Vinohradský sbor ČCE

Stany a Chýšky

Rozhovor se Zdenou Novotnou

PS: Dubnový Hrozen přinesl pozvánku na stanový tábor u Velkých Chýšek. Spolu s Uličnými ho chystá Zdena Novotná. Pro koho je, Zdeno, tábor určen?

ZN: Nápad připravit samostatný pobyt s programem pro mládež a dorost vznikl už loni ve Velké Lhotě. Když se nám podařilo zajistit vypůjčení stanového tábora s polní kuchyní, řekli jsme si, proč to omezovat jen na určitou věkovou skupinu. Vždyť mohou jet třeba i lidé s malými dětmi, mladí manželé atd. Zkrátka všichni, kdo jsou mladí duchem a chtějí si trochu hrát a sportovat, prožít trochu táborové romantiky. Jedinou podmínkou je právě chuť zapojit se.

PS: S kým to celé organizuješ?

ZN: Podle mých představ by se role účastníků a organizátorů měly lehce prolínat. Záleží to ale samozřejmě na chuti a ochotě. Někdo je prostě hravý a organizovat ho moc nebaví. Jiný zase není příliš soutěživý typ. Raději vymyslí hru nebo soutěž pro jiné. Naše role, tedy má, Báry a Petra Uličných a Filipa Krupičky, by měla být taková koordinátorská. Samozřejmě musíme jistit také základní servis (kuchyň, nákupy, dopravu atd.).

PS: Jaký tam bude program?

ZN: Měl by být volnější. Představuji si rámec, který by byl jednotícím prvkem pro různé hry nebo tvůrčí aktivity. Ty by pak konkrétně závisely na nápadech a iniciativě účastníků. Třeba - jen jako příklad - Afrika. Činnosti by pak zahrnovaly výrobu předmětů s domorodými motivy, hry s loveckou tématikou atd.

PS: V minulém Hroznu píšeš o “outdoorových aktivitách"? To je právě tohle?

ZN: Pod pojem “outdoorové aktivity” se dnes zahrnují různé činnosti spojené s pobytem ve volné přírodě. Patří sem klasické “bojovky”, hra “O totem”, různé stopovačky, ale třeba také přespání v přírodě . Většina se toho odehrává v kolektivu. A to je vlastně cílem: budování vztahu v určité skupině a poznání vlastních možností. O “outdooringu” mluví tzv. zážitková pedagogika. Je to nové slovo pro to, co ve skautských a turistických oddílech dávno znají. Novinkou je snad jenom to, že se tím s úspěchem zabývají i skupiny dospělých.

PS: Berete neúplné rodiny? Ptám se v zastoupení Lucky a Marty, které by rády jely. A mohou jet i věkem starší?

ZN: Samotné ženy (i muži) s malými dětmi jsou vítány. Budeme mít k dispozici auto, do Pacova to není daleko. Bude-li dětí více, připravíme pro ně i samostatný program. Ale to záleží na počtu přihlášených. Bude to klasický stanový tábor, kus od civilizace, s polní kuchyní, latrínami a mytím venku. Starší věkem nevylučuji, ale pobyt bude přece jen náročnější na fyzickou zdatnost. Zajistit klid a soukromí je na táborech vždycky trochu oříšek.

PS: Co bude potřeba vzít s sebou? Tuším, že spacák, holiny...

ZN: Samozřejmě, základní táborové vybavení. Pokud budou nutné nějaké speciality nebo pomůcky ke hrám, domluvíme se a dodatky k vybavení pošleme každému z účastníků.

PS: Do kdy chceš mít závazné přihlášky?

ZN: Abychom to mohli dobře naplánovat, vymyslet program a navrhnout rozpočet, vítáme přihlášky co nejdříve. Mám-li stanovit pevné datum, pak poslední květnový víkend, tedy do 30. května 2004.

PS: Díky za rozhovor.

Ptal se Petr Sláma, 29.dubna 2004

číslo 42, květen 2004
předchozí   další

Obsah

Usilujte o vyšší dary
Blahoslavení, kteří neviděli, a uvěřili
Sloužit tím, co mám
Z historie vinohradského sboru XVI
Návštěva krajanů na Ukrajině
Adopce na dálku – malá změna
Stany a Chýšky
Ze staršovstva
Mimořádné volební shromáždění
Program sborových akcí

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).