Vinohradský sbor ČCE

Celosborový rozhovor k rozvojovému plánu 23. října

V neděli 23.10. po bohoslužbách vás všechny zveme k rozhovoru o rozvojovém plánu sboru. Staršovstvo pro něj připravilo následující materiál. Sbor ovšem není podnik, jehož podobu řídí a plánuje správní rada. Jsme společenství, které tvoříme všichni dohromady, a na každém z nás záleží, jak bude sbor vypadat. Proto vás prosíme, abyste si materiál přečetli a rozmysleli si svoje podněty, návrhy a připomínky. Budeme za ně vděční a věříme, že plán může být přínosný, když vyjádří, co opravdu chceme všichni dělat.

MATERIÁL K CELOSBOROVÉ DISKUSI O ROZVOJOVÉM PLÁNU
Farního sboru ČCE v Praze 2 – Vinohrady

1. Úvod

Z podnětu seniorátního výboru (v souvislosti s přijatým strategickým plánem ČCE) se staršovstvo našeho sboru zabývalo otázkou vypracování rozvojového plánu sboru. Ze strany seniorátního výboru byly nabídnuty dvě varianty rozvojového plánu, tzv. minimalistická varianta, jež se skládá pouze ze stručných odpovědí na seniorátním výborem předestřené otázky, a varianta plné verze rozvojového plánu. Staršovstvo se rozhodlo pro vypracování plné verze rozvojového plánu, které vnímá jako možnost zamyslet se hlouběji nad fungováním sboru a otázkou jeho budoucího vývoje. K tomuto tématu se uskutečnilo několik mimořádných jednání staršovstva, z nichž vyplynuly podstatné otázky týkající se našeho sboru, k nimž považuje staršovstvo za vhodné stanovit vize pro budoucí směřování sboru. Pro přehlednost byly diskutované otázky rozděleny do tří oblastí, a to hospodářská situace, fungování sboru ve vztahu ke svým členům (dovnitř) a fungování sboru navenek.

Vzhledem k tomu, že rozvojový plán by měl fungovat jako jakýsi manuál budoucího vývoje našeho sboru, považuje staršovstvo za vhodné, aby o něm proběhla širší diskuse v rámci sboru. Dovolujeme si vám proto předestřít tento materiál k širší diskusi o tom, kde vidíme silné a kde slabé stránky sboru, jakým směrem upnout síly ke zlepšení fungování našeho sboru a jakou máme v těchto otázkách vizi do budoucna.

2. Hospodářská situace

Finanční situace sboru je nad poměry dobrá.

Sbor především těží z vlastnictví domu č.p. 1440, který je součástí pozemku p. č. 1838, k.ú. Vinohrady, na adrese Korunní 60, Praha 2 – Vinohrady. Sborový dům je ve velmi dobrém stavu a je z velké části pronajímán.

Sbor dále vlastní bytovou jednotku č. 2191/22 o velikosti 1+1, v k.ú. Vinohrady na adrese Slezská 134, Praha 3 – Vinohrady. V tuto chvíli sbor neplánuje žádný nákup či prodej nemovitostí, ani žádnou podstatnou rekonstrukci či změnu v užívání svých nemovitostí. Díky výnosům z vedlejší činnosti (pronájem nemovitostí) je sbor bez problémů schopen zajistit svůj provoz, péči o své nemovitosti i odvody do personálního fondu. To vše při zachování stávajícího úvazku faráře, který činí jeden plný úvazek. Nic nenasvědčuje tomu, že by v budoucnu mělo dojít k nějaké podstatné změně. Sbor nemá v úmyslu do budoucna farářský úvazek navyšovat.

S ohledem na velikost sboru a jeho finanční soběstačnost lze očekávat v horizontu 10 let zachování stávajícího stavu, tedy samostatný sbor s jedním plným farářským úvazkem. Staršovstvo si uvědomuje, že velmi dobrá ekonomická situace sboru představuje i závazek k solidaritě a průběžně finančně podporuje slabší sbory naší církve. V souvislosti s přechodem na samofinancování ČCE se sice daří u členů sboru probouzet větší finanční solidaritu vůči sboru, ta však nepostačuje k pokrytí nákladů provozu sboru, protože zároveň dochází ke snižování počtu členů. Staršovstvo má za to, že do budoucna by hlavním zdrojem financování provozu sboru měly být saláry a dary.

Bude tedy třeba promýšlet strategie, jak motivovat členy sboru k větší finanční angažovanosti a zároveň jak rozšířit členskou základnu sboru, tak aby fungování sboru bylo zajištěno výnosy z darů a salárů a finanční výnosy z pronájmu nemovitostí mohly sloužit především k podpoře slabších sborů.

3. Fungování sboru ve vztahu ke svým členům

Z dotazníku, na jehož otázky staršovstvo našeho sboru odpovídalo na přelomu let 2020 a 2021, vyplynulo následující. Dle názoru staršovstva je sbor pro své členy domovem, kde hledají zázemí, čerpají energii a inspiraci a setkávají se s přáteli. Staršovstvo považuje sbor za tradiční a velmi liberální, jednotlivé části bohoslužeb hodnotí převážně kladně a ostatní sborová shromáždění a pravidelné i občasné společné akce (nedělka, náboženství pro děti, setkávání konfirmandů a mládeže, rodinné neděle, setkávání starších, sborové výlety, hory, tábor, filmové a literární večery) považuje za důležité. Sbor je generačně pestrý a je v něm zastoupena většina věkových skupin. Ve sboru je nejméně zastoupená generace 20–30 let. Informace o životě ve sboru jsou sdíleny různými způsoby a na několika sociálních platformách, aby se dostaly ke všem členům sboru. Staršovstvo hodnotí spolupráci s farářem jako velmi dobrou. Pastoraci konají především farář a sborová sestra. Staršovstvo do budoucna považuje za vhodné, aby se do pastorace aktivně zapojili i další členové staršovstva. Nedělní škola a náboženství pro děti jsou vedeny zkušenými učiteli z řad členů sboru.

