Zprávy ze staršovstva 13.10.2022

• Staršovstvo diskutovalo o návrhu na nové rozdělení seniorátů ČCE (je možné se s ním seznámit na webu ČCE) a přijalo k němu pro jednání konventu toto vyjádření: Stávající návrh vytváří rozlohou nesouměřitelné celky a popírá většinu rozhraničovacích zásad, které si komise stanovila (respekt k členění na kraje a okresy; zřetelnou a povzbuzující synergii; velikost, která dovoluje, aby SV mohl sledovat situaci všude?.). Není z něho zřetelný účel změny, ani jakým způsobem se díky němu zefektivní správa církve. Sami tvůrci přiznávají, že nové senioráty nemohou hrát společenstevní roli, jejíž posílení přitom stávající seniorátní výbory žádaly. Máme za to, že stávající návrh nedostatečně reflektuje dvě základní funkce církevní struktury, které mají protichůdné nároky: 1/ správní funkci, která si žádá větší celky; a 2/ pastorační a společenstevní funkci, která naopak vyžaduje menší přehledné a dostupné celky. Dáváme ke zvážení, zda posílení obou těchto funkcí nevyžaduje radikálnější změnu struktury církve, která místo seniorátů vytvoří dva stupně – 1/ větší správní celky, 2/menší celky s funkcí pastorační a společenstevní. Máme za to, že je možné inspirovat se přitom od církví v zahraničí (např. Francie).
  • Matěj Cháb domluví se seniorem Matějem Opočenským termín výměny kazatelů kvůli doplňujícímu slibu členů staršovstva.
  • J. Raisová referovala o schůzce Křesťanské služby 9.10., které se zúčastnilo 8 členů sboru. Schůzka přinesla konkrétní návrhy pro rozesílání narozeninových a vánočních přání, iniciovala domluvu ohledně adventního trhu a vedla k rozhovoru o přípravě chlebů pro lidi bez domova. Koordinátora této seniorátní aktivity Lukáše Kalinu se skupina rozhodla pozvat do sboru, aby o ní podal více informací. Účastníci se dohodli na pravidelném setkávání 1x za 2 měsíce.
  • M. Janeček dále jedná o příspěvku magistrátu na pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny.
  • Sbírka pro školu v Sudicích 25.9. vynesla 5 385,–Kč. Sbor ji zdvojnásobí a uzavře se školou darovací smlouvu na 10 770,–Kč.
  • Staršovstvo kladně hodnotilo průběh konfirmační slavnosti.
  • Z. Šorm podal zprávu o jednání s iniciativou „Hlavák“ ohledně aktuálního přenocování uprchlíků ze Sýrie. Iniciativa nyní získala možnost velkokapacitního ubytování v blízkosti hlavního nádraží, a proto momentálně prostory našeho sboru nevyužije. Je však za nabídku do budoucnosti vděčná.
  • Staršovstvo jednalo o možné finanční podpoře iniciativy „Café Žínka“, která v našich prostorách umožňuje jednou týdně setkávání žen z Ukrajiny. M. Janeček zjistí na ústředí církve možnost žádosti o příspěvek z Lutherského fondu a sbor podle toho uzavře s jednou z žen dohodu o provedení práce na úklid prostor.
  • Z. Šorm domluvil s M. Vymětalem termín kázání a následné přednášky na téma „Ježíš na okraji“ na 13.11.
  • Staršovstvo projednalo plán shromáždění a jiných akcí na další období. Informace o nich budou na webu a v ohláškách.
  • M. Janeček podal zprávu o rekonstrukci místnosti pro rodiče s dětmi – kobky, která začala 10.10. a měla by být dokončena do 22.10.
  • Stále probíhá oprava klavírního křídla. Kvůli prodloužení termínu opravy (do listopadu) zapůjčila firma bezplatně náhradní nástroj.
  • Pro instalaci světelné signalizace vypínačů stropních reflektorů v kostele hledá staršovstvo brigádníka, který by ji s P. Coufalem provedl.
  • Nevyužitý topný panel odkoupí od sboru M. Janeček.
  • Byla zakoupena plastová venkovní truhla na podsedáky na dvorek.
  • F. Krupička navrhl řešení proti zatápění druhého suterénu sborového domu spodní vodou. Realizaci domluví s M. Chábem do příští schůze staršovstva.
  • Staršovstvo jednalo o vytápění kostela vzhledem k varhannímu doprovodu a rozhodlo, že od neděle 23.10. bude kostel vytápěn na 18°. Další možnosti tepelného řešení domluví přímo s varhanicí M. Cháb a Z. Šorm.
  • Staršovstvo rozhodlo o vyčištění proskleného stropu v kostele před adventem.
  • Z. Novotná informovala staršovstvo o změnách v Diakonii Praha a jejich důsledcích ve vztahu k vinohradskému sboru. K jejich řešení se staršovstvo vrátí na příští schůzi.
  • Staršovstvo projednalo podklady a návrhy pro jednání konventu. Pro volbu 1. náměstka seniorátního kurátora navrhuje Petra Štulce a pro volbu seniorátního představenstva Jeronýmovy Jednoty Annu Boučkovou, Jakuba Šilara a Jana Maška.
  • Staršovstvo souhlasí s možností přispět mládeži, pokud bude organizovat nějaký společný pobyt.
  • J. Raisová zjistí možnosti, jak je možné přispět na zajištění noclehu pro bezdomovce v Praze.

číslo 223, říjen 2022

Kázání v neděli 2. 10. 2022