Vzpomínková slavnost 70. výročí ordinace žen v ČCE

foto: 701

V sobotu 21.října jsme se s radostí a očekáváním společně s dalšími členy našeho sboru vydali do Poděbrad, kde se konalo celocírkevní setkání k tomuto, pro mnohé asi překvapivému, výročí.

Začátek slavnosti patřil Ewě Jelinek, jejíž vstupní slovo nás v krátkosti provedlo historií ordinace žen v naší církvi a připomnělo, jak významná je to událost.

Následně slovo převzala Ester Čašková, která přednesla kázání o víře a naději a zároveň vyzvala k tomu, abychom se nenechali poutat minulostí, vzpomínkami a sentimentem. Bohoslužba byla ukončena Večeří Páně.

Po krátké přestávce začala diskuze se čtyřmi farářkami různého věku, která přinesla hlubší pohled do jejich života a služby v církvi. Bylo zajímavé poslouchat o jejich začátcích a pocitech a uvažovat o odlišnostech, se kterými se farářky oproti farářům setkávají a které vnímají. Bystré moderátorky se úpěnlivě snažily držet připravených otázek, ale bylo opra-

foto: 704
foto poskytnuto ÚCK ČCE

vdu nesmírně těžké zkrotit na pódiu čtyři farářky, z nichž minimálně dvě mají hluboké životní zkušenosti a spousty zážitků, a zároveň hlídat programem omezený čas.

Potom nastoupila na scénu šestičlenná skupinka mužů a žen. Ti pod vedením Adama Csukáse přednesli scénické pásmo četby z dobových listin – záznamů rozhovorů a názorů z jednáních staršovstev a sborových diskusí – které předcházely ordinaci žen. Ukázky byly vybrané také z dopisů, které sbory zasílaly na synodní radu, z dobře míněných vyjádření vážených členů jednotlivých sborů a dalších představitelů církve. Texty byly autentické, doslovně citované z historických pramenů a z dnešního pohledu působily poněkud komicky. Je ovšem důležité brát v úvahu klopotného ducha doby, ve které tyto záznamy vznikly. Každá doba má svá specifika a svědectví o minulosti je třeba vnímat s porozuměním a respektem k tomu, jak lidé tehdy mysleli a jednali.

Po obědě jsme se ponořili do divadelního představení „O Jonášovi a jeho ženě“ divadelního souboru Drak N´ Roses, které nás nejen rozveselilo a uvolnilo atmosféru, ale také nám připomnělo, že i notoricky známý biblický příběh může být sdělován s velkým nadhledem, ironií a humorem.

Celý program uzavřel koncert Lucie Rédlové, která nás svými milými lidově poetickými písničkami provázela až do večera.

Přijetí poděbradského sboru bylo srdečné, přátelské a štědré. Druhý den jsme si vyšli na procházku po poděbradských lázeňských pramenech, navštívili jsme také zámek a nevynechali ani cukrárnu. Především jsme se ale zúčastnili dobrodružné výpravy do Nymburka po stopách Elišky Přemyslovny, kterou vedla Lída Vyvlečková. Takové chvíle spojené s vírou a milými přáteli jsou tím, co nás opravdu posiluje a naplňuje.

Filip a Jitka Krupičkovi

foto: 703
foto: 704

číslo 234, listopad 2023

Kázání v neděli
Přímluvná modlitba
70. výročí ordinace žen
Světový luterský svaz
Zprávy ze staršovstva
Berkat pro Ukrajinu
Konfirmační víkend v Úštěku.
Ponecháni v ohrožení
Bookub je fajn, přidejte se!
Rozhovor s Adelaidou Wernischovou (9)
Jak bylo s Hroznem (3)
Na tento den