Vinohradský sbor ČCE

Třicet let Obchůdku Jednoho světa na Vinohradech

Už třicet let chodíte vy vinohradští kolem Obchůdku Jednoho světa v blízkosti vinohradské vodárny, někteří k nám přicházíte jako domů, někteří zbloudilí zvědavě a jiní nás míjíte jen s nahlédnutím do našich stále měněných krásných výkladních skříní – vaše škoda! Byli jsme v tehdejší sotva vzniklé České republice první, kteří začali prakticky šířit vizi fair–trade, spravedlivého světa, ve kterém za dobrou práci náleží dobrá odměna, ve kterém nemusí pro obživu rodiny pracovat děti a rodina si může dovolit posílat je do školy! Vizi světa, který není rozdělený na rozvinutý a rozvojový, na prosperující a zaostalý, který je jen jeden. Jeden svět. Vize fair–trade není zdaleka jen o férovém obchodu, férovém trhu a zpracování lokálních surovin, a není vůbec o pomoci dotacemi a různými účelovými sbírkami těm „slabším“ a „znevýhodněným“, je opravdu o té férové pomoci, je o nabídce příležitostí. Nedává nic hotového bez práce a úsilí, nabízí cestu, jak si pomoci sám. Našim mottem je: „Nedávej lidem rybu, nauč je ryby lovit.“

Obchůdek Jednoho světa vznikl jako nezisková společnost a jako nezisková obecně prospěšná společnost, se správní radou v čele, funguje stále a stále na stejné adrese Korunní 60, s otevírací dobou každý pracovní den. Stojí na dobrovolnické práci seniorek především z pražských evangelických sborů, a to nám umožňuje udržovat relativně nízké ceny. Neodnášíte si od nás jen krásné a užitečné ručně vyrobené předměty z přírodních materiálů nebo voňavé pochutiny, ale i dobrý pocit z přispění na dobrou věc – a také ten příběh! O každé té kožené peněžence, dřevěné misce, plstěné taštičce či blýskavém náhrdelníku z desítek zemí v Africe, Asii či jižní Americe můžeme vyprávět. Tak třeba lehounké korále, brože či náušnice z palmového ořechu tagua jsou příběhem o náhradě sloních klů, jejichž získávání téměř vyhubilo populaci nádherných slonů. Jedna z několika druhů kávy má název Adelante – tak se jmenuje družstvo odvážných afrických žen, které se spojily, když na nich zůstala starost o početné rodiny, s pomocí různých fondů koupily půdu pro pěstování kávovníků a kávu produkují až po její distribuci. Družstvo se každoročně hlasováním členů rozhoduje, jak naloží se ziskem – zda ho investuje do rozvoje jejich podnikání, nebo si ho, třeba i jen zčásti, rozdělí. No, nepodpoř je! S výrobci věcí a potravin se značkou fair–trade jsou obchodními společnostmi uzavírány dlouhodobé smlouvy, které je zbavují starostí o momentální odbyt a dávají jim v jejich podnikání nezbytnou jistotu.

Naši zákazníci se k nám vracejí a kupují dárky i věci sobě pro radost i užitek. Rovnou ode dveří míří k polici s jejich oblíbenou značkou čaje či čokoládovou tyčinkou, děti jsou těžko k odtržení od různých bubínků, foukátek a cinkátek. Jiní se diví, co je u nás všechno ke koupi a vidění a také se vrací ti, kteří chtějí „přesně tenhle koš na prádlo, který jsem si u vás koupila před deseti lety a jak do něj děti skákaly, už nám odešel“. Všechny příchozí vítáme s radostí, protože nás spojuje možnost podílet se na dobré věci a sdílet příběhy, které nám pomáhají přenášet se přes občas na nás doléhající těžkosti tohoto času.

Eliška Novotná, dobrovolnice OJS

(psáno pro Noviny Prahy 2, neotištěno)

číslo 242, září 2024
předchozí

Obsah

Kázání
Přímluvná modlitba
Třicet let Obchůdku Jednoho světa
Rozhovor s Magdalenou Jelínkovou
Rozhovor s Ondřejem Radou
Náboženství
Chotěboř
Booklub
Pozvánky
Adopce na dálku
Otázky pro cleny staršovstva
Křesťanská poezie (1/10)
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).