MAGNI – Cesty s příběhem Česká republika, země v srdci Evropy, je křižovatkou mnoha cest, po kterých v průběhu staletí cestovali obchodníci z mnoha zemí, velké armády, ale i poutníci s hlubokými myšlenkami dotýkajících se tajemství života a celého světa. Po těchto cestách přišli z makedonské Soluně bratři Konstantin a Metoděj a přinesli na naše území křesťanskou víru. Po těchto cestách odcházela mladá knížata za křtem, studiem teologie a poznáním západní kultury. Po těchto stezkách proudili králové, císaři, profesoři, kardinálové, vyslanci, kurýři, poslové s množstvím knih, zapečetěných listin, architektonických plánů. Po těchto cestách s jejich poutníky proudilo úsilí šířit i uzdravovat křesťanskou víru, aby se více přiblížila svému původnímu poslání. My se na tyto cesty a křižovatky můžeme opět vydat a hledat příběhy téměř zapomenuté, pomoci ožívat myšlenkám, které hýbaly Evropou, ba celým světem. Dotýkat se prastarých kamenů, staveb a soch, které jsou po staletí svědky velkých dějin, úchvatných a vznešených příběhů. Magni, to jsou cesty s příběhem.
7. ledna – PRAŽSKÉ PAMÁTKY ČESKÉ REFORMACE V PŘEDBĚLOHORSKÉM OBDOBÍ Když jsme se druhou lednovou sobotu po poledni sešly (Ester, Jarmila, Zdena a já) před Mistrem Janem na Staroměstském náměstí, počasí rozhodně nepřálo procházce vlastivědné ani jiné – vítr a silný déšť jako by nám připomínal, že stojíme nedaleko místa, kde se na dlouhý čas rozplynuly sny českých protestantů o náboženské svobodě a toleranci. Naše putování se však týkalo o něco dávnější a radostnější doby – doby rozmachu pražských protestantských sborů, doby, kdy získávaly nové modlitebny přestavbou či budováním zcela nových kostelů. Díky naší průvodkyni Veronice Šmídové jsme při naší vycházce získaly velké množství informací nejen o architektuře, výtvarném a sochařském umění v těchto kostelích, ale mohly si i vytvořit plastický a barvitý pohled na tehdejší politické, náboženské i společenské dění v Praze i celých českých zemích. Naše první zastávka byla u kostela sv. Šimona a Judy v ulici U milosrdných, který jsme si ale mohly prohlédnout pouze zvenčí. Potom jsme navštívily kostel sv. Salvátora v Salvátorské ulici, kostel Panny Marie před Týnem – Týnský chrám, prošly kolem Betlémské kaple a přes Karlův most došly až na Malou Stranu, kde v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici u Pražského Jezulátka naše exkurze do minulosti skončila. Myslím, že by se mnou souhlasily i ostatní „poutnice“: naše „Cesta s příběhem“ s Magni byla přes nepřízeň počasí poučná i zábavná a ve všech ohledech vydařená. Těšíme se na další, které nám Magni nabízí v následujících lednových sobotách. A ještě malou perličku na závěr: v uličkách Starého Města i na Malé Straně jsme potkávaly pražská strašidla (zdálo se nám, že pro ně v dost netypickou denní dobu) a také skupinky skautů, party dětí i celé rodiny. Konal se totiž 3. ročník závodu Prahou plnou strašidel, na jehož organizaci se podílel i bratr Pavel Coufal.
Barbora Uličná |
číslo 123, leden 2012 Obsah KázáníPolitika jako skromnější část života duchovního Stanislav Rejthar: Dobří vojáci padli Překonat strach MAGNI – Cesty s příběhem Reformované hádanky pražské III. Program nedělní školy leden 2012 Kurz pro začátečníky Sborové akce Archiv Výběr z Hroznůročník 2024 Ke stažení Rozhovor na téma "Krize v ČCE?", Vinohrady 24.1.2010 (122 kB) Bohemská kuchařka (899 kB) Kazatelé Pujmanovi z Bohemky a český pobělohorský evangelický exil na jižní Ukrajině ( 387 kB) |