Pozvánka na koncert

Srdečně zveme na koncert islandského sboru Móttetukór Halgrímskirkju z Reykjavíku. Koncert se koná v našem kostele 25.9.2016 v 17 hodin a pořádá ho náš sbor společně s pražským sborem Ochranovského seniorátu ČCE. Islandští zpěváci vystoupí bez nároku na honorář ve prospěch projektu Oživení Milíčovy kaple. Lístky stojí 200 Kč a jsou k dispozici v síti Ticketpro, případně před koncertem.

MÓTTETUKÓR HALLGRÍMSKIRKJU

Motetový sbor Hallgrímova chrámu

foto: chor

Motetový sbor Hallgrímova chrámu v Reykjavíku byl založen v roce 1982 a v současné době je jedním z nejvýznačnějších pěveckých sborů na Islandu. Jeho rozsáhlý a pestrý repertoár zahrnuje řadu oratorií, pašijí a zádušních mší, stejně jako vokální duchovní hudbu z nejrůznějších hudebních období. Sbor rovněž provedl v premiéře celou řadu islandských hudebních děl.

Během četných turné vystupoval Mótettukór Hallgrímskirkju jak ve významných evropských katedrálách, tak na nejrůznějších festivalech (např. Sympozium severské duchovní hudby v Oslu 1986, Göteborgu 1996 a Reykjavíku 2012). Vysoká úroveň tohoto hudebního tělesa byla rovněž oceněna v soutěžích – v roce 1996 vyhrál sbor cenu na Mezinárodní soutěži pěveckých sborů v irském Corku a v roce 2014 si z Mezinárodní soutěže pěveckých sborů a festivalu Cançó Mediterr\` ania odvezl tři zlaté medaile a Grand Prix.

Mezi významnými hudebními díly, která sbor v posledních letech provedl, jsou Bachovy pašije, Vánoční oratorium a Mše h–moll, Mozartovo, Duruflého a Faurého Requiem, Mendelssohnova oratoria Eliáš a Paulus, Rachmaninovy Nešpory, dále Mši pro dva sbory Franka Martina, Brahmsovo Německé requiem, Messe Solennelle Louise Vierneho a Händlovo oratorium Šalamoun. Sbor rovněž pravidelně vystupuje s Islandským symfonickým orchestrem a již dvakrát obdržel nominaci jako Interpret roku v kategorii klasické a současné hudby na Islandských hudebních cenách (2012 a 2015). Mótettukór vydal řadu CD, kterým se dostalo celosvětového uznání. V roce 2011 byla vydána speciální deluxe edice vyprodaného alba duchovní hudby Ljósid titt lysi mér. Téhož roku vyšlo i album se záznamem vánočního koncertu z roku 2010, kde sbor vystupuje s operním pěvcem Kristinem Sigmundssonem. Zatím posledním přírůstkem je Flétta, záznam premiéry stejnojmenného díla islandského skladatele Hauka Tómassona v rámci Reykjavíckého festivalu umění.

Mezi významné premiéry původní islandské tvorby patří Svatá Cecílie, oratorium skladatele Áskella Mássona na libreto spisovatele Thora Vilhjálmssona, které bylo nominováno v kategorii Dílo roku na Islandských hudebních cenách 2010. V roce 2012, kdy sbor slavil 30. výročí založení, provedl sbor v březnu a dubnu Mozartovu Velkou mši c–moll a Requiem, v červnu společně s Islandským symfonickým orchestrem Beethovenovu 9. symfonii, v září v rámci slavnostního zahájení Sympozia severské duchovní hudby Óttusöngvar á vori skladatele Jóna Nordala a v prosinci završil rok Bachovým vánočním oratoriem, které provedl společně s Haagským mezinárodním barokním orchestrem.

V roce 2013 sbor provedl Rachmaninovy Nešpory, Waltonovo Coronation Te Deum a Messe Solennelle Louise Vierneho.

V roce 2014 připomněl sbor speciálním koncertem 400. výročí islandského pastora a básníka Hallgríma Péturssona, po kterém je chrám pojmenován. V září se pak Mótettukór zúčastnil mezinárodní soutěže pěveckých sborů a festivalu Cancó Mediterr\` ania ve španělském Lloret de Mar, odkud si přivezl tři zlaté medaile i Grand Prix za celkové vítězství v soutěži. Během španělského pobytu rovněž vystoupil v barcelonské katedrále, Basilicia de Tibidabo v Barceloně a kostele Iglesia Santa Susanna v Gironě.

Poslední dva velké projekty bylo provedení díla Passía skladatele Haflidiho Hallgrímssona na Velky pátek a islandská premiéra Händelova oratoria Šalamoun na festivalu duchovní hudby v srpnu 2015, za kterou byl sbor nominován na Islandských hudebních cenách jako interpret roku v kategorii klasické hudby.

V nejbližší budoucnosti se připravuje koncertní zájezd do České republiky v září 2016 a slavnostní koncert u příležitosti 30. výročí vysvěcení Hallgrímskirkja v říjnu, kde sbor provede Bachova a Charpentierova díla ve spolupráci s Haagským mezinárodním barokním orchestrem a sólisty.

(oficiální propagační materiál sboru)

číslo 168, září 2016

Lidský život se může změnit
Projekt Tripolis