Vinohradský sbor ČCE

Poděkování

Citlivější čtenáři si možná povšimli změny tváře Hroznu. Protože nepředpokládám, že by se ctěné čtenářstvo zaobíralo zevrubnějším studiem tiráže, nejspíš ani netuší, čím k této změně došlo. Tak tedy, Jiří Svoboda nám dal vale. A to proto, aby rozšířil řady varhaníků vinohradských a mohl v neděli sedět u varhan a vyluzovat z nich libé tóny, které prý nejdřív musí důkladně nacvičit. A také proto, že noční sázení časopisu ve společnosti batolete a miminka je těžké a ještě těžší. A také proto, že má skládat ve škole nějaké zkoušky, což je také těžké. Tak teď už čtenářstvo ví. Ale je moc dobře, že to ten Jirka (a ta Eva) vydržel(i) takhle dlouho. Proto jim oběma chci za celou redakci poděkovat. Hrozen se za poslední dva roky hodně změnil - je hezčí. My zbylí v redakční radě jsme zase disciplinovanější. Když už jsem v tom děkování, rád bych poděkoval i Honzovi Šarounovi, který se uvolil ukrojit kousek ze svého volna pro redakční práci.

Za redakční radu mch

Aby si čtenáři mohli alespoň částečně představit, co všechno je třeba vyřešit při tvorbě jednoho čísla Hroznu a jak se přitom vždy zapotil Jirka, uveřejňujeme výňatek z naší redakční e-mailové korespondence.

J.S.:
Vážená dámo a pánové,
dovolte mi, abych se s vámi podělil o své noční můry.
Pominu fakt, ze mne každé číslo Hroznu dokáže překvapit něčím novým. Myslel jsem, že kromě normálních neformátovaných uvozovek se můžou vyskytnout ještě další 4 druhy: české otvírací, české zavírací, anglické otvírací, anglické zavírací. Už se mi stalo, ze se tam objevil i znak pro inch. Stává se dost často, že M$ Word si nedělá hlavu a 4 výše zmíněné uvozovky míchá v naprosto libovolném pořadí (třeba české otevírací - anglické zavírací). Teď jsem byl překvapen, že některé uvozovky M$ Word (zcela náhodně) převádí do HTML sekvence “"”...

Ale co je podstatné! Zřejmě následující problém pochází od Matějova M$ Wordu. Všimli jste si, ze je v Hroznu DĚSNÁ chyba: Janin podpis pod článkem o mateřském centru není odsazen doprava? Trápil jsem se s tím pěkně dlouho a na nic jsem nemohl přijít. Všude jinde to ale odsazuje, jak je vidět. Pak jsem zjistil, že to je způsobeno znaky s hex. kódem A0, které jsou zobrazovány jako mezery, ale jako mezery se nechovají, takže TeX nevěděl, že tam jsou. Naštěstí používám textový editor GViM, který umí takové znaky vyhledat a nahradit. Všechno už funguje. Díval jsem se do dřívějších verzí, nikde nic, až v 35. čísle v poznámkách pod čarou o štole od Matěje. Takže si myslím, že to dělá Matějův MS Word. Tušíte někdo, co to má znamenat??? Je to hrozné, tyto prázdné znaky s kódem jiným než mezera. Kolik asi jiných takových znaků tam asi je... Nemám vůbec chuť to zjišťovat.
Díky za vyslechnutí,
Jirka

P.S. Hned mi je lépe.

J.Š.:
Jirko, než se Matěj ozve, bude to tedy spíš můj Word
, protože ten článek o MC Matěj vůbec neměl. Ale neptej se mě na nic dalšího, protože z Tvého odborného pojednání chápu bezmála jen spojky a předložky. Mimochodem Ti s radostí oznamuji, že tento odporný Word, který Ti připravil již tolik příkoří, už nebudu mít, konečně nám funguje počítač se starším a hodnějším Wordem a notebook jsem odnesla zpět
Jana

P.S.:
Ahoj všichni,
stále si říkám, že bychom měli zavést zvláštní přílohu Hroznu, takový speciál nejvěrnějším odběratelům, kde by byla naše veselá korespondence.
Petr

M.CH.:
No, tak člověk na chvilku odběhne z kanceláře, a přijde o takovouhle pěknou korespondenci. Já jsem tedy zkusil tomu svému Wordu domluvit, ale nevím, s jakým výsledkem. Řešením by bylo, že bych po sebrání příspěvků vše dal do staré 602 a v té to posílal (to po mně až do loňska chtěli naši katalogoví sazeči, prý se tak nezachová vůbec žádné špatné formátování). No, ale asi zůstanu u toho neposlušného Wordu, neb k němu mám citový vztah (hluboký).
Hezké odpoledne,
Matěj

A to se tam nepíše o nedodržených termínech, zkracovaných článcích, o chybách, jež zůstaly i po korektuře, o nadbytečných mezerách a o obrázcích ...

redakce

číslo 41, duben 2004
předchozí   další

Obsah

Nová evangelizace
Historie vinohradského sboru XV
Jak to bylo letos v Janských Lázních
Když se život nemazlí
Radost i smutek
Adopce na dálku
Den před prvním jarním dnem
Ze staršovstva
Program sborových akcí
Poděkování
Letní tábory

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).