Jak je to s misií? Pavol Bargár, člen našeho sboru v Uhříněvsi, k nám přišel ve čtvrtek 21.3.2013 večer na setkání střední generace s přednáškou nazvanou Perspektivy misie. Bylo nás – i s přednášejícím – pět. Ale přesto Pavel nadšeně povídal a my jsme se dozvěděli třeba to, že biblické základy misie tvoří modlitba, pokora, odvaha a kreativita. I když to, co je v bibli, není možné aplikovat beze změny na současnost, myslím, že bez modlitby, pokory, odvahy a kreativity se ani dnes nejen nedá dělat misie, ale že bez těchto postojů člověk jako křesťan vůbec nemůže obstát. A je pro nás určitě výhoda, že ani bibličtí autoři neměli jednotný koncept misie. Matouš vidí misii jako získávání učedníků a vyučování (Mt 28,20), Lukáš vidí princip misie v odpouštění a solidaritě s chudými (Lk 4,18n), apoštol Pavel zase získává příznivce pro Krista tím, že zve k eschatologickému společenství a dává tak lidem naději, výhled ke smysluplné budoucnosti. I když dnes nechodíme s biblí od domu k domu a někteří namítají, že misii neděláme, v našem sborovém životě všechny tyhle misijní principy najdeme. A sama jsem přesvědčená, že pozvání ke společenství, které má smysl a výhled přes hranice času, je v současné době tou největší atraktivní devizou církve. Je na nás, abychom tohle přátelské a otevřené společenství vědomě budovali a podporovali. Přemýšlíte někdy o tom, jak a čím?
Ester Čašková
Kam zmizela farářka? Farářina je povolání, ve kterém člověk stále vydává – vyučuje, svědčí, káže. Abychom měli také čas a příležitost něco načerpat, je možné jednou za pět let požádat o dlouhodobé (tříměsíční) studijní volno. Bádenská církev v Německu svoje faráře zve k tzv.„Kontaktstudiu“. To je člověk znovu přijat na jeden semestr na teologickou fakultu v Heidelbergu, ale narozdíl od běžných studentů, nemusí skládat zkoušky, jen poslouchá, sbírá nápady, čte a odpočívá. A s ostatními faráři sdílí svoje radosti i starosti. Letos zase bádenská církev nabídla jedno místo v Heidelbergu pro někoho z Čech, a tak jsem se přihlásila. Byla jsem však doporučena až jako náhradnice, takže do Heidelbergu nepojedu. Studijní volno mi ale synodní rada udělila, a tak se od dubna do června smím věnovat doma tématu rodinných pobožností s malými dětmi. Číst, studovat, psát, vymýšlet. Na kazatelně místo mě uslyšíte mnoho úžasných hostů (třeba Petry: Pokorného, Slámu, Hudce, Galluse; nebo Pavla, Tomáše a Mikuláše: Rumla, Bíska, Vymětala; také Martina Wernische i Evu Vymětalovou). A já doufám, že se o prázdninách a po nich s radostí potkáme zase svěží a odpočatí.
Vaše farářka |
číslo 136, duben 2013 Obsah Tak Bůh miloval světZ přímluvných modliteb Jak je to s misií? Vzpomínky na vinohradské faráře Jímavé portréty biblických žen Program nedělní školy Program Noci kostelů 24.5.2013 Sborové akce Archiv Výběr z Hroznůročník 2024 Ke stažení Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 (122 kB) Bohemská kuchařka (899 kB) Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině ( 387 kB) |