Vinohradský sbor ČCE

Pozvání k dobrovolnické práci

Milé sestry seniorky,

jak se vám daří v důchodu? Hospodaříte na zahrádce? Opatrujete vnoučata? Studujete na Universitách třetího věku? Máte plné ruce práce a divíte se, jak jste k tomu všemu dokázaly i chodit do práce…? Jestli vám ale ještě chvilka času zbývá, zdá se vám, že byste toho dokázaly víc, přijměte naše pozvání. Zapojte se do realizace myšlenky fair trade. Už slyšíme vaši námitku: Já přece neumím obchodovat. Ani umět nemusíte. V našem Obchůdku Jeden svět je všechno zboží popsáno a oceněno. Víte, odkud pochází a pod jakým číslem ho evidujeme. Spočítat peníze umíte a nejste dysgrafička. Na prvních krocích vás budeme doprovázet. Stačí jedno odpoledne od 14 do 18, nebo ranní směna od 10,30 do 14 hodin jednou týdně a stanete se jednou z více než 20 dobrovolnic, které věnují kousek svého času dobré myšlence. Staňte se „obchůdkářkou“. Zveme vás tím na výlet do celého světa. Toužíte podívat se na Macchu Picchu? V Obchůdku máte Peru na dosah ruky. Láká vás Afrika? Kenya, Tanzanie, Jihoafrická republika vám leží u nohou. Dostanete se do společnosti rukodělných výrobků ze 40 rozvojových zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Občas budete muset otevřít atlas a podívat se, kam se ztratily například Tanganjika a Rhodezie vašich školních let. A budete v ženské společnosti: ty šátky utkaly ruce žen v Guatemale, ubrusy a přehozy vytvořily ženy v Indii, koše, košíky, tašky, podložky vytvořily ženy v Africe, na Filipínách, ve Vietnamu a ony samy vysadily, sklidily, usušily, obarvily a spletly je z agáve, sloní a mořské trávy, ze sisalu. Na džbány, sklenice a poháry z recyklovaného skla jejich síly nestačily, zde ovládli scénu muži, ale za podložkami na sáčky od čaje ženské ruce, které je „ilustrovaly“, rozeznáte spolehlivě. Dozvíte se, že není mastek jako mastek a naučíte se rozeznat, který je z Keni, který z Indie a který z Chile. Dostanete se nejen do produkčních dílen, ale seznámíte se třeba s Dětmi ulice, které žijí u nádraží v New Delhi. Hrozilo jim, že se dostanou do kriminálu, stanou se z nich narkomani, dokud jim kdosi nenabídl program: sbírají novinový papír a z něho vyrábějí tašky, ale taky ruční papír. Dnes mají svou firmu a vlastní dům. Seznámíte se s programem pomoci dětským obětem prostituce a přítelem se vám stane symbol této pomoci: anděl se zlomeným křídlem a slzou na tváři. Ten anděl pochází z Filipín. Nadchnou vás mladí lidé z Kolumbie, jimž se stalo materiálem staré železo, ze kterého vyrábějí originální stolní hodiny, nebo mladí z Ekvádoru, pro něž je výrobním materiálem sušená pomerančová kůra. U dětí z Madagaskaru se inspirovali i dospělí: protože jim rodiče model autíčka koupit nemohli, vyrobili si je samy ze starých plechovek a dospělí je okopírovali. S kávou, čajem, kakaem, se podíváte na plantáže na Srí Lance, v Indii, v Mexiku nebo Etiopii. A navíc obohatíte svůj jídelní lístek o zázračné zrní Inků, které roste v Andách ve výškách až 4.000 m a které má těžko vyslovitelné jméno QUINOA.

Obchůdek je místem setkání a setkávání, a to už více než 17 let. Řada zákazníků chodí opakovaně, někdy nakoupit, někdy se podívat, „co máte nového“. Budete pomáhat při výběru dárků – a to je vždycky srdeční záležitost. Budete mít možnost vyprávět a budete se neustále učit a obnovovat své znalosti. A budete ve společnosti žen, jimž můžete důvěřovat a na které se budete moci spolehnout. Bylo by přece nesmyslné angažovat se pro fair trade a sám nebýt fair.

Víme z Bible, že „chudé své budeme vždycky míti s sebou“. Změnit nespravedlivý svět nedokážeme, neumíme, ale můžeme účinně pomoci. I těch pár hodin, které práci pro fair trade věnujete, je velký kapitál, který se zhodnotí. Žijeme v bohaté zemi, kde 65 let vládne mír. „Hrajeme“ tak s nezaslouženě dobrými kartami a to je pak snadné vyhrávat. Pojďme ale pomoci těm, kteří dostali karty prachšpatné, aby i oni měli šanci uhrát svou partii přece jen překvapivě dobře. Pomozme jim, aby si mohli pomoci sami.

Jestli vás naše pozvání zaujalo, pak se, prosím, přihlaste u sestry Magdaleny Jelínkové, ředitelky o.p.s. JEDEN SVĚT, Korunní 60, Praha 2, telefon 733 538 680 email: obchudekjs@seznam.cz, www.jedensvet.org nebo e-cirkev.cz. Budete se mezi námi a s námi určitě cítit dobře.

Těšíme se na Vás

Věra Lukášová, zakladatelka

Magdalena Jelínková, ředitelka

číslo 120, říjen 2011
předchozí   další

Obsah

Hospodin promluvil
Vytvářet pocit, že je stále někdo „doma“
Táborové ohlédnutí
Holandské obrázky
Pozvání k dobrovolnické práci
Program nedělní školy
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).