Vinohradský sbor ČCE

Recenze

Brian Keenan: Kolébka zla

Vydalo nakladatelství KALICH s podporou Ministerstva kultury a Britské rady

Brian je mladý irský inteligent z Belfastu, frustrovaný neschopností své země najít vnitřní smíření. Odjíždí proto do Libanonu, do zcela nového prostředí, aby tu učil literaturu na univerzitě. Ale již po několika dnech je na ulici přepaden a stává se zajatcem Islámského džihádu, fanatické bojové skupiny šíitských muslimů. V nejtrýznivějších podmínkách je vystaven konfrontaci jak s úplnou absurditou věci, tak s nenávistí, střídavě hladoví, pak je zase vystaven zničujícímu horku, vše v podmínkách strašlivé špíny. Především však poznává u svých věznitelů něco, co je mu docela nové a nepochopitelné: jejich nenávist nevychází z Koránu, je to něco naučeného, v čem se navzájem podporují a utvrzují. Je to bojové schéma, z něhož někdy jednotlivci na chvíli vypadnou a ukážou lidskou tvář, jindy zase největší fanatik a kruťas upadne do plné frustrace a začne plakat.

Brian se hned při prvních výsleších bránil tím, že je Ir a vláda jeho země se nepodílí ničím na Blízkém východě. Nebylo to nic platné, stále nevěděl, proč je vězněn. Jeho věznění trvalo čtyři a půl roku a poněkud snesitelnější podmínky v posledních týdnech vznikly jen díky tomu, že skončila válka Íránu s Irákem.

Většinu této doby strávil Brian naštěstí se společníkem, druhým vězněm. Byl jím mladý Angličan. Později se navíc dohovořili se skupinkou vězněných Američanů. Všichni byli vystaveni častému bití, urážkám a provokacím. Brian se bránil paličatým vzdorem, podobně i Angličan. Jeden z Američanů podlehl strachu, jeho přirozená obrana se tím zhroutila a chudák pak trpěl fyzicky víc než druzí.

Brian s přítelem Johnem se oba modlili, často hlasitě, v zoufalství hledali způsob, jak docílit kontakt s Bohem, nebo alespoň s tím, co snad „Bohem“ mohlo být. Brian píše: Dávali jsme štědře ze sebe a ze své zkušenosti a každý z nás přijímal od druhého s vděčností vše, co dostal. Naučili jsme se nesdílet svoji slabost, nejistotu, strach — dělili jsme se jen o sílu.

Oba mohli někdy sledovat modlení svých strážců. Od monotónní recitace slov z Koránu přecházeli do hysterie, kvílení a volání k Alláhovi. Potom stejně náhle skončili, smáli se nebo se dívali na televizi. Brian a John v tom viděli nevyrovnanost jejich osobností a pochopili, jak je možné, že se mohou tak náhle plně změnit, z laskavosti a vlídnosti přejít k agresivitě a krutosti.

Kniha je psána nesmírně poutavě, lze ji přečíst jedním dechem. A máme ji v naší sborové knihovně — pro vás!

Vojtěch Zikmund

číslo 71, leden 2007
předchozí   další

Obsah

Biblické hodiny: Břímě, nebo možnost?
Ekumenické setkání na Londýnské
Nejdůležitější na sboru je, aby byl… (2. část)
Tři básně
Škola Boží služby v Collegeville III.
Sborová solidarita II.
Recenze
Štědropolední oběd
Z historie vinohradského sboru XXXIV.
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).