Vinohradský sbor ČCE

Cesta – Cíl Bohdana Mikoláška

V nedávné době se v řadě sborů ČCE v Čechách opět představil především křesťanskému publiku s novým pořadem písniček na biblická témata hudebník Bohdan Mikolášek.

Tento skladatel, zpěváka a kytarista je u nás dobře znám již od konce šedesátých let, kdy také zpíval se svými bratry (a někdy i sestrou), a to nejen na půdě českobratrských sborů a mládežnických kurzů. To bylo ostatně prostředí, kde vyrůstal, neboť jeho otcem byl evangelický farář Adrian Mikolášek.

Široké obecné veřejnosti se stal známý svým působením v divadle Semafor (písnička Dům, kde bydlí láska) a především svojí písní Ticho (o Janu Palachovi), možná ještě i dvojnásobným vítězstvím na festivalu Porta 1974. Jeho písničky v českém prostředí a povědomí zůstaly, i když on sám posléze i s rodinou (manželka Jana je farářkou a nějaký čas působila po studiích jako vikářka i v našem vinohradském sboru) vzhledem k nelehkým okolnostem emigroval do Švýcarska.

Tam působí manželka opět jako evangelická farářka a Bohdan jako muzikant, především varhaník a autor řady chrámových skladeb pro sbory dospělých i dětí, ale také jako skladatel vážné i elektronické hudby. Ještě ve švýcarském exilu vydal v roce 1988 své první album písniček (většinou těch starších a nejznámějších) pod názvem „Znovu“. Na konci roku 1989 nechybí opět při bouřlivých změnách doma v Čechách. Přestože celá rodina zůstává trvale bydlet ve Švýcarsku, kde manželka stále působí jako duchovní, Bohdan občas přijíždí a koncertuje pro svoje původní a nejbližší publikum. V roce 1994 vydává album „Údolí“, v roce 1997 pak „Ulice“, v nedávné době byly zaznamenány na CD „Písničky psané ve vlaku“ (uvedena byla i divadelní inscenace na toto téma v podání studentů herectví). Průběžně hraje na koncertech (opět opakovaně i v divadle Semafor) a tvoří další nové písničky, které provádí nejen sám, ale často i jako vánoční pásma s dětmi. Provádí také své zhudebnění Žalmu II v rámci festivalu duchovní hudby apod.

Poslední hudební projekt Cesta – Cíl, který byl vytvořen především pro církevní prostor , původně v rámci tématu akce Setkání 2005, vychází přímo z konkrétních biblických textů. Dílo již bylo uvedeno například na vystoupeních v Brně, v Praze u Martina ve zdi, u Salvátora, v Modřanech, v Dejvicích, v Libčicích a naposledy třeba ve sboru ČCE v Benešově. V hudebně i textařsky zajímavém a originálním pojetí je připomenuta Cesta z ráje, z Egypta, Sodomy-Gomory, ze zapomnění, Cesta za poznáním toho, za čím utíkat stojí, a v závěru zazní Cesta s pozváním ke stolu Páně – Cíli. Tyto nové písničky mohou při vystoupeních zaznít jen s doprovodem kytary v autorově podání, občas je zapojeno do aktivního dění i posluchačstvo v nápaditých, a přitom snadno zapamatovatelných kánonech, bohatší provedení však získává na razanci s doprovodem smíšeného sboru, flétny a ženského hlasu (sopránu). Závěrečná skladba Benedictus pak zní nejmohutněji při varhanách, které autor rovněž suverénně ovládá.

Věřme, že v dohledné době program Bohdana Mikoláška Cesta – Cíl uvidíme a uslyšíme při nějaké příležitosti i v našem sboru, možná i spolu se slovem naší bývalé vikářky Jany Mikoláškové.

M. Lešikar

číslo 77, červenec-srpen 2007
předchozí   další

Obsah

Kázání
Sedm let tučných i hubených
Ještě k homosexualitě
Cesta – Cíl Bohdana Mikoláška
Z historie vinohradského sboru XXXVIII.
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).