Na Vinohradech budou zveřejněny seznamy !!!

Jak jsme byli informováni na prosincovém zasedání staršovstva, členové hospodářské komise se usnesli na tom, že již nic nestojí v cestě zveřejnění seznamu neplatičů saláru. Na březnovém sborovém shromáždění chtějí předložit tento návrh k hlasování. Někteří členové staršovstva se již dříve zamýšleli nad možností obcházet neplatiče a zjišťovat, co je příčinou jejich zanedbávané štědrosti, jiní starší se domnívají, že by bylo účinnější oslovit je písemně.

Nebudu se vracet zpátky k jednotlivým úvahám, přednáškám a kázáním na toto téma. Slyšeli jsme toho o obětavosti opravdu hodně. Nápad vytvářet a zveřejňovat seznamy se jmény nás neposlušných věřících, kteří ignorují doporučení synodní rady platit dobrovolný salár, je pro mě skutečně inspirující. Je to vskutku báječný prostředek, jak pomoci sboru k větší obětavosti, se kterou bychom se mohli dostat na čelní místo před synodní radu a celou církev. A nemuselo by zůstat jenom při něm. Napadlo mě hned několik dalších zlepšujících opatření k utužení morálky věřících. Například vést prezenci a vypracovávat k zveřejnění další seznam (věřící by se v kostele u vchodu zapisovali), kolik lidí nechodí v neděli do kostela. A když už nakonec někdy zajdou, tak o kolik minut později. Chodí-li k Večeři Páně, jak se během přijímání tváří, nevypijí-li z kalichu příliš vína. Nevrtí-li se v lavici, nekašlou-li a nešoupou nohama, nezívají-li a upřeně během kázání sledují pana faráře a pěkně se vždy s bratřími a sestrami na sebe usmívají… Či zda pověřený bratr během sbírky cpe košíček věřícímu pod nos tak neodbytně, aby ho tím přinutil (kdyby snad neměl peníze) alespoň svléknout své hodinky a pro slávu Páně je odevzdat jako dobrovolný dar. Anebo vypracováním zvláště zajímavého seznamu pověřit některé bratry či sestry, aby rafinovaně a nenápadně kladenými otázkami vytáhli z vytipovaných oveček, co si myslí o synodní radě, církvi a její nedávné minulosti, staršovstvu a farářích! A nemají-li zvláště odsouzeníhodní jedinci něco s katolíky -fuj!!, nepřemýšlejí-li o panně Marii!!!!! Rovněž bychom mohli zřídit komisi, jež by shromažďovala tyto informace o těch členech našeho sboru, kteří se nechovají přesně podle vžitých představ evangelíků. Předávala by je synodní radě a také tajemníkovi pro věci církevní, o jehož nově vytvořený úřad bychom se opět, tentokrát však demokraticky, mohli zasloužit.

Jsem přesvědčen, že zavedením takovýchto a podobných metod prudce vzroste počet členů naší církve a pomůže u početné části národa včetně politiků přemoci odpor a nechuť k ní. Lze tudíž předpokládat, že jiné církve po vinohradském objevu rády sáhnou.

Už komunisté vymysleli, že se dají uspořádat svobodné volby, a ty kdo se jich neúčastní, zostudí či vyhodí ze zaměstnání... Tento znamenitý duchovní dar - vytvářet prostředí strachu , který jsme od nich po několik desetiletí sáli jako mateřské mléko, se nám - věřícím i nevěřícím Čechům - dostal hluboko do krve. Pevně věřím, že se nám ho v našich srdcích podaří udržet co nejdéle.

Martin Mandler

číslo 29, leden 2003

Mučedník Štěpán (kázání na 2. svátek vánoční)
Poválečný odsun Němců jako hřích
Otevřená náves
Na Vinohradech budou zveřejněny seznamy!!!
Budeme přemýšlet o otevřenosti?
Hrátky s ohněm
Ohlédnutí za adventním trhem
Sborový program pro nejbližší období