Vinohradský sbor ČCE

Noc kostelů

„Můžu se podívat, co to máte na batohu za placku?“, zastavuje mě cestou od zastávky tramvaje mladá žena a zkoumavě prohlíží placku z loňského sborového tábora. „ČCE? To je kousek odtud, před pár dny jsem tam byla!“, dodává a pak mi chvilku vypráví o svém životním hledání a taky o dvorku u našeho kostela, kde během Noci kostelů poslouchala autorské čtení Apokryfních povídek Ondřeje Rady. Prý jestli myslím, že bylo hodně přes čáru, když si na tom dvorku zapálila cigaretu: „Nedávno mi umřel táta, bylo to těžký, tak jsem začala znovu kouřit…“.

foto: noc1

„U vás v kostele prý bude Petra Procházková mluvit o BERKATu!“, hlásí mi nadšeně Míša, která s námi každý týden v práci vede hodinu anglické konverzace. Míša má k evangelíkům blízko díky některým blízkým osobním vztahům a je na ní krásné, jak živý a upřímný zájem o leccos projevuje. Je jí už přes sedmdesát, ale každé setkání s ní je inspirující a povzbudivé – a co někde načerpá, hned „posílá dál“.

Letošní Noc kostelů se vydařila. Program byl pestrý a zjevně zaujal jak putující „sběratele razítek“, tak ty, kdo se rozhodli strávit v našem kostele delší a soustředěný čas. Přišlo téměř 350 hostů a dům opravdu ožil, také díky skvělé přípravě, na které se podílela řada členů sboru.

Jeden počin střídal druhý, bylo z čeho vybírat: trubači, literatura, saxofonový orchestr Jaksi Saxy, výstava obrazů, klavírní recitál, beseda, společné zpívání ze Svítáku, bohoslužba při svíčkách… A ještě jeden rozměr je na Noci kostelů cenný – totiž živá zkušenost s tím, že kostel nekončí obvodovými zdmi, že k němu patří okolní svět, že je to otevřený prostor a nabídka pro lidi všelijak rozmanité. Dáváme o sobě vědět a zveme do společenství víry i náhodné příchozí, třeba na chodníku před vchodem, na střeše kostela ve vnitrobloku nebo na skrytém zadním dvorku. Noc kostelů bude zase za rok, ale tohle vědomí ať je s námi i jindy, nejlépe každý den…

Ruth Šormová

foto: noc2

Konání letošní Noci kostelů bylo vzhledem k antikoronavirovým opatřením dlouho ohroženo, respektive spíše již všichni počítali, že se akce v tomto roce neuskuteční. Organizátoři však nakonec oznámili, že proběhne 12.6.– tedy týden po původně plánovaném termínu. Zpočátku nebylo jasné, jestli se nám podaří původně plánovaný program na nový termín přesunout a uvažovali jsme alespoň o otevření kostela. Nakonec však díky vstřícnosti všech účinkujících došlo jen k malým obměnám a objevila se i nová čísla programu. Celkem přišlo za večer kolem 330 lidí, na programu a organizaci se podílelo 34 dobrovolníků včetně účinkujících. Máme z toho radost a všem, kdo pomáhali, děkujeme. Za sebe jsem také moc ráda, že Noc kostelů posloužila i propagaci jedné ze dvou neziskovek, které podporujeme, tedy Berkatu. Jejich dobrovolná činnost je opravdu fascinující přímou pomocí na místě, byť v malém. Je dobře, že jsme dostali tak konkrétní zpětnou vazbu, že i drobné příspěvky mohou pomoci konkrétním lidem, a věřím, že se nám podaří naplánovat další akce pro ně na podzim.

Jana Šarounová

číslo 202, červen 2020
předchozí   další

Obsah

O zlých vinařích
Noc kostelů
Pod svícnem tma
Zprávy ze staršovstva
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redaktory jsou a , Tiskovou sazbu připravuje , internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).