Vinohradský sbor ČCE

Družba s Berounem

O jednom výletě

K posile vztahu našeho sboru s Mikulášem Vymětalem a s jeho novým sborem v Berouně byl naplánován výlet nedělní školy do Srbska a následně do berounského sboru.

Přizváni byli i dospělí, takže nás nakonec putovalo asi 11 dospělých a 9 dětí v sobotu a 5 dospělých a 9 dětí v neděli.

Někteří účastníci měli i jiný program na víkend, ale díky Bohu pobyli i v našem společenství.

V sobotu jsme „zadoupili“ na skautské základně v Srbsku a pak nalehko vyrazili do okolních jeskyní obdivovat nástěnné malby a krápníky.

Čáša s vybranými zdatnými jedinci zaběhl až do Koněprus, zatímco skupinka s mrňaty ťapkala od hovnivála k hovniválovi (a že jich na cestě bylo!), radovala se ze záplavy lučních kvítků, roztomilých pulců a pijavic – prostě pohoda, klid, slunce. Na Tetíně nás dohnali „chrti“ a zas bylo veseleji. A veselo bylo i při večeři, při hrách i u ohně. A když děti nechaly v kuchyni otevřený kohoutek u barelu s čajem, mohla Ester ke svému kuchařskému a pěveckému umění přidat i triky s hadrem a kýblem. Mikulášovo nedělní povídání o tom, jak s Božím požehnáním nabýváme nových sil jako orli, jsme si vzali k srdci všichni. Děti neúnavně řádily na zahradě a pět dospělých neúnavně směřovalo naši skupinku k dalším zážitkům.

Ještě že jsme se posilnili skvělým obědem a společenstvím u našich milých bratří z Berouna.

Pozdravili jsme tři berounské medvědy, vyšplhali na rozhlednu a zavítali na hřiště, kde se nám už orlí křídla poněkud zkrátila a my tak jen seděli a bořili nosy do zmrzliny.

Vláčkem jsme spokojeně dojeli večer domů a ve mně zase povyrostla vděčnost, že máme v Pánu takovou prima rodinu.

Mirka Slunečková

Víkendovka Srbsko – Beroun

Nadšeni vyhlídkou pobytu „v divočině jsme se shromáždili na Hlavním nádraží a následně se dopravili vlakem do Srbska, kde se nachází skautská základna, jež nám poskytla na dva dny útočiště. V sobotu po příjezdu se odehrála první velká akce, a to výlet vedoucí ze Srbska kolem řady jeskyní včetně Koněpruských, přes chráněné přírodní území na hrad Tetín a následně zpět do Srbska. “

foto: beroun

Zatímco dospělé osoby se zabývaly debatováním o všem možném a popoháněním dětí, mládež se věnovala chování hlemýžďů (v čele s Ádou) a dalším podezřelým činnostem. Výlet byl poměrně vyčerpávající, ale zhruba hodinová návštěva Koněpruských jeskyní s řadou krápníků, včetně nejdůležitějšího pojmenovaného Strážce, poskytla dostatečnou úlevu od horka venku.

Po návratu z výletu jsme se shledali s dalšími osobami, které přijely později. Následoval táborák a velice zajímavé skupinové scénky se zadanými prvky typu vzducholoď, král David, baseballová pálka nebo operace slepého střeva. Při této příležitosti vznikla velice zajímavá snůška humoru, včetně typického „ocasu černého humoru“ (buďte rádi, že nevíte, o co jde, muchuchecheche). Po dalším velikém snažení dospělých se přece jen podařilo dokopat děti do postýlek.

Druhý den se brzy ráno naše skupinka dostrkala na vlak a dokodrcala do Berouna, kde se zúčastnila bohoslužeb, které vedl Mikuláš Vymětal za asistence Ester Čaškové. Berounský sbor poskytl naší skupině vinohradských azyl a oběd. Poté jsme se vydali odvážně vstříc legendárním medvědům Matějovi, Kubovi a Vojtovi, vystupujícími ve slavném Večerníčku. Nutno říci, že dnes je všem třem 14 let, jsou to huňatí vypasení tlusťouši, důstojně se pohybují po svém výběhu a hrají si s pneumatikami.

Po návštěvě medvědů a rozhledny jsme si museli opět sbalit své saky paky a vrátit se do Prahy. I když byl výlet poměrně krátký, samozřejmě nepostrádal své kouzlo.

Takže přátelé, neděste se možná přílišné syrovosti tohoto článku a příště jeďte s námi!

A. Wernischová

– – – – – –

V sobotu v 9:30 hodin ráno jsme nastoupili na vlak do Srbska. Tam nás zavedl Chobot (Pavel Coufal) do skautské základny na Srbsku. Když jsme tam došli, odložili jsme si batohy a šli jsme na celodenní výlet ke Koněpruským jeskyním.

Cestou jsme narazili na ještě jednu malou jeskyni. Odtamtud jsme se vydali já –Eman Mach, Dan Myslivec, Adelaida W., Čáša, rodiče Myslivcovi a další oklikou ke Koněpruským jeskyním, kde bylo trochu zima, ale stejně jsme si to užili. Potom jsme šli zase na základnu, kam přišli i Kuba Rais a Pavel Slanina, a společně jsme povečeřeli. Po večeři jsme zapálili oheň a opékali buřty Potom jsme si vybalili spacáky a hráli nacvičené divadélko. Večerka byla až v 23:00 hodin.

Ráno jsme udělali rychlou snídani, uklidili a jeli vlakem do Berouna na bohoslužby. Po bohoslužbách jsme snědli oběd. Po obědě šly děti ven. Po půl hodině jsme šli se podívat na medvědy a na rozhlednu. Potom jsme nastoupili na vlak a odjeli do Prahy.

Emanuel Mach

číslo 147, květen 2014
předchozí   další

Obsah

Žiji s nadějí
Brigáda v Brandýse
U sousedů na Noci bible
Víme však, že až se zjeví, že mu budeme podobni (1. Janova 3,2 b)
Nové cesty církve II. – pokračování
Družba s Berounem
Noc kostelů
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).