Zprávy ze staršovstva 10.2.2022

• Protože se kvůli karanténě Z. Šorma neuskutečnil rozhovor k rozvojovému plánu sboru, stanovilo staršovstvo nový termín na 17.3.
  • Staršovstvo jednalo o sborovém úložišti na Googlu. M. Cháb a J. Šarounová ujasní a připraví návrh toho, kdo na ně bude co ukládat.
  • Celocírkevní sbírka na Křesťanskou službu vynesla v našem sboru 3946,–Kč.
  • Nové zpěvníky byly obaleny (náklady 1560,–Kč). Staré zpěvníky byly nabídnuty členům sboru. Likvidaci zbylých zajistí J. Raisová.
  • Na sborový pobyt v Jánských Lázních se přihlásilo 24 dospělých a starších dětí a 9 mladších dětí. Staršovstvo sboru rozhodlo o úhradě poloviny pobytu sborové sestře, která pobyt organizuje.
  • Potvrzení o darech a dopis o hospodaření byly rozeslány členům sboru.
  • Staršovstvo jednalo o přípravě volby nového staršovstva. Z 25 navržených přijalo kandidaturu 16 a jeden pouze na náhradníka. Sborové shromáždění bude volit 12 členů staršovstva a 4 náhradníky. Nejprve proběhne volba staršovstva, poté volba náhradníků. Kandidátka bude zveřejněna v příštím čísle Hroznu a kandidáti se před volbou krátce představí.
  • Staršovstvo rozhodlo, že od neděle 13.2. obnoví posezení u kávy po bohoslužbách i úterní setkání seniorů.
  • Během dovolené 13.–19.2. a sborového pobytu na horách 5.–12.3. bude zastupovat našeho faráře P. Kalus ze Žižkova I. Bohoslužby 13.2. povede M. Cháb a 6.3. K. Müller.
  • Kvůli sborovému pobytu na horách se budou březnové staršovstvo a hospodářská komise konat o týden dříve (tj. 1. a 3.3.).
  • M. Cháb seznámil staršovstvo s výsledky hospodaření za rok 2021 a představil návrh rozpočtu na rok 2022. Jeho finální podobu schválí staršovstvo na příští schůzi.
  • Rozpočet na opravu balkónů (realizace duben 2022) činí 113.000,–Kč.
  • M. Cháb informoval staršovstvo o tom, že šicí stroje ze sbírky pro Berkat dorazily do uprchlických táborů v Řecku a jsou tam využívány.
  • Staršovstvo jednalo o závazcích a pohledávkách nájemného a pověřilo M. Chába jednáním se Seven designe. Pokud nedojde k výraznému snížení dluhu, ukončí sbor tento nájem a bude hledat nového nájemce.
  • P. Coufal informoval staršovstvo o jednáních se sousedy: 1/ Zeď narušenou borovicí opraví soused na vlastní náklady. 2/ Byla prověřena kanalizace směrem k č.p. 58 a vlhnutí sklepů bude soused řešit výměnou vlastní kanalizace. 3/ Při jednání se sousedy z č.p. 62 bylo vyjasněno, že zatékání do suterénních prostor v jejich domě není způsobeno vadou naší kanalizace.
  • Obchod Jednoho světa o.p.s. zatím nežádá převedení odložené půjčky na dar.
  • M. Janeček a Z. Šorm představili staršovstvu návrh na úpravu „kobky“ (místnosti pro rodiče s dětmi vedle kostela). Záměrem je místnost prosvětlit a umožnit její dobré odvětrání jednak úpravou stropu a světlíku, jednak instalací prosklených dveří na dvorek. Staršovstvo pověřilo M. Janečka a Z. Šorma, aby získali od p. Špačka projekt a položkový rozpočet úpravy.
  • Staršovstvo přijalo aktualizaci instrukcí pro služby v kostele, kterou připravili J. Raisová, P. Coufal a M. Cháb.
  • Staršovstvo projednalo výzvu seniorátního výboru, aby sbory řádně pronajímaly prostory ve svých nemovitostech v souladu s obvyklými cenami v místě. Staršovstvo konstatovalo, že se tak v našem sboru děje a pověřilo M. Chába, aby v tomto smyslu odpověděl seniorátnímu výboru.
  • Sbor pořídí popelnici na biologický odpad, jejíž vyvážení nabízí město zdarma.
  • Staršovstvo projednalo zvýšení platu sborových zaměstnanců o inflaci.
  • Staršovstvo jednalo o přípravě výročního sborového shromáždění, seznámilo se se zprávou o životě sboru za uplynulý rok, kterou připravili Z. Šorm a J. Šarounová a se seznamem členů s hlasovným právem, který připravila J. Raisová. Informace ke sborovému shromáždění vyjdou v březnovém Hroznu a od neděle 6.3. budou k dispozici v kostele.
  • Staršovstvo vybralo místo Vítečku jako druhou neziskovou organizaci, kterou bude sbor soustavně podporovat organizaci Jako doma–Homelike, o.p.s., která se zabývá pomocí pro ženy bez domova a provozuje Komunitní centrum pro ženy bez domova, Jídelnu kuchařek bez domova a terénní program zaměřený na podporu bydlení (více informací – www.jakodoma.org). Garantem kontaktu je R. Šormová.
  • Staršovstvo rozhodlo, že se sbor přihlásí do Noci kostelů – 10.6., program ještě zváží. Protože se jí Z. Šorm a J. Šarounová nebudou moct kvůli dalším povinnostem aktivně účastnit, hledá staršovstvo, kdo by se ujal role koordinátora.
  • Staršovstvo souhlasilo s poskytnutím ubytování jednak pro akci libereckého seniorátního odboru mládeže, jednak pro výlet dobrovolníků a klientů Rolničky.
  • Staršovstvo zašle novinám Prahy 2 za sbor článek O. Rady k 5.výročí úmrtí malíře M. Rady.
  • Staršovstvo rozhodlo o vytápění kostela při bohoslužbách na 18°.
  • Staršovstvo souhlasilo se zapůjčením 20 kalíšků sboru v Libni.
  • M. Janeček informoval staršovstvo, že se odložené celocírkevní uvedení nového zpěvníku bude v Praze konat 5.6. a je možné, že se uskuteční v našem kostele.

číslo 217, únor 2022

Kázání v neděli 23. 1. 2022