Vinohradský sbor ČCE

Přemýšlím, jak mohu pomoci druhým lidem

Rozhovory, které v Hroznu uveřejňujeme, by měly sloužit k tomu, abychom se lépe poznali i s těmi, které třeba vídáme každou neděli v kostele, podáme si s nimi ruku či se na sebe usmějeme, ale vlastně o sobě mnoho nevíme. Dnešní článeček sice není rozhovorem v pravém slova smyslu, ale vznikl při návštěvách sborové sestry Jarmily u sestry Hradecké v Domově pro seniory.

Sestra Helena Hradecká začala do našeho sboru chodit v roce 2000 a hned jí přirostl k srdci. Na vinohradský sbor hodně a ráda s vděčností vzpomíná. Pokud mohla, pilně navštěvovala shromáždění. Rád ji doprovázel pan Frinta, (který je tč. v nemocnici a nechává ji pozdravovat). Pokud bylo třeba, jezdili pro ni ochotní řidiči a řidičky ze sboru. Má zájem o vše, co se děje ve sboru, který v současnosti nemůže navštěvovat. Mostem se tak stávají „naše návštěvy“.

Jako dítě byla římsko-katolického vyznání, ale po roce 1918 ji tatínek, tak jako celou rodinu, nechal z této církve vyškrtnout, v souladu s tehdejším heslem "Pryč od Vídně, pryč od Říma". Celá rodina vstoupila do nově vzniklé Církve československé husitské. Na své rodiče sestra Helena dodnes s láskou vzpomíná. Život jí naplňovala péče o chotě a děti, která střídavě přinášela radost i žal. Na jaře roku 2007, ve svých 99 letech, byla s námi na rekreaci v Janských Lázních a v létě téhož roku se vypravila letadlem za svou dcerou do Portugalska, kde prožila krásný měsíc.

Do roku 2005 bydlela na Vinohradské třídě a od ledna 2006 žije v Domově pro seniory v Bohnicích, kde je vcelku spokojená. Ze začátku si těžce zvykala, ale stěhovat se z velkého vinohradského bytu do pokojíku o velikosti asi 2x3 metry by nebylo snadné pro nikoho. Poslední dobou však oceňuje velikost, či spíše nevelikost pokoje, který obývá, protože se tak může snadněji dostat, kam potřebuje. Pokoj – byteček má vlastní příslušenství a balkónek, kde se dá posedět a dívat se do parku, což se Helence také líbí, protože má ráda přírodu, tak jako „všechno boží stvoření.“ Zajímá se také o současný svět, politiku, ekologii a výchovu mladé generace.

Sestra Helenka je velmi společenská a své okolí překvapuje tím, že si nestěžuje na své nemoci a neduhy. Jak sama poznamenává, snaží se nemocím nepodléhat, ale přemáhat je pozitivním myšlením a spolehnutím se na Pána Boha, protože na Něm všechno záleží. (4. dubna oslavila své stoprvní narozeniny). Její víra je skutečně živá, mluví s ostatními obyvateli Domova, aby byli na sebe hodní a poznali Pána Boha, který je tou Největší láskou.

Sestra Hradecká k tomu říká: „Já přemýšlím, jak mohu tady pomoci druhým lidem, kteří jsou věčně nespokojení a ještě se k sobě třeba ošklivě chovají. Je tady jedna sousedka, která ke mně chodí, a ta si pořád naříká. O mně říká, že jsem její droga, která jí vždycky pohladí duši, a tak příkoří, které musí někdy snášet, lehčeji snese: proto chodí ke mně. Proto tady ještě jsem, abych mohla druhým pomáhat, jinak bych už byla nahoře. Někdy jsem taky unavená, a tak prosím Pána Boha, aby mi dal sílu.“

Návštěva u ní vždy znamená vzájemné potěšení a obdarování.

Přejeme Helence Hradecké, aby neztrácela svůj životní optimismus, duševní svěžest a nechť ji Pán posiluje při veškerém konání.

Jarmila Raisová

číslo 97, květen 2009
předchozí   další

Obsah

Moje očekávání se upíná jen k tobě
Přemýšlím, jak mohu pomoci
Slova, slova, slova VI.
Prosíte sice, ale nedostáváte
Zpráva o hospodaření 2008
Zpráva o revizi 2008
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).