Noc kostelů

„Můžu se podívat, co to máte na batohu za placku?“, zastavuje mě cestou od zastávky tramvaje mladá žena a zkoumavě prohlíží placku z loňského sborového tábora. „ČCE? To je kousek odtud, před pár dny jsem tam byla!“, dodává a pak mi chvilku vypráví o svém životním hledání a taky o dvorku u našeho kostela, kde během Noci kostelů poslouchala autorské čtení Apokryfních povídek Ondřeje Rady. Prý jestli myslím, že bylo hodně přes čáru, když si na tom dvorku zapálila cigaretu: „Nedávno mi umřel táta, bylo to těžký, tak jsem začala znovu kouřit…“.

foto: noc1

„U vás v kostele prý bude Petra Procházková mluvit o BERKATu!“, hlásí mi nadšeně Míša, která s námi každý týden v práci vede hodinu anglické konverzace. Míša má k evangelíkům blízko díky některým blízkým osobním vztahům a je na ní krásné, jak živý a upřímný zájem o leccos projevuje. Je jí už přes sedmdesát, ale každé setkání s ní je inspirující a povzbudivé – a co někde načerpá, hned „posílá dál“.

Letošní Noc kostelů se vydařila. Program byl pestrý a zjevně zaujal jak putující „sběratele razítek“, tak ty, kdo se rozhodli strávit v našem kostele delší a soustředěný čas. Přišlo téměř 350 hostů a dům opravdu ožil, také díky skvělé přípravě, na které se podílela řada členů sboru.

Jeden počin střídal druhý, bylo z čeho vybírat: trubači, literatura, saxofonový orchestr Jaksi Saxy, výstava obrazů, klavírní recitál, beseda, společné zpívání ze Svítáku, bohoslužba při svíčkách… A ještě jeden rozměr je na Noci kostelů cenný – totiž živá zkušenost s tím, že kostel nekončí obvodovými zdmi, že k němu patří okolní svět, že je to otevřený prostor a nabídka pro lidi všelijak rozmanité. Dáváme o sobě vědět a zveme do společenství víry i náhodné příchozí, třeba na chodníku před vchodem, na střeše kostela ve vnitrobloku nebo na skrytém zadním dvorku. Noc kostelů bude zase za rok, ale tohle vědomí ať je s námi i jindy, nejlépe každý den…

Ruth Šormová

foto: noc2

Konání letošní Noci kostelů bylo vzhledem k antikoronavirovým opatřením dlouho ohroženo, respektive spíše již všichni počítali, že se akce v tomto roce neuskuteční. Organizátoři však nakonec oznámili, že proběhne 12.6.– tedy týden po původně plánovaném termínu. Zpočátku nebylo jasné, jestli se nám podaří původně plánovaný program na nový termín přesunout a uvažovali jsme alespoň o otevření kostela. Nakonec však díky vstřícnosti všech účinkujících došlo jen k malým obměnám a objevila se i nová čísla programu. Celkem přišlo za večer kolem 330 lidí, na programu a organizaci se podílelo 34 dobrovolníků včetně účinkujících. Máme z toho radost a všem, kdo pomáhali, děkujeme. Za sebe jsem také moc ráda, že Noc kostelů posloužila i propagaci jedné ze dvou neziskovek, které podporujeme, tedy Berkatu. Jejich dobrovolná činnost je opravdu fascinující přímou pomocí na místě, byť v malém. Je dobře, že jsme dostali tak konkrétní zpětnou vazbu, že i drobné příspěvky mohou pomoci konkrétním lidem, a věřím, že se nám podaří naplánovat další akce pro ně na podzim.

Jana Šarounová

číslo 202, červen 2020