Vinohradský sbor ČCE

Knihy k užitku i potěšení

(pokračování)

Naše sborová knihovna obsahuje knižní tituly nejrůznějších žánrů, a tedy nejen knihy vysloveně náboženské. Jsou zde i knihy historické, životopisné, cestopisy, filozofické, slovníky a vyhledávací pomůcky pro práci s biblí, ale nechybí ani knížky dětské.

Mezi svéráznými cestopisy jsou například i dva díly vyprávění Dr. Zdeňka Susy o putování „z Čech až na konec světa“. O tom co je obsaženo v knížkách Ultreia I. a II. se mohli dozvědět osobně od autora už v předstihu i členové našeho sboru, kteří byli přítomni na rodinné neděli v polovině 90. let, kde dr. Susa o své cestě vyprávěl. Znovu zde ožívají historky především o setkáních s lidmi na cestě Německem, Švýcarskem, Francií a Španělskem.

Je důležité a cenné i na cestách si zaznamenávat a posléze sobě i jiným připomínat zajímavá setkání, názory, tradice a životy lidí, kteří pak jen tak neproplují kolem nás, ale váže nás s nimi trvale jakési neviditelné pouto něčeho, co nám bylo v danou chvíli společné. Mnohdy takové zážitky mohou nabýt nového významu a kontextu až po čase (například mnou již zmíněné setkání s církví Valdenských v Torre Pellice v návaznosti na olympiádu v Turíně), nebo při kontaktu a rozhovorech s úplně jinými lidmi. V této souvislosti se budeme například snažit znovu si připomenout naše kontakty se sborem v nizozemském Bussum, které pro mě mají i konkrétní vztah ke knížkám, neboť církevní nakladatelství v Driebergenu u Utrechtu, které jsem jednou během cesty do Bussum také navštívil, sponzorovalo vydání knížky – zpěvníčku pro děti Luďka Rejchrta s obrázky M. Rady Zpívejte s námi (ENA 1992).

M. Lešikar

Recenze

Ultreia I. a II.

(Zdeněk Susa , obálky a mapy E. Burianová, kresby M. Pastorčáková, vydal Z. Susa ve Středoklukách 1998 a 1999, za podpory nadace Český literární fond)

Literární zpráva o autorově putování z Prahy až na konec světa je rozdělena na cestu od Vltavy k francouzské Loiře a v druhém díle z Le Puy střední a jižní Francií přes Santiago de Compostela až na mys Finesterre. Kniha je mozaikou deníkových záznamů s legendami, historickými vyprávěními, vzpomínkami a úvahami v souvislosti s uvedenou cestou.

Kolébka zla

(Brian Keenan, z anglického originálu An Evil Cradling /Random House UK Ltd. 1993/ přeložil L. Šenkýřík, obálka a graf. úprava V. Karlík, vydal Kalich 2004)

Zajímavé a v dnešní době znovu aktuální vyprávění o přátelství dvou Britů , kteří se setkávají po uvěznění ve válkou se zmítajícím Bejrútu. Jde rovněž o zajímavou konfrontaci několika náboženství střetávajících se na území Libanonu.

M. Lešikar

číslo 62, březen 2006
předchozí   další

Obsah

Kázání
Rozhovor s Jaromírem a Jarmilou Strádalovými
Z rozloučení se sestrou Evou Pavlincovou
Ještě k Adopci na dálku
Historie sboru obrazem I.
Dětské bohoslužby
Knihy k užitku i potěšení
Ze staršovstva
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).