Vinohradský sbor ČCE

Než půjdeme spát

Modlíte se s dětmi? Zjistila jsem, že je to pro mnohé mladé rodiče náročný úkol, protože to sami doma nezažili, a navíc už večer při ukládání dětí nemají sílu něco takového vymýšlet. A tak jsem připravila „pomůcku pro unavené rodiče“, knížku s názvem „Než půjdeme spát“. Je zamýšlena jako návod pro večerní (i jiné) ztišení s malými dětmi doma. Nejsou v ní biblické příběhy, ale modlitby, texty písní a vysvětlení různých rituálů. Jak můžeme reagovat třeba tehdy, když děti něco provedou a mají špatné svědomí, nebo když někdo v rodině onemocní či zemře. Ale jsou v ní i modlitby pro chvíle vděčnosti, modlitby před jídlem nebo o Vánocích. Každý den přináší nové situace a vyžaduje po rodičích promyšlené postoje a reakce. Právě děti nás totiž nevědomky nutí, abychom formulovali, čemu věříme, když se ptají na zásadní věci. Třeba co je to hřích nebo co bude po smrti?

Nabízím vám malou ukázku z uvedené knížky:

  • Co je hřích? Všechno, co dělá Pánu Bohu bolest, co se mu v našem životě nelíbí. Když chceme všechno pro sebe a myslíme si, že to nejlepší známe my sami. Když si myslíme, že nás Pán Bůh chce o něco ošidit a nevidíme, co všechno nám dává. A také to, když se před ním schováváme a nechceme s ním ani mluvit.
  • Svou neposlušností říkáme Bohu: Nemám tě rád.
  • Ale svědomí nám tichoučkým hlasem říká, co je správné a co se dělat nesmí.
  • Co dělat, když se děti perou? Křesťanští rodiče mají tendenci děti nabádat, aby „byly hodné a nepraly se, nepřátelům odpouštěly a nastavovaly druhou tvář“. To je však chování, které má protivníka zaskočit tím, že člověk nepřistoupí na jeho hru a reaguje nečekaně. Pro nezralou osobnost dítěte je to ale příliš velký nárok. Dítě potřebuje zjistit, že je stejně důležité jako druhé děti, že může hájit svá práva, svou pozici, svůj majetek (hračky), a je v pořádku, když se proti útoku brání. Ale má se bránit přiměřeně: nemstít se, ale ani neuhýbat z cesty.
  • Někdy se proviníme i tím, že se nezastaneme slabšího, nebráníme se proti zlu, protože se bojíme.
  • Když je nám líto, že jsme druhým lidem ublížili a Pána Boha zklamali, a když prosíme za odpuštění, hřích ztrácí svou moc.

Jsme jiní než zvířátka, protože umíme mluvit. Ale také umíme svou řečí ubližovat. Pane Bože, Vašík dneska nemluvil pravdu. Lhal. A z toho jsme všichni smutní, protože to je špatné. Nemůžeme mu věřit. Prosíme, dej, ať se nebojí říkat pravdu, i když něco provede. Ty přece odpouštíš každému, kdo se přizná a toho zlého lituje. A od zlého nás také chráníš.

*

Pane, Vašík dnes provedl něco zlého. Schválně strčil do Pepíka, aby upadl a on se hrozně uhodil. Vašíkovi je to moc líto. Ty víš, Pane, že se dáme hrozně snadno zlákat, abychom dělali zlé věci. Chceme se cítit důležitější než ti ostatní. A ty nás přitom máš rád všechny stejně. Prosíme, odpusť nám. Nenech nás samotné s tím, co jsme provedli. Odpusť Vašíkovi. Pomoz mu, ať se s  Pepíkem zase udobří a mohou být kamarádi.

*

Pane Bože, děkujeme za to, že ti můžeme říct všechno, co jsme udělali špatně a co nás trápí. Ty nám rozumíš. Nic před tebou nemusíme schovávat. Prosíme, dej, ať dovedeme přiznat svou chybu. Ať máme odvahu poprosit za odpuštění a smířit se. Prosíme, dej nám k tomu sílu.

––––––––––––

Moc mě potěšíte, když si knížku za cca 150 Kč předem objednáte. Je vhodná jako dárek i pro ty, kdo dali své děti pokřtít a s křesťanskou výchovou si nevědí rady. Knížku vydá Česká biblická společnost, pokud doložím, že si ji chce koupit aspoň 500 odběratelů. Měla by vyjít ještě do Vánoc i s CD se 40 známými písničkami ze zpěvníku Buď tobě sláva, Svítá a Evangelického zpěvníku. V případě zájmu se obracejte přímo na mě. (ester.caskova@tiscali.cz, mobil 739 244 620 nebo osobně). Děkuji!

Ester Čašková

číslo 139, září 2013
předchozí   další

Obsah

Kde je tvůj bratr?
Modlitba neznámé abatyše
Fanynka
Rodinná rekreace v Jáchymově
Orlovy 2013
Než půjdeme spát
Usnesení 3. zasedání 33. synodu ČCE – výběr
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).