se týkalo Izraele (viz Přímluvná modlitba dále).

Matěj Cháb

číslo 241, červen 2024
předchozí

Kázání na synodu