Zprávy ze staršovstva 14.12.2023

• Staršovstvo poděkovalo J. Raisové za organizaci druhé sbírky Berkatu na pomoc Ukrajině.
  • Adventní seniorátní sbírka vynesla v našem sboru 4.955 Kč.
  • Křesťanská služba navrhla úpravu hrobu pana Baranovova: povrch bude na jaře zasypán kamennou drtí a označen dřevěným pravoslavným křížem se jménem.
  • Z. Šorm informoval staršovstvo o přípravě vánoční hry. J. Raisová sehnala ozvučení. Jako dárek dostanou herci hrníček s logem hry.
  • M. Janeček zajistil tisk samolepek s QR kódem pro chrámové sbírky. QR kód bude umístěn na zadní straně zpěvníků.
  • Staršovstvo poděkovalo J. Raisové za organizaci adventního trhu. Celkový výnos trhu spolu se zdvojenou chrámovou sbírkou činí 28.404 Kč. K výtěžku z trhu bude přidán i výtěžek benefičního koncertu D. Juna 7.200 Kč. Protože některé dary byly adresné, dostane Berkat 20.802 Kč a Jako doma 17.802 Kč.
  • M. Cháb jednal s neziskovou organizací Berkat o možnosti další konkrétní pomoci na Ukrajině. Berkat chce pomoct manželské dvojici, která přišla v důsledku raketového útoku o střechu na hlavou, s vybudováním nového krovu. Staršovstvo rozhodlo vyhlásit na tento účel v lednu archovou sbírku.
  • J. Raisová a M. Janeček předali neziskové organizaci Jako doma věci shromážděné při adventní sbírce.
  • Staršovstvo projednalo program sboru na další období. Pohoštění při generální zkoušce hry zajistí J. Melicharová a Z. Kaiserová. M. Cháb domluvil doprovod při společných bohoslužbách na Štěpána s D. Rejchrtem. Z. Šorm se domluví s E. Slaninovou na zajištění doprovodu při bohoslužbách během její rekonvalescence v lednu a únoru.
  • Staršovstvo souhlasilo s tím, aby na místo správce sborových financí nastoupil Lubor Kaplan a pověřilo M. Chába, aby s ním dojednal přípravu smlouvy o dílo a zajistil předání funkce.
  • Staršovstvo navýšilo odměnu za mimořádný úklid kostela od 15.12. na 500 Kč.
  • Staršovstvo pověřilo P. Coufala a M. Chába výběrem dodavatele energií pro sbor na rok 2024.
  • Staršovstvo souhlasilo s tím, aby sbor nabídl neziskové organizaci Jako doma na dobu jednoho roku podporu ve výši 4.000 Kč na pronájem prostoru pro bistro. V případě dohody o této podpoře bude vždy jedna chrámová sbírka v měsíci věnována na tento účel, a pokud by nedosáhla přislíbené výše, sbor ji dorovná z prostředků na dary. Staršovstvo pověřilo M. Chába, aby tuto nabídku s organizací projednal.
  • Staršovstvo odsouhlasilo návrh navýšení ceny pronájmů (cca o 25 %) kostela od 15.12.2023. Nový ceník bude uveden na webových stránkách sboru.
  • Staršovstvo navýšilo odměny pro služby při pronájmech kostela na 600 Kč ve všední den a 700 Kč o víkendech a svátcích. Zároveň rozhodlo vypustit z dohod povinnost pohotovosti (dostavit se do 15 minut do sboru) a naopak doplnit povinnost setrvat na místě do začátku akce a být na místě pět minut před skončením akce zejména za účelem případné obsluhy plošiny.
  • Staršovstvo pověřilo M. Janečka přípravou návrhu navýšení platu zaměstnanců o meziroční inflaci.
  • Staršovstvo odsouhlasilo odměny zaměstnancům sboru.
  • Staršovstvo pověřilo M. Janečka zpracováním závěrečné zprávy grantu, který v loňském roce sbor dostal z ústředí církve na vydání publikace „Otec a bratři aneb o radosti“.
  • Staršovstvo diskutovalo o podobě a využití hlasování „per rollam“. Shodlo se, že bude upřednostňovat mimořádné schůze po bohoslužbách a využívat hlasování „per rollam“ pouze v neodkladných případech.
  • V souvislosti s tím staršovstvo potvrdilo pověření statutárních zástupců, aby o možnostech bezúplatného zapůjčení sborových prostor a obvyklých dobročinných sbírkách rozhodovali samostatně s tím, že budou staršovstvo informovat vždy na nejbližší schůzi.
  • Staršovstvo souhlasilo se zapůjčením sborových prostor Spolku evangelických kazatelů na valnou hromadu a následný kulturní program ve středu 24.1. pouze za cenu spotřebovaného plynu.
  • Staršovstvo rozhodlo, že sbor bude i v roce 2024 podporovat pomoc na Ukrajině prostřednictvím Diakonie Vsetín příspěvkem (5.000 Kč měsíčně) na plat P. Húště, který se plně věnuje humanitární pomoci.
  • Staršovstvo uvolnilo Z. Šorma z pravidelných shromáždění v týdnu 22.–26.1., aby se mohl účastnit farářského kurzu a podpořilo jeho účast proplacením kurzovního poplatku.
  • Staršovstvo nabídne ubytování dvěma farářům v prostorách sboru během farářského kurzu.
  • Staršovstvo souhlasilo s bezúplatným poskytnutím sborového sálu pro kurz neziskové organizace Amiga pro ukrajinské ženy 23.12.2023.
  • Staršovstvo souhlasilo se zařazením částky 15.000 Kč do rozpočtu na nákup hudební literatury pro sbor.

číslo 235, prosinec 2023

Kázání
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva