Vinohradský sbor ČCE

Je to možný?!
Je to možný.

Ke konfirmaci se obvykle připravují děti ve svém sboru, nicméně je dobře, když se jich občas potká i víc, zažijí větší společenství, navážou kontakty, podívají se na nějaké téma z různých stran, třeba taky navštíví jiný sbor. A tak jsme se na podzim 2023 sešli s Olinou Mrázkovou, Matějem Opočenským a Zdeňkem Šormem, faráři a farářkou z Žižkova, Vršovic a Vinohrad, a domluvili se, že chceme během dvou let zorganizovat a společně prožít několik společných víkendů s konfirmandy těchto sborů. Dva víkendy se konaly v prvním školním roce, další čtyři v tom letošním. V prvním roce se našich víkendů účastnila také žižkovská vikářka Eliška Vančová. Jarovští konfirmandi se mezitím už stali konfirmovanými, ale k společným víkendům jsou nadále zváni a účastní se jich.

Předposlední z těchto šesti víkendovek se konala o prvním postním víkendu, 7. – 9. března v Benešově.

Zázemí jsme měli na faře, obývali jsme prázdný farní byt a využívali i další sborové prostory.

foto: konf

Některých částí víkendu se účastnili jednotlivci z benešovského sboru, na sobotním výletě nás doprovázel místní kurátor Igor Turzik. Děkujeme za hezké přijetí i možnost pobýt.

Podobně jako předchozí víkendy i tento měl jedno téma. Pozvali jsme si dva hosty, vojenské kaplany Gabrielu Böhmovou a Pavla Rumla. Vyprávěli nám o práci vojenského kaplana, jednak v armádě, jednak ve vojenských nemocnicích.

Gábina byla kaplankou ve výcvikovém středisku ve Vyškově, tak se s námi podělila i o to, jak vypadá vojenský výcvik. Oba kaplani byli účastníky vojenských misí, takže nám dali nahlédnout také do prostředí a atmosféry půlroční mírové mise v Afghánistánu, resp. v Kosovu. Oba byli, a Pavel Ruml stále ještě je, také kaplanem v nemocnici, i o tom jsme se něco dověděli.

V sobotu odpoledne jsme vyrazili na výlet. Procházeli jsme kolem zámku Konopiště, v medvědí jámě jsme (marně) hledali medvěda Jiřího, a posléze došli na nedaleký kopec Chvojen. Zde bývalo dávné keltské sídliště, nyní je zde kostel sv. Jakuba a Filipa. O místě se dočtete, že je velmi nabité pozitivní energií. Setrvali jsme v okolí kostela, na hřbitově i na trávě a lavičkách před kostelem příjemný odpočinkový čas, čerpali teplo z jarního slunce a pak se žízniví po vodě vraceli zpátky do Benešova.

Večer jsme se společné dívali na japonský film Hrob světlušek; s válečnou tematikou, jak jinak.

Pavel Ruml nás během svého dopoledního vyprávění učil se divit. Společně nahlas a se správnou divící se intonací říct větu „Je to možný?“

V sobotu večer jsme se za uplynulým dnem ohlédli s otázkou, co nás zaujalo, překvapilo, udivilo. A za co jsme vděční. Klukům se líbilo třeba to, jak se s nimi dala do dlouhého rozhovoru stará paní před hřbitovem na kopci Chvojen. Všichni byli mile udiveni, že jim v chalupě, kde požádali o vodu do své lahve, dali ještě jednu lahev vody navíc. Někdo byl zase mile udiven, že zrovna ten den byla v obchodě 40% sleva na kofolu.

Opakovaně jsme během víkendu mluvili o tématu vojny, armády, války a míru. Dotýká se nás to nyní víc, než jsme kdy zažili. „Válka je vůl, válka je vůl“, jsou slova dávné písně. Jenže… Když už ta válka jednou je, tak jak o ní přemýšlet, jak reagovat? A nebýt vůl…

Náš údiv „Je to možný?“ je někdy divení vděčné, pozitivní, někdy je to ale divení smutné, zmatené, tázající se po příčinách a důsledcích, hledající, jak v tom, co se nám dříve zdálo nemožné, hledat možnou a správnou cestu.

Během nedělních bohoslužeb, které v Benešově vedl Zdeněk Šorm (a Olga Mrázková připravila Večeři Páně), zazněly dvě písně z Taizé. Během Večeře Páně se zpívala píseň „V temnotách našich dnů zapal oheň, který nezhasíná“, a na konci bohoslužeb se zpívala píseň „Ubi caritas et amor, Deus ibi est“ (česky: Kde je dobrota a láska, tam je také Bůh). Díky za hezký víkend. Díky za možnost se divit, díky za naději, že i v temnotách těch našich dnů hoří oheň naděje. A že všude tam, kde se objeví dobrota a láska, je přítomen Pán Bůh.

Lenka Ridzoňová

farářka sboru ČCE Jarov

číslo 248, březen 2025
předchozí

Obsah

Kázání v neděli
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva
Zpráva o životě sboru
Zpráva o nedělní škole
Křesťanská služba v roce 2024
Booklub
Je to možný?!
Letní sborový tábor
Otázka pro členy staršovstva
Křesťanská poezie (7/10)
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2025
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).