Vinohradský sbor ČCE

Knihy k užitku i potěšení

(pokračování)

Znalost knih, které jsou k dispozici také v naší sborové knihovně, se může projevit i ve zcela nečekaných souvislostech.

Většina z nás ví, že pořadatelským městem nadcházejících zimních olympijských her je italský Turín, ve skutečnosti však i další alpská horská sportovní střediska v jeho blízkosti, mezi něž patří např. Sestriére nebo také Torre Pellice. Posledně jmenované městečko (a údolí San Martino) jsme navštívili s manželkou během mé služební cesty do Itálie před pár lety, protože mi bylo neznámým pojmem, a přitom stále připomínalo něco, o čem už jsem slyšel. A co jsme zde našli? Velký chrám, který je centrem protestantské církve Valdenských (pořádají se zde jakési jejich „koncily„) a velké muzeum, které návštěvníkům přibližuje historii i současnost této církve, která má i k Čechám blízko a jejíž příslušníci zde a v okolních horách dodnes žijí. Muzeum Valdenských obsahuje i rozsáhlou knihovnu a v ní tehdy překvapivě chyběl jediný knižní titul, který jsem v souvislosti s Valdenskými znal a okamžitě si vybavil —  Valdenští od Amedeo Molnára. Dnes už tam tato kniha figuruje na čestném místě. Kdo z vás pojede na olympiádu do Turína, může se o tom přesvědčit — zrovna tak však tato knížka  nechybí v naší sborové knihovně.

M. Lešikar

Recenze

Valdenští

Evropský rozměr jejich vzdoru

(Amedeo Molnár, ilustrace Jindřich Čech, obálka, vazba a grafická úprava Ivan Urbánek, druhé rozšířené vydání, Kalich 1991 v Evangelickém nakladatelství Praha)

Dějiny křesťanského západu poznamenala celá řada skoro neustálých pokusů o reformaci. Valdenské hnutí, reformační rozběh, který si ve středověku nejdéle uchoval povahu protestu tím, že žil paradoxnost evangelické zvěsti, vznikl z lyonské iniciativy Valdésovy ve 12. století. Jako kacířské bylo toto učení vytlačováno dále do Evropy a nejvíce se uchytilo a zakotvilo právě v horách (Alpách) na pomezí Francie a Itálie v údolích Piemontu, ale i v Lombardii a někteří vyznavači dorazili přes Německo i do Čech (Lanškrounsko a moravské Fulnecko). Kniha je zajímavým čtením o dějinách evropské reformace.

Kde je co v Bibli?

Abecední klíč pro čtenáře Písma

(sestavil Antonín Frinta, ekvivalenty ekumenického překladu doplnila E. Suchá, obálka a graf. úprava P. Černý, druhé doplněné vydání, Kalich 1992)

 Jedná se o útlou, ale velmi praktickou knížečku, která může být dobrým pomocníkem při četní nejrozšířenější knihy světa — Bible. I Bible však může být pro mnohé knihou zavřenou, ba dokonce zapečetěnou a neplodnou, jak říká autor příručky. Aby tomu tak nebylo, vznikla řada pomůcek, jak do ní vnikat a moci jí užívat denně jako léku duše.

Původní práce Frintova vychází z kralického znění biblického textu (abecedně řazená podstatná jména s odkazem, kde se v Bibli dají najít), které je pro současného čtenáře doplněno (ve stejném rozsahu vybraných hesel) i o znění ekumenického překladu, který je dnes rozšířenější.

číslo 60, leden 2006
předchozí   další

Obsah

Svatoštěpánské přemítání
Víra mne podpírala celý život
Z rodinné korespondence Jana Karafiáta
Dětská slavnost
Recept na štěstí
Kalpana – naše nová holčička
Adventní trh
Tomáš Najbrt, Naděje a Divoké husy
Knihy k užitku i potěšení
Inzerce pro Naději
Ze staršovstva
Sborové akce v lednu

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).