Výběr z Hroznů  obsah   předchozí  další

Červená vína

Povídání o vinné révě a víně, 3. část

Jak jsme si řekli již minule, červená a růžová vína se vyrábějí z modrých hroznů. Výroba červených vín se liší od výroby bílých, protože barvivo není ve šťávě, ale je ve slupkách, ze kterých se dostává tzv. nakvášením. O výrobě si více povíme příště.

Všichni jistě znáte alespoň některé z tradičních u nás pěstovaných odrůd — Modrý Portugal, Frankovku, Svatovavřinecké či Rulandské modré, které je jednou z nejkvalitnějších světových odrůd. V ostatních zemích se jmenuje Pinot Noir. My si povíme o odrůdách novějších, a tím i méně známých:

André je pojmenováno po Ch. K. Andrém (1763–1831), který byl zakladatelem Brněnského spolku pro šlechtění ovoce — byl to první spolek svého druhu na světě. Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1961 ve Velkých Pavlovicích, vznikla opylením Frankovky Svatovavřineckým. Vína jsou harmonická, plná, se sytou červenou barvou.

Zweigeltrebe bylo vyšlechtěno panem Zweigeltem v roce 1922 v Rakousku. „Rodiče“ má stejné jako André, pouze byla přehozena role „matky a otce“ — Svatovavřinecké bylo opyleno Frankovkou. Víno bývá podobné Svatovavřineckému, s nižším obsahem tříslovin. V posledních letech je velmi oblíbeno.

Cabernet Sauvignon vznikl zřejmě ve starověku náhodným opylením Cabernetu franc Sauvignonem. V 16. století byl rozšířen po Francii, dnes tvoří spolu a Merlotem světoznámá vína z Bordeaux. U nás se pěstuje v menší míře, je velmi pozdní odrůdou. V současné době je to asi nejmódnější světová odrůda. Vína jsou velmi aromatická, s velmi sytou barvou a výraznou chutí. Pomalu zrají a hodí se k archivování.

Alibernet byl vyšlechtěn z Alicante Bouchet a Cabernet Sauvignonu v roce 1950 v Oděse. Alibernet je tzv. barvířka, barvivo není jen ve slupkách bobulí, ale i ve šťávě. Je určen ke zvýšení barevnosti červených vín, někdy je k mání samostatně. Je to víno podobné Cabernet Sauvignonu, s vysokou barvou, velmi vhodné pro delší zrání na láhvi.

Neronet byl vyšlechtěn prof. Vilémem Krausem v Lednici v roce 1965 z Alibernetu, Svatovavřineckého a Modrého Portugalu. Je vysazen vzácně, je to barvířka tak jako Alibernet. Dává krásná, harmonická vína s intenzívní barvou.

Cabernet Moravia odrůda byla vyšlechtěna L. Glosem v Moravské Nové Vsi zkřížením Zweigeltrebe a Cabernet franc. V posledních letech je vysazována po celé jižní Moravě. Dává cabernetová vína tmavé barvy a velmi příjemné chuti.

Jiří Fučikovský

Vyšlo v Hroznu č. 48, ročník 2004. Celé číslo najdete zde.   Vydává sbor ČCE v Praze na Vinohradech