Sbor je však zaměřený spíše na sebe než otevřený navenek. Bohoslužby a biblické hodiny nemají takovou účast, jakou by si staršovstvo představovalo. Chybí zapojení laiků do bohoslužeb. Pokud jde o křesťanskou službu a jiné dobrovolné služby, jejich fungování leží na bedrech úzké, stále stejné skupiny členů, sbor je nedostatečně informovaný o těchto činnostech a v komunikaci o nich chybí otevřenost.

Staršovstvo si přeje, aby náš sbor byl více otevřený všem příchozím, a chce více podporovat sociální a biblickou práci.

Staršovstvo chce iniciovat větší zapojení i jiných než jen obvyklých členů do dobrovolné práce pro sbor a u stolu Páně. Výroční sborové shromáždění by mělo být přesunuto do sborového sálu, aby bylo možné lépe vést rozhovory nad projednávanými otázkami. Staršovstvo chce dále iniciovat rozhovor o křesťanské službě, aby byla přesněji vymezena a specifikována její náplň a úkoly křesťanské služby rozděleny mezi více členů staršovstva, ideálně i mezi další ochotné členy sboru. Do programu svých jednání chce staršovstvo trvale zařadit bod o duchovní správě sboru. Staršovstvo by se chtělo dále zabývat i otázkou větší rozmanitosti hudby při bohoslužbách a obnovení setkávání „třicátníků“ za účelem podpory této věkové skupiny. Staršovstvo má za to, že sbor by se měl hlavně soustředit na činnosti, v nichž je pro své členy i širší okolí nenahraditelný.

4. Fungování sboru navenek

Sbor se dlouhodobě potýká s úbytkem členů. Před třemi lety měl sbor 360 členů, k 1. lednu 2022 jich bylo 345. Je to tím, že starší členové, kteří tvořili silnou sborovou základnu, umírají. Do sboru se sice hlásí i noví členové a jejich počty nejsou zanedbatelné – za poslední tři roky posílilo naše řady 23 členů – i tak je ale bilance negativní.

Ubývá také účastníků nedělních bohoslužeb. V roce 2019 se bohoslužeb pravidelně účastnilo 70 osob, dva následující covidové roky znamenaly pokles na 60 osob, v současné době klesla průměrná účast na 56.

Na tomto trendu není nic výjimečného. Podle sčítání lidu klesl za posledních dvacet let počet lidí hlásící se k Českobratrské církvi evangelické téměř na čtvrtinu. Velmi podobně jsou na tom i katolíci a husité.

Staršovstvo se přesto zamýšlí nad tím, jak tento trend zvrátit. Jako jednu z hlavních příčin nedostatku nových členů vidí v tom, že je sbor příliš zaměřený sám na sebe. Nedokáže však specifikovat, co to znamená a jakým způsobem se efektivně otevřít veřejnosti. Měli by si stávající členové více všímat nově příchozích a snažit se je začlenit do života sboru? Nebo je problém ještě hlubší a vyžaduje zásadnější debatu o tom, co může naše církev a náš sbor nabídnout širší společnosti? Anebo jde o přeceňování dopadu vlastní aktivity, protože duch vane, kam chce? To jsou náměty k diskuzi.

číslo 222, září 2022
předchozí   další

Obsah

Kázání 14. 8. 2022
Přímluvná modlitba
Zprávy ze staršovstva
Pravidelná shromáždění
Diskuse o rozvojovém plánu
Rozvojový plán?
Otec a bratři
BOOKLUB znovu začíná
Z letošního tábora v Čími
Stručné odpovědi na velké otázky
Rozhovor o nedělce
Na tento den neděli 18. září
Sborové akce

Archiv

Výběr z Hroznů
ročník 2024
ročník 2023
ročník 2022
ročník 2021
ročník 2020
ročník 2019
ročník 2018
ročník 2017
ročník 2016
ročník 2015
ročník 2014
ročník 2013
ročník 2012
ročník 2011
ročník 2010
ročník 2009
ročník 2008
ročník 2007
ročník 2006
ročník 2005
ročník 2004
ročník 2003
ročník 2002

Ke stažení

Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 PDF soubor ke stažení (122 kB)

Bohemská kuchařka PDF soubor ke stažení (899 kB)

Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině (PDF soubor ke stažení 387 kB)

Bulvární plátek LIS, rok 2007

Bulvární plátek LIS, rok 2005


Hrozen vychází přibližně jednou za měsíc. Redakce: Eliška Novotná. Tiskovou sazbu připravuje Jan Mach, internetovou . Příspěvky, reakce či dotazy posílejte na adresu sboru (Korunní 60, 120 00 Praha Vinohrady, tel. 224 253 550, e-mail: nebo přímo redaktorům).