Vinohradský sbor ČCE

Mravy nedělní Moravče

Patnáctého března v neděli ráno vyrazila skupina vinohradských na Vysočinu do Moravče za naší budoucí farářkou Ester Čaškovou. Jen tak na „pokec“ a na „čumendu“. Pojem skupina je silně přehnaný — byla to spíše skupinka, kde naše rodina měla převažující roli jen díky tomu, že jsem s sebou měl Samuelka.

Toleranční kostel v Moravči je moc pěkný, malý a útulný. Bohoslužby mě překvapily množstvím písní ze „Svítáku“, které Ester doprovázela na kytaru. Říkám si, kdyby se ke kytaře přidal klavír, nějaká ta flétna a třeba trombon, to by bylo pěkné zpestření našeho sborového zpěvu… Nedělní škola zase překvapila tím, kolik bratrů se na jejím vyučování podílí — celí dva muži. Ale jelikož jeden přejde na podzim k nám (pan Čašek), situace se dramaticky změní, a to v obou sborech.

Po kostele následovala „pokostelová káva“, ale ne taková jako u nás — v místnosti na „igeliťácích“, nýbrž na zeleném dvorečku, lavičkách, sluníčku a s otevřenou třešňovicí (jistě na naši počest). Trochu jsme se my vinohradští zdráhali přisednout, aby se do nás moravečtí nepustili za to, že jsme jim zlanařili farářku. Ale byli to báječní lidé, buchet jsme dostali, že to nestačím spočítat.

Mysleli jsme, že si ještě prohlédneme kostel a okolí a pojedeme zpět, ale Ester nedala jinak a pozvala nás na oběd. Než byl připraven, prošli jsme s Mírou Čaškem (to víte — je vyloučeno, aby člověk s někým popil třešňovici a dál mu vykal) vyhlídkovou trasu kostel–hřbitov–koupaliště–hřiště. Za tobogán, který tam mají postaven, by se nemuseli stydět snad ani v akvaparku.

Po obědě jsme odpočívali ve stínu úctyhodné hromady naštípaných špalků (ano, na faře se i v 21. století topí dřevem), popíjeli kávu a lenivě hovořili o životě našem i našich sborů. Aby si přišel na své i Samuelek, Mirek mu ukázal kouzlo „půjč mi bonbón, já ti ho zmizím“. To se však nesetkalo s velkým pochopením. Naštěstí hned následovalo kouzlo „copak to máš za uchem“. To bylo o moc lepší, ale stejně nejlepší bylo Samuelkovo vlastní kouzlo „zmizím ti bonbón v puse“.

Uprostřed odpoledne, kdy jsme cítili, že by bylo dobré již nezneužívat tamní pohostinnosti, jsme se chtěli rozloučit. Bylo nám však nabídnuto, jestli se nechceme ještě podívat na rybník, který patří sboru a který byl vloni dle plánů Mirka Čaška za pomoci fondů EU obnoven. Ne že by každý manžel českobratrských farářek mohl navrhovat sypané hráze, ale tento, byv vodohospodářem, může. Rybník skrytý v lese dnes plní pouze funkci ekologickou. Když jsem viděl Ester, jak přehazuje rukou hlenovité hromádky žabích vajíček do vody, aby nezahynuly, a Mirka, jak chodí po „své“ hrázi a vykládá, jak museli kvůli chráněné rybce vrance obecné zbudovat navíc ještě náhon kolem rybníka, říkal jsem si v duchu: „Budou tihle u nás na Vinohradech vůbec šťastní?“ No, vlastně to ale koneckonců záleží i na nás…

V pozdních odpoledních hodinách jsme se rozloučili a vyrazili nazpět domů, příjemně unaveni sluníčkem. Jak na nás návštěva mocně zapůsobila, nejlépe ukazuje reakce Samuelka, který v autě pro jistotu snědl všechny své bonbóny. To prý kdyby mě „ten“ pán náhodou naučil „to“ kouzlo.

Jiří Svoboda

číslo 75, květen 2007
předchozí   další

Obsah

Hospodin tvoří všechno nové
Jak se daří mateřskému centru?
Rodina, manželství a jejich úskalí II.
Rodiče a děti ve SZ
Podzim manželství
Mravy nedělní Moravče
Z historie vinohradského sboru XXXVI
Szukam Pana i jego drogi
Rodinná neděle
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).