Výběr z Hroznů  obsah   předchozí  další

Stany a Chýšky

Rozhovor se Zdenou Novotnou

PS: Dubnový Hrozen přinesl pozvánku na stanový tábor u Velkých Chýšek. Spolu s Uličnými ho chystá Zdena Novotná. Pro koho je, Zdeno, tábor určen?

ZN: Nápad připravit samostatný pobyt s programem pro mládež a dorost vznikl už loni ve Velké Lhotě. Když se nám podařilo zajistit vypůjčení stanového tábora s polní kuchyní, řekli jsme si, proč to omezovat jen na určitou věkovou skupinu. Vždyť mohou jet třeba i lidé s malými dětmi, mladí manželé atd. Zkrátka všichni, kdo jsou mladí duchem a chtějí si trochu hrát a sportovat, prožít trochu táborové romantiky. Jedinou podmínkou je právě chuť zapojit se.

PS: S kým to celé organizuješ?

ZN: Podle mých představ by se role účastníků a organizátorů měly lehce prolínat. Záleží to ale samozřejmě na chuti a ochotě. Někdo je prostě hravý a organizovat ho moc nebaví. Jiný zase není příliš soutěživý typ. Raději vymyslí hru nebo soutěž pro jiné. Naše role, tedy má, Báry a Petra Uličných a Filipa Krupičky, by měla být taková koordinátorská. Samozřejmě musíme jistit také základní servis (kuchyň, nákupy, dopravu atd.).

PS: Jaký tam bude program?

ZN: Měl by být volnější. Představuji si rámec, který by byl jednotícím prvkem pro různé hry nebo tvůrčí aktivity. Ty by pak konkrétně závisely na nápadech a iniciativě účastníků. Třeba - jen jako příklad - Afrika. Činnosti by pak zahrnovaly výrobu předmětů s domorodými motivy, hry s loveckou tématikou atd.

PS: V minulém Hroznu píšeš o “outdoorových aktivitách"? To je právě tohle?

ZN: Pod pojem “outdoorové aktivity” se dnes zahrnují různé činnosti spojené s pobytem ve volné přírodě. Patří sem klasické “bojovky”, hra “O totem”, různé stopovačky, ale třeba také přespání v přírodě . Většina se toho odehrává v kolektivu. A to je vlastně cílem: budování vztahu v určité skupině a poznání vlastních možností. O “outdooringu” mluví tzv. zážitková pedagogika. Je to nové slovo pro to, co ve skautských a turistických oddílech dávno znají. Novinkou je snad jenom to, že se tím s úspěchem zabývají i skupiny dospělých.

PS: Berete neúplné rodiny? Ptám se v zastoupení Lucky a Marty, které by rády jely. A mohou jet i věkem starší?

ZN: Samotné ženy (i muži) s malými dětmi jsou vítány. Budeme mít k dispozici auto, do Pacova to není daleko. Bude-li dětí více, připravíme pro ně i samostatný program. Ale to záleží na počtu přihlášených. Bude to klasický stanový tábor, kus od civilizace, s polní kuchyní, latrínami a mytím venku. Starší věkem nevylučuji, ale pobyt bude přece jen náročnější na fyzickou zdatnost. Zajistit klid a soukromí je na táborech vždycky trochu oříšek.

PS: Co bude potřeba vzít s sebou? Tuším, že spacák, holiny...

ZN: Samozřejmě, základní táborové vybavení. Pokud budou nutné nějaké speciality nebo pomůcky ke hrám, domluvíme se a dodatky k vybavení pošleme každému z účastníků.

PS: Do kdy chceš mít závazné přihlášky?

ZN: Abychom to mohli dobře naplánovat, vymyslet program a navrhnout rozpočet, vítáme přihlášky co nejdříve. Mám-li stanovit pevné datum, pak poslední květnový víkend, tedy do 30. května 2004.

PS: Díky za rozhovor.

Ptal se Petr Sláma, 29.dubna 2004

Vyšlo v Hroznu č. 42, ročník 2004. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech